Ασθένειες Τι έχει το καναρινακι μου και φαινεται το δερμα στα ποδια του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marina21

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
296
Πόλη
Λαμία
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να σας κάνω Μία ερώτηση σχετικά με το φτέρωμα του καναρινιού μου. Λοιπόν δίπλα στα φτερά εκεί στην ουρά του έχουν φύγει όλα τα φτερά και τα πούπουλα δηλαδή φαίνεται κανονικά το δέρμα του γυμνό. Το καναρίνι από μόνο μαδιεται άλλα μόνο στην συγκεκριμένη περιοχή πουθενά άλλου! Επίσης είναι θηλυκό. Τι να έχει;
 
Μια φωτογραφία στο σημείο που είναι γυμνό θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε πολλά περισσότερα.. Μια εικόνα χίλιες λέξεις. Μπορεί να είναι μύκητας, μπορεί να μαδιεται λόγω πτεροροιας, και πολλά άλλα. Για ψάξε μήπως έχει ψείρες. Βάλε μια χαρτοπετσέτα λίγο νωπη δίπλα στο κλουβί και αν το πρωί δεις μαύρα στίγματα τότε δυστυχώς έχεις μαύρη ψείρα. Αν βρεις πάνω στο καναρινακι τότε έχεις κόκκινη ψείρα.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα βάλω την χαρτοπετσέτα να δω... Όσο για την φωτογραφία προσπάθησα να.. Την ανεβάσω άλλα δεν ανεβαίνει. :-\

Το έψαξα το πουλί και βρήκα πάνω στο γυμνό του δέρμα κάτι μαυρακια κολλημένα πάνω του! Τι να του πάρω για να τα εξοντώσω και να επανέλθει το φτέρωμα από το πουλάκι;
 
οι φωτό σου είναι μάλλον πολύ μεγάλες, πρέπει να έχουν μέγεθος μέχρι 100kb.
Δες εδώ: petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
Αν βρήκες μαύρα στίγματα όπως σ αυτή τη φώτο:

traitement_poux_gris_10.webp

τότε έχεις μαύρη ψείρα. Τσέκαρε και στις σχισμές στα ξυλάκια να δεις να βρεις και κόκκινη ψείρα. Πρέπει να πάρεις Pinex Spray ή Chevitren να ψεκάσεις το πουλάκι, όλα τα σκεύη και το κλουβί φυσικά.

Αν μπορέσεις τελικά ανέβασε τη φώτο. Αν σου λέει ότι είναι πολύ μεγάλη, τότε μίκρυνε την εδώ: [x]
 
Ναι κάτι τέτοια βρήκα αλά πιο λίγα και μονο στο δερμα που δεν εχει πουπουλα και φτερα και στην ουρα πουθενα αλλου!Έβγαλα κι εγώ όσα μπορούσα δηλαδή όσα φαινόντουσαν όμως έχει κι άλλα κολλημένα στο δέρμα..
 
Ναι για να πεθάνουν πρέπει να πάρεις από κάποιο πετ σοπ εξωπαρασιτικά σπρέι. Το καλύτερο για μένα είναι το Chevitren και μετά το Pinex, που είναι πιο αθώο. Βάλε και μια νωπή χαρτοπετσέτα το βράδυ δίπλα στο κλουβί γιατί μπορεί να έχεις και κόκκινη ψείρα που φεύγει δυσκολότερα. Αν κάνει μπανάκι βάλε λίγο ξύδι ή αν έχεις μηλόξυδο στο νερό του μπάνιου. Και αν έχεις σκύλο, μήπως έχεις frontline;
 
Οκ το chevitren και ως δεύτερη επιλογή το pinex. Θα βάλω και την νωπή την πετσέτα το βραδάκι. Όχι δεν έχω σκύλο. Θα απολυνανω και το κλουβί
 
Έβαλα την πετσέτα άλλα δεν βρήκα καμία κόκκινη ψείρα.Ψεκασαμε το πουλάκι και το κλουβί! Το pinex τελικά πήραμε διότι δεν υπήρχε κάτι άλλο, μας είπε ότι κι αυτό είναι αρκετά ισχυρό... Πιστεύω να κάνει δουλειά
 
Μπράβο σου Μαρίνα! Άρα δεν έχετε κόκκινη, αλλά μόνο μαύρη ψείρα, η οποία φεύγει εύκολα! Τυχερή είσαι! 😉

Πήρατε το σπρέι ή το powder?
 
Ωραια χαιρομαι που φευγει ευκολα!:D Το σπρέι πηραμε.
 
Ωραια χαιρομαι που φευγει ευκολα!:D Το σπρέι πηραμε.
Μια χαρά! Οπότε ψεκάζεις από μακριά το πουλάκι κάθε μέρα και δεν βάζεις μπάνιο! Βασικά βάλε μπάνιο το πρωί αν κάνει και ψέκασε το μεσημέρι που κάνει και ζέστη! Καλύτερα θα ήταν αν έχετε δεύτερο κλουβί να το καθαρίσεις να το απολυμάνεις να το βάλεις εκεί και μετά να καθαρίσεις και να απολυμάνεις πολύ καλά το τωρινό κλουβί και μετά να το ξαναβάλεις πάλι μέσα στο καθαρό του κλουβάκι! Έτσι θα είστε σίγουροι ότι πέθανα όλες οι ψείρες! 😉 Ξέρω είναι χρονοβόρο και κουραστικό αλλά η πιο αποτελεσματική λύση!
 
Ενταξει καθε μερα το μεσημερι θα το ψεκαζω και δικιο εχεις θα το βαλω σε αλλο κλουβακι για να μπορω να καθαρισω καλα το αλλο. Δεν εχω προβλημα, χρονοβορο ειναι δεν ειναι το πουλακι να ειναι καλα! Σε ευχαριστω πολυ Αλικη
 
Back
Top