Αναπαραγωγή Τι γένους είναι το κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mel

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2009
Μηνύματα
28
Πόλη
Αθήνα
Εχω ενα κοκατιλ 10 χρονων. Πως μπορω να καταλαβω αν ειναι αρσενικο ή θυλικο; Βαζω και μια φωτογραφια του.
 
Δεν εβαλες φωτογραφια.:DΑνεβασε μια φωτογραφια του και ισως μπορεσουμε να σου πουμε.Βγαλε μια απο το προσωπο μια απο ολο το σωμα και μια απο την κατω μερια της ουρας.
 
Oριστε! Να και οι φωτογραφιες!
:D Τι ειναι;
 

Συνημμένα

  • DSC00058.webp
    DSC00058.webp
    35,4 KB · Προβολές: 98
  • DSC00056.webp
    DSC00056.webp
    57,7 KB · Προβολές: 97
Α, ναι! Ολο το σωμα δεν μπορεσα να το βγαλω γιατι με φοβαται και δεν με αφηνει... Ελπιζω να φτανουν αυτες... Και καλυτερα να τις δεις σε μεγεθηνση...
 
Κι εγω αρσενικο πιστευω πως ειναι. Σφυριζει μελωδικα; Να σε ρωτησω κατι, γιατι ειναι ετσι η ουρα του, εννοω σαν φαγωμενη;
 
Κι εγω αρσενικο πιστευω πως ειναι. Σφυριζει μελωδικα; Να σε ρωτησω κατι, γιατι ειναι ετσι η ουρα του, εννοω σαν φαγωμενη;

Tωρα δεν το λες και μελωδικο το σφυριγμα του... Σαν φαγωμενη ειναι; Αληθεια; Οχι δεν νομιζω, μηπως φταιει οτι εκεινη την ωρα την ανοιγε;
 
Eιναι ημερος; Σε αφηνει να τον πιασεις; Εαν σε αφηνει βαλε μια φωτο απο την μεσα πλευρα των φτερων του αν μπορεις. Η ουρα του ετσι οπως ειναι δεν ειναι ενδεικτικη πιστευω. Παντως δεν ειναι σε καλη κατασταση η ουρα του. Αυτο νομιζω πως μπορει να οφειλεται σε φτωχη διατροφη η σε τριψιμο-σπασιμο των φτερων αν εχεις τις πατηθρες σε σημειο που δεν χωραει η ουρα του και ακουμπαει στα καγκελα και χαλαει.
 
Eιναι ημερος; Σε αφηνει να τον πιασεις; Εαν σε αφηνει βαλε μια φωτο απο την μεσα πλευρα των φτερων του αν μπορεις. Η ουρα του ετσι οπως ειναι δεν ειναι ενδεικτικη πιστευω. Παντως δεν ειναι σε καλη κατασταση η ουρα του. Αυτο νομιζω πως μπορει να οφειλεται σε φτωχη διατροφη η σε τριψιμο-σπασιμο των φτερων αν εχεις τις πατηθρες σε σημειο που δεν χωραει η ουρα του και ακουμπαει στα καγκελα και χαλαει.

Oχι δυστυχως δεν ειναι ημερος... Εχω ομως και αλλες φωτ. απο την ουρα του...Βαζω μια... Μηπως φταιει το οτι τρωει μονο ηλιοσπορους και κατι αλλα μικρα μπαλακια σαν σπορακια; Ναι οντως, το κλουβι του ειναι λιγο στενοχωρο... Σκεφτομαστε να το αλλαξουμε...
 

Συνημμένα

  • DSC00059.webp
    DSC00059.webp
    43,4 KB · Προβολές: 86
Ειναι αρσενικο! 🙂
Η ουρα πιστευω ειναι ετσι λογω κλουβιου...
Μηπως ετσι οπως του εχεις μεσα διαφορα δεν εχει πολυ χωρο;
Επισης παρατηρησα οτι τα καγκελα ειναι σκουριασμενα! Δεν ειναι καλο για την υγεια του να βαζει στο στομα του την σκουρια καθε φορα που τα δαγκωνει...
Ωρα για αλλαγη λοιπον! Παρτου ενα μεγαλυτερο κλουβι(δεν ειναι πολλα τα λεφτα)
Βαλτου και παιχνιδακια και σε συνδυασμο με την διατροφη θα δεις ενα αλλο κοκατιλακι
 
Ειναι αρσενικο! 🙂
Η ουρα πιστευω ειναι ετσι λογω κλουβιου...
Μηπως ετσι οπως του εχεις μεσα διαφορα δεν εχει πολυ χωρο;
Επισης παρατηρησα οτι τα καγκελα ειναι σκουριασμενα! Δεν ειναι καλο για την υγεια του να βαζει στο στομα του την σκουρια καθε φορα που τα δαγκωνει...
Ωρα για αλλαγη λοιπον! Παρτου ενα μεγαλυτερο κλουβι(δεν ειναι πολλα τα λεφτα)
Βαλτου και παιχνιδακια και σε συνδυασμο με την διατροφη θα δεις ενα αλλο κοκατιλακι

Δυστυχως εχει φτασει σε σημειο να φοβαται και τα καγκελα, ακομα και τα παιχνιδια του, αλλα ετσι κι αλλιως θα του αλλαζαμε κλουβι οποτε...
 
Να ρωτησω και κατι αλλο; Κοιταξτε, του εβαλα χτες ενα παιχνιδακι στο κλουβι του και εδειχνε σαν να ηθελενα του επιτεθει, και μετα αρχισε να τρεμει. Γιατι;
 
Ειχε ξαναδει ποτε του παιχνιδι;
Ειναι φυσιολογικο και λογικο να φοβηθηκε.. 😉
 
Ειχε ξαναδει ποτε του παιχνιδι;
Ειναι φυσιολογικο και λογικο να φοβηθηκε. 🙂
Οχι ηταν το πρωτο του... αλλα αρχισε να ουρλιαζει και ετρεμε μεχρι που με αναγκασε να το βγαλω... Δεν τον ειχα ξαναδει ετσι
 
Mel καλύτερα να το αφήνεις σε σημείο όπου μπορεί να το βλέπει ο παπαγάλος σου (εκτός κλουβιού δλδ) και σιγά σιγά να το φέρνεις ολοένα και πιο κοντά του μέχρι να το βάλεις στο κλουβί. 😉
 
Back
Top