Ασθένειες Τι έχουν τα πόδια του καναρινιού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alexx

PB New Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
163
Πόλη
Αττική
Καλησπέρα. Οι φωτογραφίες είναι χθεσινές, σήμερα όμως καθέται πολύ στον πάτο του κλουβιού ο αρσενικός μου. Τι έχουμε;IMG-94ddb2ed0d947ec4a5efdf8b7e0685ed-V.webpIMG-fc3d3e7e77a41e4107375b5b8261fa31-V.webp
 
Έχει κομμένο νύχι και από ο,τι βλέπω πολύ βαθιά σε σημείο που έχει κοπεί και η αρτηρία του νυχιού με αποτέλεσμα να τρέχει αίμα, τα πουλιά είναι πολύ ευαίσθητα στην αιμορραγία και χρειάζονται άμεση αντιμετώπιση.

Έχεις κατά νου πως μπορεί να έγινε αυτό;
Επιχειρήσες να το κόψεις εσύ;

Κάθεται κάτω ίσως επειδή πονάει πάνω στο κλαδάκι, φουσκώνει καθόλου, κλείνει μάτια, κουνάει την ουρά του πάνω κάτω;
 
Δεν υπάρχει κάποια αισθητή τουλάχιστον αλλαγή. Δεν φουσκώνει, απλώς όταν κάθεται σε κλαδί μαζεύει το ποδί του. Τώρα που το λέτε, πριν κανα μήνα έκοψα τα νύχια του. Πρώτη μου φορά και στο ένα νύχι έκοψα λόγο πιο βαθιά, ώστε να φανεί αίμα. Το θέμα είναι ότι λίγο που το κράτησα και το 《πείραξα》 δεν έβγαλε αίμα στο χέρι μου ή μετά στο κλουβί, απλώς φαινόταν λίγο κόκκινο.. Πρέπει να κάνω κάτι; Κινδυνεύει άμεσα;
 
@Alexx ίσως θα έπρεπε να πάρει κάποια αντιβίωση για να μη πάθει καμία μόλυνση ή καμία σηψαιμία, έχει περάσει και ένας μήνας... Αλλά ακόμα μπορείς να το πας σε έναν κτηνίατρο, τα νύχια των πουλιών τα κόβουμε πάντα μετά την αρτηρία και αφήνουμε και κάποιο κενό από την αρτηρία και το σημείο που το κόβουμε, την επόμενη φορά να την έχεις κατά νου αυτή τη συμβουλή
Στη θέση σου για την ώρα θα έβαζα ελάχιστη κρέμα betadine με μια μπατονετα και θα το πήγαινα άμεσα στον γιατρό
(Φιλικά πάντα)
 
Κινδυνεύει άμεσα;
Ένα μήνα πριν να έγινε "η ζημιά" και το πόδι να μην έχει αλλάξει χρώμα (το καλάμι και τα δάκτυλα), μάλλον δεν συνάδει στο να προέρχεται η κατάστασή του από εκεί. Ίσως κάτι άλλο να συμβαίνει, εκτός πια κι αν μιλάμε για μόλυνση που δεν δίνει άλλα εμφανή συμπτώματα ή σταδιακή δημιουργία θρόμβου, αλλά οι γνώσεις μου προσωπικά είναι εντελώς περιορισμένες για να ισχυριστώ κάτι τέτοιο.
Τεσπα, το μνμ βασικά σου το γράφω για να ρωτήσω....το κάτω μέρος του ποδιού του (πέλμα) έχει μήπως ερεθισμό, κοκκινίλα, αμυχές ή πρήξιμο;
 
Δεν υπάρχει παρεξήγηση, πάντα φιλικά, καμιά φορά δυστυχώς μαθαίνουμε το άθλημα με άσχημο τρόπο.
Πριν τον κτηνίατρο υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω εγώ άμεσα; Τη βγάζει το πουλάκι ή να βιαστώ;
Ό,τι βλέπετε.. θα πρέπει να το ξαναπιάσω για να απαντήσω.. Αν χρειαστεί βέβαια να το κάνω
Παραθέτω άλλη μία φωτογραφία μπας και..IMG-dc000deebff7cadb71d5b66bf467cfd9-V.webp
 
Για εξηγησε λίγο για να καταλάβουμε..

Είχες το ατυχηματακι με το νύχι πριν κάνα μήνα και τώρα άρχισε να μην το πατάει και να κάθεται και στον πατο ή έχει ένα μήνα που δεν μπορεί να το πατήσει;
 
Τώρα έγινε εμφανές σε εμένα ότι δεν το πατάει. Το έχω ξαναπροσέξει να κάθεται στον πάτο, αλλά ήταν με τέτοιον τρόπο και για τέτοιο χρονικό διάστημα που δεν παραξενεύτηκα, αλλά πίστεψα ότι είναι η γωνίτσα του. Χθες-προχθές τον είδα να κάθεται στο ένα πόδι, και χθες που παρατήρησα τα πόδια του για 《γενικό έλεγχο》 είδα αυτό
 
Αυτό που φαίνεται στις φώτο είναι μια αρκετά συνηθισμένη εικόνα, απλά δε μοιάζει να ειναι από ένα μήνα πριν. Εκτός εάν το πειράζει συνέχεια και δεν το αφήνει να "θρέψει" που λένε και οι γιαγιάδες.

Οπότε το να κάθεται στο ένα πόδι δικαιολογείται. Τωρα το ότι κάθεται στον πάτο μπορεί να είναι κι από αυτό αν το ενοχλεί πολύ.
Εξαρτάται από τη γενική εικόνα του πουλιου. Αν τρώει - πίνει - κελαηδάει κανονικά τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας νομίζω. Και κανονικά πρέπει να τσεκάρεις και κοιλιά - κουτσουλιές.

Αν όλα αυτά είναι οκ, βάζε πάστα μπεταντιν κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί.
Μπορεις και fucidin αν θες.

Τώρα αντιβίωση από το στόμα για την εικόνα των φώτο είναι λιγο υπερβολικό. Δε μοιάζει για τραύμα που θα οδηγήσει σε σημαιψια.

Απλά ξαναλέω πρέπει να δεις κοιλιά κτλ αν φαίνεται να έχει κάτι άλλο που δεν μπορούμε να το δούμε εμείς.

Αυτό στις φώτο πάντως δεν είναι κάτι.
 
Έγινε θα βάλω μπεταντιν και φουσεντιν. Καλή εικόνα έχει γενικότερά, δεν με παραξενεύει κάτι. Τρώει πίνει. Απλά δεν κελαϊδάει. Γενικότερα δεν είναι φανατικός τραγουδιστής, αλλά τώρα λίγο που έριξε κάποια πούπουλα, λίγο που πριν 1-2 εβδομάδες τον χώρισα από τη θηλυκιά (άσπορη γέννα).. Εσωτερικός χώρος, θερμοκρασία 26-28 κελσίου
 
Back
Top