Τι γνώμη έχετε για την τροφή pedigree junior για κουτάβι;

Καλησπέρα. Υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες που δραστηριοποιούνται στον χώρο της ξηράς τροφής και η pedigree είναι μια από αυτές χωρίς να έχω ακούσει κάτι αρνητικό για την ποιότητα της. Όπως και να έχει όμως η καλύτερη επιλογή αρχικά είναι να μάθεις τι έδινε ο εκτροφεας και να πάρεις την ίδια. Θα την αποδεχτεί καλύτερα. Μετά μπορείς να διαλέξεις με ποια εταιρία θα συνεχίσεις και να κάνεις την αλλαγή σταδιακά.
 
Σύνθεση:
δημητριακά (μεταξύ άλλων 4% ρύζι), κρέας και ζωικά υποπροϊόντα (30%, μεταξύ άλλων 14% κοτόπουλο), έλαια και λιπαρά (μεταξύ άλλων 0.4% ηλιέλαιο), φυτικά εκχυλίσματα πρωτεϊνών, φυτικά υποπροϊόντα, μέταλλα.

Για ένα σαρκοφάγο πρώτο και κύριο συστατικό είναι καλό να είναι το κρέας (όχι ζωϊκά υποπροϊόντα) κι όχι το καλαμπόκι όπως σε αυτήν (εκεί που λέει δημητριακά αυτό εννοεί). Θεωρείται γενικά απο τις χαμηλής ποιότηταςλόγω αυτού.
 
@Φοίβος Αυτό κατάλαβα και εγώ μετά από περισσότερο ψάξιμο και πήρα της sams field για κουτάβια. Ευχαριστώ πολύ! Αν γνωρίζει κάποιος και έναν καλό κτηνίατρο στο κέντρο της Αθήνας θα ήταν σωτήριο. Για να μην πάω στα τυφλά
 
@mioannou Αχ και εγω εχω ενα κοριτσακι μαλτεζακι 🤗 πωπω...ειναι ομορφες μπαλιτσες οταν ειναι μωρα 😍 η προσωπικη μου αποψη απο τα μικροσωμα σκυλια ειναι οι καλυτεροι χαρακτηρες! Δεν ξερω αν ειναι το πρωτο σου σκυλακι αλλα θελω να σου πω οτι θελει εκπαιδευση οσο μπορεις γιατι ανετα θα σε κανει οτι θελει(η δικια μου το κανει)! Οταν το πηγαινεις βολτα να σε ακουει και να ειναι διπλα σου για να μην χοροπηδαει σαν κουνελι! Ειναι λιγο εως πολυ φωνακλαδικα δηλαδη μπορει να γαβγιζουν επειδη ή τους αρεσει να το ακουνε οταν ειναι μωρα(που μπορει να καταληξει σε συνηθεια) ή για οποιονδηποτε αλλο παραμικρο λογο! Θελει 3 φορες την ημερα χτενισμα γιατι ευκολα κανουν τζιβες! Και ξηρα τροφη μονο οχι κατσε να δοκιμασουμε λιγο π.χ βραστο κοτοπουλο γιατι μετα τερμα η ξηρα τροφη δεν θα την τρωει! Παιρνουν γευσεις μυρωδιες οταν ειναι μωρα γι αυτο το σκυλι εχει ενα αφεντικο και μια ειναι η αγαπημενη του τροφη! Αυτα ειναι τα βασικα τωρα εσυ θα δεις πως θα τον/την χειριστεις αναλογα και τον χαρακτηρα! Αν μπορεσεις και θελεις φυσικα οταν ερθει στην αγκαλια σου με το καλο να μας βαλεις μια φωτογραφια
 
@mioannou Επισης για την εκπαιδευση πρεπει να το δωροδοκεις αμα σου κανει αυτα που θελεις π.χ κατσε μεινε κτλ να του δινεις λιχουδια! Εγω παιρνω αυτα τα ξετυλιγω γιατι ειναι πλεξουδα και το κοβω σε μικρα κομματακια και οταν κανει αυτο που πρεπει και ειναι σωστο της δινω ενα κομματακι! Μονο μην της το δινεις συνεχεια μια το πολυ 2 φορες τον μηνα! Και τροφουλα μετα απο 10 μηνων εγω χρησιμοποιω την Royal Canin! Αν θελεις και τα επιλεξεις ειναι αυτα εδω:
 

Συνημμένα

  • e86a-6135-0-2-0-1-2-800x800.webp
    e86a-6135-0-2-0-1-2-800x800.webp
    30,2 KB · Προβολές: 4
  • 61155_pla_royalcanin_adulthund_maltese_5.webp
    61155_pla_royalcanin_adulthund_maltese_5.webp
    26,8 KB · Προβολές: 4
@mioannou Τι εγινε;το πηρες το μαλτεζακι;για να μην γραψεις κατι θα εχεις ξεμυαλιστει σιγουρα 😍 οταν μπορεσεις βαλε καμια φωτογραφια αν επιτρεπεται να το δω να τρελαθω λιγο 🤗
 
Back
Top