Φροντίδα Τι ανάγκες σε φως έχει ένα lovebird;

xristianc

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2018
Μηνύματα
113
Πόλη
Μαρούσι
Τις τελευταίες 3 εβδομάδες έχω βρεθεί με ένα θηλυκό lovebird 7 ετών στα χέρια μου.
Τα πρώτα 3 χρόνια της ζωής του τα πέρασε στα χέρια μιας φίλης, η οποία όταν γέννησε δεν μπορούσε να το έχει άλλο, κι έτσι το παπαγαλάκι (η Λίλη) υιοθετήθηκε από μια άλλη φίλη...
Με τη δεύτερη κοπέλα λοιπόν, πέρασε άλλα 4 χρόνια. Ζεί σε μεγάλο κλουβί (50*60*100cm).
Τώρα πια... και η δεύτερη κοπέλα δεν μπορεί να κρατήσει άλλο τη Λίλη... και με ρώτησε αν μπορώ να την κρατήσω, τουλάχιστον για ένα διάστημα μέχρι να αποφασίσει αν θα την αποχωριστεί ή όχι...
Έτσι λοιπόν, έχω βρεθεί με το παπαγαλάκι στα χέρια μου, και υπό την εποπτεία της κοπέλας που το άφησε "προσωρινά" σε εμένα... (είναι εργαζόμενη στο κατάστημα μου).

Εγώ λοιπόν, ζω σε ένα πολύ μικρό διαμέρισμα, εργάζομαι πολλές ώρες κι έχω ένα καναρίνι. Όλα αυτά κάνουν δύσκολη τη διαμονή της Λίλης στο σπίτι, οπότε την έχω στη δουλειά (εμπορικό κατάστημα).
Για να μην την ενοχλούν οι "περίεργοι" πελάτες, αλλά κι επειδή δεν είναι τόσο απλό να την έχω στο ισόγειο, την έχω στο πατάρι, κοντά σε ένα παράθυρο, το οποίο όμως δεν το βλέπει ποτέ ο ήλιο άμεσα.
από εκεί που βρίσκετε το παπαγαλάκι έχει συνεχώς επαφή με εμάς κάτω (μας βλέπει, μας ακούει και βεβαίως μας μιλάει και της μιλάμε - σφυράμε κλπ συνεχώς).
Το παπαγαλάκι είναι πολύ κεφάτο. Τρώει και κινείται κανονικά, όπως και στο σπίτι της κοπέλας (η οποία όπως σας είπα εργάζεται στο κατάστημα 4 ώρες την ημέρα, οπότε βλέπονται = γεγονός που φαντάζομαι πως βοήθησε στην προσαρμογή του πουλιού στο νέο περιβάλλον)

Η απορία μου σχετικά με όλα αυτά είναι: μήπως είναι προτιμότερο να βάλουμε το πουλάκι σε μικρότερο κλουβί, προκειμένου να μπορούμε να το μετακινούμε εύκολα και να το βγάζουμε κάποιες ώρες έξω ... ή είναι ΟΚ το πουλάκι εκεί που βρίσκεται αφού είναι κεφάτο; Είναι εντάξει με την έμμεση επαφή του ήλιου; Είναι προτιμότερο το μεγάλο και άνετο κλουβί, εκεί ψηλά και μακριά από κινδύνους ή είναι καλύτερα να την κατεβάσουμε κάτω ... όπου όμως θα υπάρχει πάντα κάποιος περίεργος που θα θέλει να έρθει "πιο κοντά" με το παπαγαλάκι;

Σημείωση: και οι δύο κοπέλες που είχαν τη Λίλη, είχαν περίεργο ωράριο για το πουλάκι: Το πρωί έλειπαν για δουλειά και το παπαγαλάκι έμενε στο σπίτι μόνο του με κλειστά πατζούρια. Η μέρα για το πουλάκι ξεκινούσε από τις 4-5 το απόγευμα και ξανανύχτωνε στο σπίτι τους κατά τις 2 το βράδυ... Καμία από τις δύο δεν το έβγαζε στο μπαλκόνι και γενικώς δεν είναι μαθημένο στο έξω ...

