Γενικά Τι βιταμινη ειναι αυτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GALEKOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GALEKOS

PB Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
326
Πόλη
Θήβα
μπορει καποιος να μου πει τι βιταμινη ειναι αυτη και που μπορει να χρησιμοποιηθει;
 

Συνημμένα

  • DSC00088.webp
    DSC00088.webp
    31 KB · Προβολές: 89
γρηγορη, αυτη η βιταμινη ποτε και γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει;
 
Αντιμετώπιση της αβιταμίνωσης Α στα πουλιά

''H βιταμίνη Α ( καροτίνη στα φυτά) είναι μια σημαντική βιταμίνη που επιδρά στην ανάπτυξη των πουλιών, στον θυρεοειδή, στις ωοθήκες, στα αυγά, στα έμβρυα καθώς και στην κόρη των οφθαλμών. Η έλλειψη της προκαλεί διαταραχές
στα αναπνευστικά όργανα
, στα νεφρά και στα μάτια. Επίσης η έλλειψή της προκαλεί μείωση της άμυνας του οργανισμού εναντίων των μικροβίων με αποτέλεσμα τα
πουλιά να προσβάλλονται από διάφορες αρρώστιες. Οι πηγές της βιταμίνης Α είναι και τα ιχθυέλαια, το γάλα, ο κρόκος του αυγού. Επίσης, καροτίνη υπάρχει στις σαλάτες και στα καρότα. Η καροτίνη μετατρέπεται σε βιταμίνη Α μέσα στο έντερο των πουλιών, αν αυτό είναι υγιές. Στο εμπόριο βρίσκουμε βιταμίνη Α υπό δύο μορφές: συμπυκνωμένων υγρών και υδροδιαλυομένων πουδρών. Όταν βάζουμε στο νερό των πουλιών μας βιταμίνη Α, πρέπει να το αλλάζουμε κάθε 24 ώρες γιατί η βιταμίνη Α οξειδώνεται πολύ γρήγορα από τον αέρα και το φως.''

(Απόσπασμα απο το άρθρο Βιταμίνες του ΟΕΜ oem-malinois.gr/files/vitamines.pdf)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα και απο μένα, να ρωτήσω, όταν λέμε οτι ένα φρούτο έχει σύμπλεγμα βιταμίνης Β εννοούμε οτι περιέχει όλες τις βιταμίνες Β δηλ. Β5, Β12 κοκ.?
 
αν λεει ολο το συμπλεγμα ναι, αυτο εννοει. Αλλα λιγο συσκολο για φρουτα αφου η Β12 ειναι βιταμινη που υπαρχει στα ζωικα προιοντα (ισως να υπαρχει καποια εξαιρεση αλλα οχι σε φρουτο)
 
Είχα διαβάσει οτι η μπανάνα περιέχει σύμπλεγμα βιταμίνης Β. Συγκεκριμένα θέλω να δω πως μπορώ να βρω βιταμίνη Β5 γιατί σε σκευάσματα είδα οτι δεν την περιέχουν. Ευχαριστώ
 
η βιταμινη Β5 ειναι το παντοθενικο οξυ. Πηγες της κυριως ειναι : Βασιλικός πολτός, μαγιά μπύρας, ρύζι, ηλιόσποροι, σόγια, δημητριακά, ξηροί καρποί, όσπρια, κρόκος αυγού.υπαρχει ομως σε αρκετες τροφες και στη μπανανα σε μικροτερες ποσοτητες. Απο τα παραπανω η μαγια μπυρας χορηγειται στα πουλια, το αυγο επισης, ο καναρινοσπορος επισης εχει και η βρωμη, ο ηλιοσπορος αν τριφτει στην αυγοτροφη (οχι πολυς εχει λιπος), η σογια (εγω βαζω τριμμενο σε σκονη κεμπαπ σογιας στην αυγοτροφη) καθως και το ρυζαλευρο (επισης μπορει να χορηγηθει στην αυγοτροφη, εχουν και πρσθετετες βιταμινες τα ετοιμα σκευασματα για μωρα-οχι σε μεγαλη ποσοτητα, βγαζουμε ρασκ ή φρυγανια απο τη συνταγη μια κουταλια και βαζουμε ρυζαλευρο)
 
Μάλιστα, ευχαριστώ, δεν ήξερα οτι ηταν το πεντοθενικο οξύ. Αυγό χορηγώ και αυγοτροφή. Εχω ρασκ, οπότε θα φτιάξω μια αυγοτροφή συνταγής απο τα άρθρα:). Ευχαριστώ
 
Back
Top