Διατροφή Τι γνώμη έχετε για τις τροφές Padovan;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tsixla77
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tsixla77

PB New Member
Εγγραφή
19 Σεπ 2019
Μηνύματα
46
Καλησπέρα και πάλι, τι γνώμη έχετε για αυτες τις τροφές;
 

Συνημμένα

  • trofi-kanariniwn-padovan-grandmix.webp
    trofi-kanariniwn-padovan-grandmix.webp
    9,4 KB · Προβολές: 13
  • padovanovo_30004020.webp
    padovanovo_30004020.webp
    7,5 KB · Προβολές: 15
Προσωπικά δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ. Βλέπω ότι περιέχουν μπισκοτάκια και μου στρίβουν τα έντερα. Επίσης δεν περιέχουν και τίποτε το ιδιαίτερο από σπόρους. Το έψαξα λίγο και είδα πως η αυγοτροφη περιέχει μόνο αυγό και μέλι. Θεωρώ πως δεν είναι μια τροφή η οποία πληρεί όλες τις προϋποθέσεις για ένα ολοκληρωμένο γεύμα ημερησίως. Αυτή χορηγείς; ψάχνεσαι για συσκευασμένες τροφές;
 
Ναι αυτές του βαζω και έχω δει τρομερή αλλαγή στην διάθεση του, πρώτα του έβαζα χύμα.Απλά δε τις βλέπω γενικοτερα σε ελληνικά eshop από pet shop.
 
έχω δει τρομερή αλλαγή στην διάθεση του
Όπως;🙂


Απλά δε τις βλέπω γενικοτερα σε ελληνικά eshop από pet shop.
Γιατί λογικά δεν θα έχουν ανταπόκριση από τους χομπίστες και φροντιστές πτηνών συντροφιάς. Ας περιμένουμε όμως να δούμε μήπως έχει και κανένας άλλος διαφορετική άποψη.
 
Εγώ μόνο και μόνο που περιέχει τα μπισκοτάκια, δεν θα την έδινα. Δεν είναι καθόλου θρεπτικά όπως λένε για το πουλί, το αντίθετο μάλιστα. Χρησιμοποιώ μόνο αναγνωρισμενες τροφές με όσο το δυνατόν περισσότερα φυσικά συστατικά.
 
Δεν είναι καθόλου θρεπτικά όπως λένε για το πουλί
Εξαρτάται από τα "μπισκοτάκια". Πρέπει να γνωρίζουμε τι περιέχουν και για πιο σκοπό είναι φτιαγμένα. Τα VAM της Versele Laga για παράδειγμα και σύμφωνα με τους ισχυρισμούς της, είναι "συμπληρώματα διατροφής" που την εμπλουτίζουν με βιταμίνες, αμινοξέα και μέταλλα. Κάτι σαν πολυβιταμίνες δηλαδή μέσα στο μείγμα σπόρων. Βέβαια και μόνο το γεγονός ότι είναι χρωματισμένα λειτουργεί ίσως αποτρεπτικά στην επιλογή τους από εμάς.

Είναι πάντως ένα μεγάλο θέμα για συζήτηση και μάλιστα από αυτά που δύσκολα βγαίνει άκρη ώστε να μπορούμε να πούμε με σιγουριά "μπισκοτάκια = μακριά".
 
Τα συγκεκριμένα Σταύρο είναι τα ίδια που βρίσκουμε και στις χύμα τροφές. Το γράφει η συσκευασία δεν το λέω εγώ. Εάν ήταν πάλι pellets δεν θα έφερνα κάποια αντίρρηση.
 
Δυσκολα θα εχουμε γνωμες/αποψεις για τις συγκεκριμενες τροφες γιατι απο οτι εχω αντιληφθει στην χωρα μας ερχεται ως παραεισαγωγη.

Ειναι σίγουρα καλυτερη απο οποιαδηποτε χυμα.
Οταν μπορεσεις ριξε κανα δυο κουταλιες της σουπας σε ενα πιατακι και δωσε μας μια φωτο.
 
Οταν μπορεσεις ριξε κανα δυο κουταλιες της σουπας σε ενα πιατακι και δωσε μας μια φωτο.
[automerge]1569531853[/automerge]
Και ποιες μάρκες είναι πιο αξιόπιστες;
 

Συνημμένα

  • IMG_20190927_000302.webp
    IMG_20190927_000302.webp
    193,3 KB · Προβολές: 20
Το οτι ειναι παραεισαγωγη δεν επηρεαζει την ποιοτητα, δεν το ειπα ετσι.
Απλα δεν ειναι διαδεδομενο στην αγορα.

Οπτικα περα απο το κροκετακι φαινεται οκ σε ποικιλία.
Απο τις γνωστες εταιρείες ειναι η Manitoba,Vadigran,Versele laga.
Σε τι τιμη σου βγαινει το κιλο;
 
Back
Top