Συγγνώμη για το τόσο φλύαρο κείμενο, αλλά... Δεν μπορούσα να αποφασίσω τι πρέπει να παραλείψω ...

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
 
Χριστιάνα, καταρχήν μπάβο σου για την προσφορά σου να εξυπηρετήσεις την κατάσταση και να βοηθήσεις το πουλάκι. Δεν ακούγονται ιδανικές οι συνθήκες διαμονής του όμως. Ο ήλιος είναι απαραίτητος για την καλή υγεία όλων των πτηνών, εαν το πουλάκι είναι μαθημένο σε ανθρώπινα χέρια όμως το ίδιο σημαντικό γι'αυτό είναι και η ανθρώπινη επαφή. Αν δεν μπορείς να του τα προσφέρεις, γιατί δεν προτείνεις στη φίλη σου να προσπαθήσεις να του βρεις σπίτι μέσα απο το φόρουμ? Η ερώτηση σου σχετικά με το μικρό κλουβί είναι για να το βγάζεις έξω στο μπαλκόνι στο σπίτι σου για όταν λείπεις ή στο μαγαζί;
 
Πιστεύω ότι το μεγάλο κλουβί έχει τον ρόλο του φυσικά στην άνεση και στην εκγύμναση των φτερών της Λίλη. Είναι άλλωστε, από ό,τι καταλαβαίνω, το σπίτι της.
Από την άλλη πλευρά, καλό θα ήταν να εκτίθεται και σε απευθείας διάχυτο φως, όχι όμως οι ακτίνες του ηλίου να πέφτουν πάνω της.
Πώς τα πάει με την εξοικείωση με το ανθρώπινο χέρι; Θα ήταν εύκολο να τη μεταφέρετε για ένα 20 λεπτο καθημερινά σε ένα μικρότερο κλουβάκι και στο διάχυτο φως; Καλά, εύκολο δεν το λες, αλλά θα ήταν εφικτό;
Αν όχι, νομίζω ότι θα πρέπει να τροποποιηθεί η διατροφή της ώστε να λαμβάνει βιταμίνη D σε επαρκείς ποσότητες, αλλά όχι υπερβολές διότι από ένα σημείο κι έπειτα γίνεται τοξική για τον οργανισμό.
Εναλλακτικά θα μπορούσες να την παίρνεις στο σπίτι σου τις Κυριακές και να την εκθέτεις εκεί στον ήλιο;
Πάντως, πραγματικά τα συγχαρητήρια μου να σου δώσω όχι μόνο που την ανέλαβες, αλλά κυρίως που το ψάχνεις το ζήτημα.
 
@ianos Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Ναι, είναι το σπίτι της. έχει τα παιχνίδια της και έχει βρει τη βολή της εκεί. Μεγάλα ξύλινα κλαδιά, και βεβαίως άνετο κλουβί, στο οποίο φτιάχνει κρυψώνες με χαρτιά και ξύλα που έχει στη διάθεση της.

Αναζητά μια κάποια επαφή, όπως π.χ. Να την ταίσουμε 2-3 λιόσπορους το πρωί και ξανά το απόγευμα... αλλά μετά... μπορεί να μου ρίξει και μια γερή δαγκωνιά, οπότε θα την απέφευγα τη μεγάλη επαφή.

Βλέπεις, όντας συνηθισμένη στο καναρινάκι μου, με το οποίο οι σχέσεις είναι πολύ τρυφερές και ποτέ δε σκέφτηκε να με δαγκώσει... (ή μήπως δεν μπορεί κιόλας - δεν ξέρω) Πάντως είναι πολύ πιο γλυκό και τρυφερό πουλάκι από τον παπαγάλο, δεν είμαι εξοικειωμένη με τον ισχυρό χαρακτήρα που μπορεί να δείξει ένας παπαγάλος...

