Γενικά Τι γνώμη έχετε για τα φιλιά στους παπαγάλους;

minaaaa

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2024
Μηνύματα
77
έκανα μια βλακειών σήμερα βρε παιδιά πείτε μου λίγο έχω ερπη στο χείλος και την φίλησα επειδή ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τους παπαγάλους σε αυτά έχω ακούσει πολλά τύπου αν είσαι άρρωστος κολλάει κατευθείαν αντίστοιχα αν είναι αυτό άρρωστο κολλάει τον άνθρωπο και γενικά ότι κολλάει εύκολα αρρώστιες την φιλησω τώρα στο κεφάλι και ξεχάστηκα υπάρχει θέμα με αυτό?
άλλοι μου λένε μην τα φιλάς δεν είναι καλό αλλά της αρέσει το φιλάκι στο κεφάλι και στα πλάγια..τι γνώμη έχετε εσείς?
 
καλημέρα. Από ένα σύντομο έλεγχο που έκανα στο διαδίκτυο, ναι, κάποια στελέχη μπορεί να μεταδοθούν από τον άνθρωπο σε πτηνά. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι θα πρέπει να είσαι αισιόδοξη ότι τίποτε δεν θα συμβεί.
Πες μας όμως...στη δική σου περίπτωση, όταν τον φίλησες, η φυσαλίδα του έρπη, είχε ήδη σπάσει ή απλώς ήταν στην αρχή της διόγκωσης;
1721376021640.webp
 
@ianos δεν έσπασε τίποτα είναι απλά σπυρακια ακόμη δε τα πείραζα είναι σαν στεγνά χθες βγήκανε θεωρώ ότι δε πρόλαβαν να έχουν υγρό μέσα είναι εκείνα που απλά φαίνονται σήμερα ναι τα βλέπω και ριναι και πρησμένα τώρα το έχω στο νου μου φυσικά είμαι απόμακρη χθες απλά υπήρχαν πάνω στο χείλος και φαινόταν μόλις το φίλησα και το θυμήθηκα πήρα ένα μωρό μωρομαντηλο και αμέσως σκουπισα το κεφάλι όσο μπόρεσα από πάνω 😔
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@minaaaa ούτε καν δέρμα δεν ακούμπησε. Νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις για το τζόκερ.
Πάντως καλή σκέψη να το σκουπίσεις αλλά δεν θα χρησιμοποιούσα μωρομαντηλα που έχουν γαλάκτωμα κ άλλα που δεν θα ήθελα να ακουμπάνε το πτηνό μου. Καλύτερα χαρτοπετσέτα με λίγο νερό κ ξύδι. Άποψη μου πάντα.
 
@MARY58 ναι έχετε δίκαιο σε αυτό αλλά πάνω στο πανικό να μη δημιουργήσω τίποτα στο πουλί ότι βρήκα το σκουπισα νερό με ξύδι είχα διαβάσει και αλλού και το κάνω που και που όταν χρειαζεται σας ευχαριστώ!!☺️
 
Back
Top