Αναπαραγωγή Τι γνώμη έχετε για ξύλο τύπου osb3 για κατασκευή φωλιάς;

Giannhs..87

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2017
Μηνύματα
49
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα σέ όλους. Έχω ένα ζευγάρι budgie... Θέλω να φτιαξω φωλιά, γιατί του εμπορίου είναι μικρές.. Τι γνώμη έχετε για ξύλο τύπου osb3.
 
Καλώς ηρθες Γιάννη, στους "LOS BUDGIESTAS"! Όταν λες οτι είναι μικρες οι φωλιές του εμπορίου, τι εννοεις; Ειναι στις ιδανικές διαστάσεις! Εκτός αν εννοείς οτι δεν προσαρμόζονται στο κλουβί σου, και άρα θέλουν μετατροπή ως προς το πιάσιμο! Κανε μας μια παρουσιάση το ζευγάρι σου, καθώς και το κλουβί τους, με λεπτομέρειες της διατροφής και της σχέσης που εχουν!
 
Καλησπέρα σέ όλους. Έχω ένα ζευγάρι budgie... Θέλω να φτιαξω φωλιά, γιατί του εμπορίου είναι μικρές.. Τι γνώμη έχετε για ξύλο τύπου osb3.
Είναι εύχρηστο και οικονομικό...
Έχει τις καλύτερες προδιαγραφές για αντοχή αλλά και για κρυψώνα παρασίτων (ψείρες).
Θα πρέπει να το λάβεις αυτό υπόψη σου πριν κάνεις οτιδήποτε.
 
Πουλανε και φωλιές για κοκατίλ, αλλα δε νομιζω πως χρειαζεσαι τοσο μεγαλη. Ουτε αξιζει ο κοπος να καθισεις να φτιαξεις κατι που πουλανε ετοιμο και φθηνα. Τωρα αν σωνει και καλα θελεις να κανεις χειροτεχνια αλλαζει το πραγμα.

Καλώς ήρθες Γιάννη. :)
 
Πουλανε και φωλιές για κοκατίλ,
Συμφωνώ με τον @Νίκος Υ . Οι φωλιές είναι μελετημένες και για το μέγεθος των πουλιών και νεοσσών.
Δηλαδή που είναι το άνοιγμα, σε τι ύψος από το έδαφος της φωλιάς κτλ.
Διαφορετικά έχουμε καθυστέρηση στην έξοδο των νεοσσών και ατολμία. Αυτές των κοκατίλ, είναι πολύ μεγάλες για τα μπάτζιες.
Αντιπαρασιτικό χρειαζόμαστε και για τις έτοιμες έτσι κι αλλιώς πριν την χρήση.
 
Συμφωνώ με τον @Νίκος Υ . Οι φωλιές είναι μελετημένες και για το μέγεθος των πουλιών και νεοσσών.
Δηλαδή που είναι το άνοιγμα, σε τι ύψος από το έδαφος της φωλιάς κτλ.
Διαφορετικά έχουμε καθυστέρηση στην έξοδο των νεοσσών και ατολμία. Αυτές των κοκατίλ, είναι πολύ μεγάλες για τα μπάτζιες.
Αντιπαρασιτικό χρειαζόμαστε και για τις έτοιμες έτσι κι αλλιώς πριν την χρήση.
Μου φάνηκε λίγο μικρή.. Τουλάχιστον σε φάρδος.
 
Αν σου αρέσει να μαστορεύεις, υπάρχει ένα θέμα που ίσως σε βοηθήσει [URL='https://community.petbirds.gr/threads/%CE%97-%CF%86%CF%89%CE%BB%CE%B9%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85.17679/[/URL]
Ή φωλιές που πουλάνε στα pet δεν έχουν το βαθούλωμα τον 10 cm διαμέτρου στον πάτο. Παίζει όλη η διάσταση να μην είναι 10cm
. αλλά ο πετσοπας μου είπε ότι είναι καλές γιατί δεν διασκορπιζονται τα αυγά
 
Δεν γίνεται πάντως σε άλλα θέματα να ψειρίζουμε τα σπρέυ βαφής,όλους τους τύπους των βερνικιών,τα γαλβανισμένα, να φτάνουμε μέχρι την ποιότητα των μετάλλων στα κινέζικα και να είναι εδώ,υπο συζήτηση, φωλιά απο OSB.:)
Εγώ έχω μόνο ταβάνια απο OSB, σε μεγάλες κλούβες, σε εξωτερικό χώρο.
Απο εμένα μακράν η χειρότερη επιλογή για φωλιά.
 
Εντάξει είναι τότε. Αν δεν έχει γούβα, ξύσ' την λίγο εσύ. Τίποτ' άλλο. Να είναι εις πλάτος βέβαια όχι εις ύψος η μεγάλη διάσταση.
Έχει μικρή γούβα. Αν είναι από βδομάδα θα πάρω μία και βλέπουμε πως θα πάει.
 
Back
Top