Ασθένειες Τι έχει το πόδι του καναρινιού μου;

sotiris1989

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2022
Μηνύματα
87
Πόλη
περιστερι
Παιδιά καλησπέρα ....παρατήρησα αυτό εδώ στο ένα από τα δύο ποδαράκια του ....είναι ανησυχητικό ?
 

Συνημμένα

  • IMG_20230131_152105.webp
    IMG_20230131_152105.webp
    167,2 KB · Προβολές: 59
Δυστυχώς κ σε μένα, για ευλογιά μου κάνει. Συμπληρωματικά πιστεύω ότι πρέπει να επισκεφθείς πτηνιατρο κ δες αυτό το ποστ με οδηγίες από τον @ianos
[automerge]1675174473[/automerge]
Επιπλέον η λίστα πτηνιατρων να έχεις στην διάθεσή σου
 
γιατι μια το ανεβαζει επανω και μετα απο λιγο το κατεβαζει ...και πηδαει κανονικα .....οταν το ανεβαζει το ανεβαζει για μερικα δευτερολεπτα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@sotiris1989 διάβασε το άρθρο που σου επισύναψε ο @Vada για να δεις τι είναι η ευλογιά. Για να είσαι σίγουρος για την διάγνωση πρέπει να επισκεφθείς πτηνιατρο για να σου πει κ τι πρέπει να δώσεις στο πουλάκι για να ανταπεξέλθει.
 
@sotiris1989 διάβασε το άρθρο που σου επισύναψε ο @Vada για να δεις τι είναι η ευλογιά. Για να είσαι σίγουρος για την διάγνωση πρέπει να επισκεφθείς πτηνιατρο για να σου πει κ τι πρέπει να δώσεις στο πουλάκι για να ανταπεξέλθει.
Έχω 4 πουλάκια το κάθε πουλάκι σε δικό του κλουβί, σε αυτό όμως που έχει θέμα στο ποδαράκι του του βάζω κάθε μέρα την selestoderm πρωί βράδυ ...όπως μου είπε και ο εκτροφέας ....κανω καλά παιδιά ?
 
το πουλακι δυστυχως παιδια το κραταγε η μανα μου για να του βαλει φαρμακο και εφυγε απο το παραθυρο της κουζινας που ηταν λιγο ανοιχτο .....Ελπιζω ο τσιου να παει σε καλα χερια...Αντιο τσιου μου !
 
Γενικα θα πρεπει να κρατας μια καλυτερη υγιεινη στα κλουβια σου...κριμα που εφυγε το πουλακι.
 
Γενικα θα πρεπει να κρατας μια καλυτερη υγιεινη στα κλουβια σου...κριμα που εφυγε το πουλακι.
πηρα αλλον τσιου και εφτιαξε η διαθεση μου ...γενικοτερα τα καθαριζω πολυ τακτικα και τα προσεχω ! και τωρα εχω 4 !
[automerge]1675460939[/automerge]
ο νεος τσιου
 

Συνημμένα

  • 326978323_952516606131339_1461377430289884896_n.webp
    326978323_952516606131339_1461377430289884896_n.webp
    63,5 KB · Προβολές: 28
Απολύμανες το κλουβί / σύνεργα κλουβιού του προηγούμενου Τσίου;
Πρέπει να κρατήσεις Καραντίνα (ιδανικά σε άλλο δωμάτιο ή έστω στη μέγιστη απόσταση από τα άλλα 3 παλιά πουλιά). https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
Να τον χαίρεσαι τον νέο Τσίου, είναι πολύ όμορφος!
Τι μέτρα έχεις πάρει για να μην κολλήσουν τα καναρίνια σου ευλογιά;
 
Απολύμανες το κλουβί / σύνεργα κλουβιού του προηγούμενου Τσίου;
Πρέπει να κρατήσεις Καραντίνα (ιδανικά σε άλλο δωμάτιο ή έστω στη μέγιστη απόσταση από τα άλλα 3 παλιά πουλιά). https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
Να τον χαίρεσαι τον νέο Τσίου, είναι πολύ όμορφος!
Τι μέτρα έχεις πάρει για να μην κολλήσουν τα καναρίνια σου ευλογιά;
Τα είχα σε απόσταση το ένα από το άλλο 1.5 μέτρο ...το κλουβί του τσίου θα το πάρει ένα παλικάρι....το οποίο το καθάρισα καλά και το άφησα εκτός σπιτιού .....Στον νέο τσίου πήρα νέο κλουβί για να είμαι οκ
 
@sotiris1989 πριν το δώσεις το κλουβί πρέπει να το απολυμάνεις για να είναι κ το άλλο παλικάρι οκ. Ή να ενημερώσεις να το κάνει εκείνος.
 
