Γενικά Τι αρσενικό να πάρω για αυτό το θηλυκό καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billo

PB New Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2014
Μηνύματα
29
Γεια στην παρέα. Έχουμε αυτό το θηλυκό καναρίνι και θέλουμε να το ζευγαρώσουμε. Μπορείτε να μου πείτε τι είδος ειναι και τι αρσενικό να πάρουμε; Ευχαριστώ.

07s9.jpg


8rkk.jpg


qxge.jpg
 
Καλησπερα φιλε ειναι μαλλον κοινα, τυπου η χρωματος δεν για φωνης θα μπορουσε να ηταν τιμπραντο αν και τα ποδια του δεν το δειχνουν αυτο.Αν ειναι κοινο βρες του εναν ομορφο αρσενικο ανοιχτοχρωμο κοινο! Καλη συνεχεια!
Να κοιταξεις αν ειναι φουσκωμενο διοτι καπως ετσι φαινεται στην φωτο,
 
Φωνης με τιποτα.Αν αποκλειουμε του χρωματος ενταξει τοτε. Για το φουσκωμα δεν ειναι κατι, το προσεξα και εγω. Απλα σκουπιζοταν ενδιαμεσα.. Οταν κελαηδα μονο ακουγετε σαν βραχνιασμενο και ειναι ενοχλητικο..
 
Είναι ένα όμορφο πράσινοκαφέ κοινό καναρινακι! Εγώ θα έπαιρνα ένα κίτρινο σκουφατο αρσενικό! 😉 όταν πας να διαλέξεις πρέπει να διαλέξεις ένα υγιές καναρίνι Το Υγιές Καναρίνι και αφού το αγοράσεις πρέπει να κρατήσεις καραντίνα! Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

Όταν λες ότι κελαηδάει βραχνιασμενο τι εννοείς; Μήπως δεν είναι απόλυτα υγιές και δεν πρέπει να μπει για αναπαραγωγή φέτος;
 
Είναι ένα όμορφο πράσινοκαφέ κοινό καναρινακι! Εγώ θα έπαιρνα ένα κίτρινο σκουφατο αρσενικό! 😉 όταν πας να διαλέξεις πρέπει να διαλέξεις ένα υγιές καναρίνι Το Υγιές Καναρίνι και αφού το αγοράσεις πρέπει να κρατήσεις καραντίνα! Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

Όταν λες ότι κελαηδάει βραχνιασμενο τι εννοείς; Μήπως δεν είναι απόλυτα υγιές και δεν πρέπει να μπει για αναπαραγωγή φέτος;

καλημερα. Το χρωμα το πετυχες. το καφε ειναι που το κανει ιδιαιτερο 😉. Καποιον απο τους ηχους που κανει τον κανει βραχνα, οι υπολοιποι ακουγονται μια χαρα. Η επιλογη για αρσενικο η καλυτερη :D Βασικα δεν θα το ζευγαρωσω φετος. Επειδη μου εκανε εντυπωση το ποσο ηρεμο ειναι, σκεφτομαι να το μαθω εξω απο το κλουβι
 
Γιατί να μην σου δώσει και ημέρα μικράκια τότε; Εγώ λέω να προχωρήσεις!
 
οχι δε νομιζω.Φετος θα ασχοληθω με αλλο ζευγαρι
 
Καποιον απο τους ηχους που κανει τον κανει βραχνα, οι υπολοιποι ακουγονται μια χαρα.
Δεν είναι φυσιολογικό αυτό, να το προσέξεις. Προσωπικά δεν θα το σκεφτόμουν να βαλω για αναπαραγωγή αυτό το πουλάκι.
 
Μηπως ειναι απλα καποια νοτα η οποια εχει παρει απο καποιον ηχο που ακουσε και απλα δεν ειναι ευχαριστη;
 
μα δεν θα το βάλω για αναπαραγωγή λέω. Για την φωνη, νοτα θα είναι γιατι όπως είπα, στις αλλες νοτες τις λέει δυνατα. το πουλι μια χαρά είναι. Γιατι είσαστε τόσο αρνητικοί; Τον πανικοβάλετε τον αλλον
 
Δεν είναι θέμα αρνητικότητας και δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεσαι. Απλά το μυαλό μας πάει σε πιθανή ασθένεια (π.χ. ακάρεα της τραχείας), οπότε καλό είναι να σε προιδεάσουμε...''το νότα θα είναι'' είναι η αβίαστη εξήγηση.. Μην αμφιβάλλεις ότι μπορεί να υπάρχουν κι άλλες όχι τόσο απλές..
*Όλοι ευχόμαστε να είναι παροδικό βράχνιασμα!
 
Δεν είναι θέμα αρνητικότητας και δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεσαι. Απλά το μυαλό μας πάει σε πιθανή ασθένεια (π.χ. ακάρεα της τραχείας), οπότε καλό είναι να σε προιδεάσουμε...''το νότα θα είναι'' είναι η αβίαστη εξήγηση.. Μην αμφιβάλλεις ότι μπορεί να υπάρχουν κι άλλες όχι τόσο απλές..
*Όλοι ευχόμαστε να είναι παροδικό βράχνιασμα!
:) Να την κανω τοτε μια προληπτικη θεραπεια;
 
Προληπτικές θεραπείες δεν κάνουμε. Το πας στον κτηνίατρο που ξέρει από καναρίνια, εξετάζει το καναρίνι και εκείνος θα σου πει αν πρέπει να ακολουθήσεις θεραπεία ή όχι. Γνώμη μου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: billo
Back
Top