Αυτό με την D δεν το είχα σκεφτεί σαν συμπλήρωμα διατροφής!
Είναι κάτι που θα το βρω στο Pet Shop ή να πάω σε φαρμακείο και να ρωτήσω κτηνίατρο για τη δοσολογία;

Ευχαριστώ και πάλι!
 
Αυτό με την D δεν το είχα σκεφτεί σαν συμπλήρωμα διατροφής!
Είναι κάτι που θα το βρω στο Pet Shop ή να πάω σε φαρμακείο και να ρωτήσω κτηνίατρο για τη δοσολογία;
Δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ χρόνια τώρα συνθετικές βιταμίνες και δεν είμαι σίγουρος τι να σου προτείνω. Ίσως κάποιο άλλο μέλος να είναι περισσότερο γνώστης.
Διάβασε και το ακόλουθο:
 
@Φοίβος Για το μικρό κλουβί ρωτάω, επειδή σκέφτομαι να το βγάζω έξω από το μαγαζί... Σκεφτόμουν πως θα ήταν καλό για καμιά ωρίτσα το πρωί (που δεν έχει ξεκινήσει ακόμα ο κόσμος να τριγυρνάει)...

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ την υιοθεσία σκεφτόμουν, αλλά... Δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμη η κατάσταση "ιδιοκτησίας" του παπαγάλου... Προσφέρθηκα να βοηθήσω στο ενδιάμεσο στάδιο, και μέχρι να μου πουν οριστικά τι θέλουν... Θέλω να αποφύγω να πάρω θέση...

Η αλήθεια είναι πως σήμερα π.χ (που είναι Δευτέρα και είχε μείνει μόνη της την Κυριακή στο μαγαζί) έκανε τρελές χαρές που πήγαμε! Και επειδή πηγαίνουμε λίγοι - λίγοι... "έκλεψε" κεράσματα σε λιοσποράκια από όλους. Πρώτα την κέρασαν τα δυο αγόρια που ανοίγουν το πρωί, μετά πήγα εγώ και πήρε τα κερασματάκια της, φρέσκο νεράκι κλπ και μετά ήρθε και η κοπέλα που την είχε και το τερματίσαμε (!)
Φαίνεται ΟΚ το πουλάκι, οπότε... Θα φροντίσω για κάποιες εξόδους της 2-3 φορές την εβδομάδα και αυγουλάκι (που βοηθάει στην D από ότι διάβασα όπως μου έδειξε ο φίλος @ianos ) κι ελπίζω να μπορέσουμε να προσφέρουμε μια ικανοποιητική ζωή στο παπαγαλάκι.

Πάντως "ξεσηκώνεται" όταν ακούει τα χελιδόνια (έξω από το μαγαζί) ή τα περιστέρια που φωλιάζουν στην πίσω πλευρά του καταστήματος. "Απαντάει" με τον τρόπο της κάθε φορά που χτυπάει το τηλέφωνο ή ακόμη κι όταν ακούει τα πλήκτρα του τηλεφώνου όταν καλούμε εμείς κάποιον. Και βεβαίως... σε κάθε στριγγλιστή φωνή πελάτισσας... Δίνει τα ρέστα της!
...
Φοβάμαι ότι αν μείνει λίγο καιρό ακόμα στο μαγαζί... Δεν θα μπορώ να την αποχωριστώ μετά, κι ας ζορίζομαι να κουβαλάω το μεγάλο κλουβί για να δει κι αυτό το πουλάκι λίγο ήλιο 2-3 φορές την εβδομάδα...
 
Το πρωτο που πρεπει να γινει ειναι να αποφασίσει η φιλη σου οριστικα αν θελει το πουλάκι ή οχι.
Το περα δώθε σε απο τον εναν στον αλλο δημιουργηθει θεματα και στο πουλακι και στους ανθρωπους.
Να εχουμε παντα στο νου μας οτι εχουνε να κάνουμε με ζωντανα πλασματα με νοημοσύνη.
 
Back
Top