Τώρα εχω 4 ένα άσπρο μπλου τον τσίου ....έναν άσπρο
@sotiris1989 πριν το δώσεις το κλουβί πρέπει να το απολυμάνεις για να είναι κ το άλλο παλικάρι οκ. Ή να ενημερώσεις να το κάνει εκείνος.
Θα το περάσω και σαπούνι ....και αντισηπτικό ..αν και το ειχα καθαρίσει μια φορά με ferry
[automerge]1675529010[/automerge]
@sotiris1989 πριν το δώσεις το κλουβί πρέπει να το απολυμάνεις για να είναι κ το άλλο παλικάρι οκ. Ή να ενημερώσεις να το κάνει εκείνος.
Το ferry κάνει ?
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@sotiris1989 όχι κατά την γνώμη μου. Το ferry δεν είναι αρκετό. Πιστεύω ότι θέλει χλωρίνη κ πολύ πολύ καλό ξέβγαλμα κ μετά στέγνωμα. Δες αυτό κ ιδιαίτερα το ποστ #5 από @ianos

Επειδή δεν έχω εμπειρία επί του θέματος, μήπως μέλη με εμπειρία σου γράψουν κάτι πιο εξειδικευμένο που πρέπει να κάνεις.
 
Σωτήρη κι εγώ το καινούργιο κλουβί το έχω πλύνει με υγρό πιάτων κ μπόλικο ξέβγαλμα. Χωρίς χλωρίνη δηλαδή. Εφαρμόζω την μέθοδο του Σταύρου.

Όμως εδώ μιλάμε για καθαρισμό κλουβιού που φιλοξενούσε πουλάκι με πιθανή ευλογιά. Γι'αυτό πιστεύω ότι δεν είναι αρκετό το υγρό πιάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι μέτρα έχεις πάρει για να μην κολλήσουν τα καναρίνια σου ευλογιά;
Τα είχα σε απόσταση το ένα από το άλλο 1.5 μέτρο ..
Όπως καταλαβαίνεις αυτό το μέτρο δεν αρκεί και δεν αρκούσε. Ο λόγος είναι επειδή το ένα καναρίνι σου με βεβαιότητα είχε ευλογιά και επομένως έπρεπε και αυτό και τα υπόλοιπα να τα έχεις καλύψει με κουνουπιέρα (τούλι) ώστε να μην μπορεί να μπει κουνούπι στα κλουβιά τους, καθώς τα κουνούπια είναι φορείς του Ιού της ευλογιάς και ακόμα και ένα κουνούπι μη φορέας της ασθένειας, ήταν εύκολο να γίνει τσιμπώντας τον παλιό τσίου.
Τέλος πάντων, κάνε αυτήν την κίνηση τώρα διότι σε λίγες ημέρες (ελπίζω να μην συμβεί κάτι τέτοιο) θα μπορούσε ένα από τα παλιά σου πουλιά να εμφανίσει συμπτώματα αν έχει τσιμπηθεί.
 
Όπως καταλαβαίνεις αυτό το μέτρο δεν αρκεί και δεν αρκούσε. Ο λόγος είναι επειδή το ένα καναρίνι σου με βεβαιότητα είχε ευλογιά και επομένως έπρεπε και αυτό και τα υπόλοιπα να τα έχεις καλύψει με κουνουπιέρα (τούλι) ώστε να μην μπορεί να μπει κουνούπι στα κλουβιά τους, καθώς τα κουνούπια είναι φορείς του Ιού της ευλογιάς και ακόμα και ένα κουνούπι μη φορέας της ασθένειας, ήταν εύκολο να γίνει τσιμπώντας τον παλιό τσίου.
Τέλος πάντων, κάνε αυτήν την κίνηση τώρα διότι σε λίγες ημέρες (ελπίζω να μην συμβεί κάτι τέτοιο) θα μπορούσε ένα από τα παλιά σου πουλιά να εμφανίσει συμπτώματα αν έχει τσιμπηθεί.
καθε βραδυ τα σκεπαζα με πετσετα ...αλλα οπως και να εχει δεν εχω παρατησει κατι στα αλλα πουλια μεχρι σημερα, οπως και να εχει καθε φορα φορουσα γαντι και εβαζα και αντισηπτικο στα χερια μου για να μην κολλησω τπτ.... γιατι ειμαι μανιακος με την υγιεινή και την καθαριότητα !
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τέλος πάντων. Αυτό που σου γράφω πιο πάνω είναι ότι θα πρέπει να αποφύγεις οποιαδήποτε επαφή με κουνούπι, κι αυτό δεν γίνεται με τίποτε άλλο πέραν από κουνουπιέρα ή τούλι ή σίτα γύρω από το κλουβί. Η πετσέτα δεν αρκεί, και το ζήτημα είναι να μην συμβεί...θέλω να πω ότι το ότι δεν έχεις παρατηρήσει κάτι στα άλλα πουλιά, δεν σημαίνει ότι δεν θα κολλήσουν αν δεν λάβεις τις κατάλληλες προφυλάξεις. Παρεμπιπτόντως, στους ανθρώπους δεν μεταδίδεται ο Ιός της ευλογιάς των καναρινιών.
 
Back
Top