Διατροφή Τι γίνεται ακριβώς με τη διατροφή των κόκκινων καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasevas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vasevas

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2018
Μηνύματα
21
Πόλη
Τρίκαλα
Καλησπέρα σε όλους. Η απορία μου έχει να κάνει με τα κόκκινα καναρίνια. Θέλω να αγοράσω στο άμεσο μέλλον και απ' όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, αν κατάλαβα καλά, έχουν μια άλλη μεταχείριση κυρίως στην διατροφή τους. Γνωρίζει κάποιος από την παρέα σας τι γίνεται ακριβώς με τα κόκκινα καναρινάκια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Irene
Θέλω να αγοράσω στο άμεσο μέλλον
Θα σου απαντήσουν τα μέλη που γνωρίζουν καλά από τις χρωστικές για τα κόκκινα καναρίνια. Μέχρι τότε όμως θα σου προτείνω αυτό το άμεσο μέλλον να το παρατείνεις έως τον Οκτώβριο που είναι πολύ πιο κατάλληλη εποχή να αγοράσεις πουλάκια που θα έχουν ολοκληρώσει και την πτερόρροιά τους. Τώρα τα μόνα που θα βρεις είναι όσα δεν ζευγάρωσαν για κάποιον λόγο (που δεν είναι πάντα στα υπέρ), όσα ζευγάρωσαν και είχαν προβλήματα κατά την αναπαραγωγή τους, όσα έχουν ολοκληρώσει την αναπαραγωγική τους πορεία για εφέτος (δλδ κουρασμένα πτηνά) ή μικρά κι επομένως ευάλωττα πτηνά. Με άλλα λόγια θα βρεις όσα έχουν για ξεφόρτωμα. Ενώ τον Οκτώμβρη θα ζητήσεις νεαρά πουλιά που έχουν γεννηθεί αυτήν την άνοιξη.
 
Τρώνε ότι τρώνε και τα υπόλοιπα καναρίνια χρώματος με τη μόνη διαφορά πως στην αυγοτροφή τους μπαίνει και μια χρωστική ουσία που τα κάνει πιο κόκκινα (εντυπωσιακά κόκκινα) από το "πορτοκαλί" που θα παραμείνουν αν δεν χορηγηθεί.
Έχω γράψει ακριβώς τις οδηγίες για την παρασκευή αυτής της αυγοτροφής στο άρθρο... https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/
Αν έχεις περισσότερες απορίες.. απλά ρωτάς την παρέα...
Καλώς ήρθες λοιπόν.
 
Back
Top