Ασθένειες Τι αντιβιωση δινουμε προληπτικα;

Προληπτικά καμία. Η αντιβίωση έχει περιορισμένο χρόνο δράσης.
Αν δώσουμε προληπτικά τίποτα δεν μας εξασφαλίζει οτι δεν θα ασθενήσει
μετά ένα μήνα το πουλί. Μόνον αφού υπάρχει διάγνωση για κάποια αρρώστια
χορηγούμε την ανάλογη.
 
εχω ακουσει οτι μια μοφα το χρονο επιτρεπεται να δωσουμε καποια αντιβιωση η καποιο ενδωπαρασιτικο δεν ισχυει;
 
Άλλο αντιβοίωση και άλλο αντιπαρασιτικό.
Η αντιβοίωση αντιμετωπίζει ιούς ενώ το αντιπαρασιτικό παράσιτα εξωτερικά ή εσωτερικά.
Συνήθως αντιπαρασιτικά χορηγούμε για ψείρες όλο τον χρόνο και ειδικότερα πριν την αναπαραγωγή, ενώ κάθε Νοε ή Δεκ συνήθως χορηγούμε προλητπικά φάρμακο για σκουλίκια και για κοκκίδια.
 
Κωστα νομιζω δεν εχει βρεθει κανενα αντιβιωτικο μεχρι σημερα που να εχει δραση κατα των ιων! Τα αντιβιωτικα καταπολεμουν αποτελεσματικα βακτηρια μηκυτες πρωτοζωα κ. Α, εκτος απο ιους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Κωστα νομιζω δεν εχει βρεθει κανενα αντιβιωτικο μεχρι σημερα που να εχει δραση κατα των ιων! Τα αντιβιωτικα καταπολεμουν αποτελεσματικα βακτηρια μηκυτες πρωτοζωα κ. Α, εκτος απο ιους!
Καταπολεμά βακτηρίδια. Για τα υπόλοιπα μικρόβια υπάρχουν άλλα φάρμακα. Μικρόβια: Ιοί, Βακτηρίδια και Μύκητες
 
στα πτηνά χορηγούμε αντιπαρασιτικά για τα έντερα όπως κάνουμε με τα γατιά σκυλιά ετησίως; κι αν ναι πως λέγεται το σκεύασμα γιατί δεν έχω δώσει ποτέ στα δικά μου που έχω τώρα αλλά ούτε και παλαιότερα
 
συμφωνω με τον μακη δεν δινουμε για κανενα λογο προλιπτικα αντιβιωση δεν βοηθαει σε τιποτα και μονο κακο μπορει να κανει
 
στα πτηνά χορηγούμε αντιπαρασιτικά για τα έντερα όπως κάνουμε με τα γατιά σκυλιά ετησίως; κι αν ναι πως λέγεται το σκεύασμα γιατί δεν έχω δώσει ποτέ στα δικά μου που έχω τώρα αλλά ούτε και παλαιότερα
Κάποιοι χορηγούν, κάποιοι όχι. Μερικά σκευάσματα είναι τα Teniazine, Wormmiddel, Ascarpilla κ. Α.
 
Δε ξέρω για σκυλιά γάτες αλλά ορισμένοι εκτροφής λόγω των συνθηκών διαβίωσης προβαίνουν προληπτικά, γιατί αν εμφανιστούν δύσκολα και επίπονα καταπολεμούνται.
Χρησιμοποίησε Baycox 2,5% Bayer ή ESB3( το πρώτο σκοτώνει τα κοκκίδια σε αντίθεση με το 2ο που τα αποβάλει) και Tαniazine της tafarm για τα σκουλίκια
 
Back
Top