Γενικά Τι γίνονται τα απούλητα καναρινάκια στα πετ σοπ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY58
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY58

PB Known Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2021
Μηνύματα
3.783
Αγαπημένη μου παρέα, εδώ κ μέρες με ταλανίζει ένα ερώτημα που πιστεύω ότι περισσότερο μπορούν να το απαντήσουν όσοι εργάζονται ή έχουν πετ σοπ που εμπορεύεται πουλάκια. @Irene chatzimichail Ειρήνη μου επειδή είσαι το μόνο μέλος που ξερω ότι εργάζεσαι σε πετ σοπ, είναι ειλικρινή η απορία μου χωρις δεύτερες ή τρίτες αναγνώσεις. Κ η ελπίδα μου για το ιδεατό στηρίζεται σε σένα κ στις δικές σου πρακτικές.
Η ερώτηση μου λοιπόν, είναι τι γίνονται τα απούλητα καναρινάκια πχ της προηγούμενης ή προ-προηγούμενης χρονιάς; Μου φαίνεται δύσκολο τα πετ σοπ να λειτουργούν μόνο με παραγγελία την στιγμή που ο όποιος πελάτης μπορεί να μπει κ να αγοράσει κάποιο. Πάντως να τα έχουν κ αυτά κ την νέα φουρνιά ούτε τοχω δει, ούτε το νομίζω λόγω κόστους κ χώρου. Λοιπόν τι γίνονται;
Καλησπέρα κ καλή δύναμη σε όλους μας (με φτερά κ χωρίς) με τον καύσωνα.
 
@MARY58 Καλησπερα Μαίρη μου .. Στο πετ που εργάζομαι εγώ μέχρι πριν έρθω είχε πολλά πουλάκια ,διαφορά είδη κλπ.. από τότε που ξεκίνησα εγώ καθώς είμαι υπεύθυνη για όλα τα ζωντανά του μαγαζιού κάναμε συμφωνία να το χειριστώ όπως πιστεύω ότι είναι καλύτερα. Έτσι λοιπόν σταμάτησαν να υπάρχουν στο μαγαζί κουνέλια ,ινδικά χοιρίδια,τσιντσιλα και οποιοδήποτε είδος πτηνου πλην των μπατζι και των καναρινιών . Όλα τα υπόλοιπα έρχονται μονάχα με παραγγελία και τα παίρνουμε από ανθρώπους εκτροφείς που γνωρίζω εγώ. Όσον αφορά τα μπατζι έχω σε μεγάλη κλούβα μάξιμουμ 10 πουλάκια τα οποία έρχονται εδώ σε ηλικία περίπου 3 μηνών πάλι από γνωστό . Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα έχω 3 που είναι 6 μηνών και μέχρι να δοθούν όλα δεν θα φέρω αλλα. Όσον αφορά τα καναρίνια , έχω πάντα 6 αρσενικά τιμπραντο σε ξεχωριστά κλουβιά και 5δα θηλυκα επισης τιμπραντο σε κλούβα. Είναι όλα με κλειστο δαχτυλίδι συλλόγου και φέρνω επίσης καινουρια μέχρι να φύγουν όλα ή να μείνει ένα . Τα έχω όλα αποπαρασιτωμενα και αναλόγως τη περιόδο που διανύουμε τα δίνω και τα αντίστοιχα συμπληρώματα . Αυτά όλα γίνονται όμως επειδή τα διαχειρίζομαι εγώ,αν αύριο μεθαύριο φύγω το μαγαζί δεν θα λειτουργεί έτσι . Επίσης δε πιστεύω ότι γίνεται κάτι αντίστοιχο σε αλλα μαγαζιά χωρίς να θέλω να παινέψω τον εαυτό μου αλλά τον τρόπο που λειτουργώ. Έχω αρνηθεί να πουλήσω και ψάρια και πουλί όπως επίσης και να παραγγείλω κουνέλι ή κάποιο τρωκτικό σε ανίκανους πελάτες . Ότι άλλο θελήσεις με ρωτάς ❣️
 
@Irene chatzimichail δεν είχα την παραμικρή αμφιβολία για σένα Ειρήνη κ το είπα από την αρχή κ όσα μπράβο κ να πω είναι λίγα. Ερώτηση:
ή να μείνει ένα
Αυτό γίνεται η μασκότ της χρονιάς;🤭
Επίσης δε πιστεύω ότι γίνεται κάτι αντίστοιχο σε αλλα μαγαζιά
Ναι κ εκεί είναι η απορία μου. Τι απογίνονται αυτές οι ψυχές;
 
@Irene chatzimichail κ παρόλο που μεγαλώνει, έχει την πελατεία του, σωστά; Γιατί, συνήθως αν μιλάμε για φροντιστές κ όχι εκτροφείς, προτιμούν (κ τους προτείνουν) τετραμηνίτικα καναρίνια.
 
@MARY58 εδώ δεν έχουν τέτοιο κόλλημα και δεν έχει τύχει και ποτε κάποιο πουλάκι να κάτσει τοοοοσο καιρό .. είναι λίγα 😅 αυτά είναι ,δεν ξέρω αν φαίνονται καθαρά
 

Συνημμένα

  • IMG_3957.webp
    IMG_3957.webp
    3,2 MB · Προβολές: 33
@MARY58 δεν μπορούν εδώ να μπουν σε μεγαλύτερα ,δεν είναι στο χέρι μου και δεν υπάρχει τέτοιο περιθώριο .. σε οικογένειες πάνε πάντα ,δεν έρχονται εκτροφείς εδώ και σε όλους δίνω το τηλέφωνο μου .. σήμερα μόνο ήρθαν 3 να κόψουμε νυχάκια 😅
 
Back
Top