Φροντίδα Τι γνώμη έχετε για τον καθρέφτη σε κλουβί παπαγάλου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης margi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

margi

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2014
Μηνύματα
21
καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω ποιά είναι η γνώμη σας για την τοποθέτηση καθρεφτη σε κλουβί παπαγάλου... (μιλάμε για budgie που δυστυχώς δεν με "βλέπει" πολλές ώρες την ημέρα)
ευχαριστω :)
 
Ο καθρεφτης ειναι ενα παντελως αχρηστο αξεσουαρ που μπορει να αποβει επικινδυνο αφου μερικα πουλακια "δενονται" με το αλλο πουλι που νομιζουν οτι βλεπουν και ξεκινουν μια παθολογικη κατασταση να προσπαθουν να το ταισουν ανεβαζοντας τροφη και το διεκδικουν. Πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος να το βαλεις.
 
Ο καθρεφτης ειναι ενα παντελως αχρηστο αξεσουαρ που μπορει να αποβει επικινδυνο αφου μερικα πουλακια "δενονται" με το αλλο πουλι που νομιζουν οτι βλεπουν και ξεκινουν μια παθολογικη κατασταση να προσπαθουν να το ταισουν ανεβαζοντας τροφη και το διεκδικουν. Πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος να το βαλεις.
γι'αυτό και ρώτησα γιατί οι απόψεις διίστανται... Θα με "βόλευε" σαν λύση γιατί με στεναχωρεί το οτι μένει μόνος (τουλάχιστον γι'αυτη τη συγκεκριμένη περίοδο- δεν τον έχω πολύ καιρό, κάτι λιγότερο απο μήνα και είναι μόλις 6μηνών) σ'ευχαριστώ πάντως
 
Εαν μενεις μονος του για πολλες ωρες καθε μερα το καλυτερο θα ηταν να του παρεις αλλο ενα μπατζι για παρεα. Ακομη και του ιδιου φυλου αν δεν θελεις να μπλεξεις με αναπαραγωγες. Επισης να γεμισεις το κλουβι του με παιχνιδια που θα τον κρατουν απασχολημενο. 😉
 
Εαν μενεις μονος του για πολλες ωρες καθε μερα το καλυτερο θα ηταν να του παρεις αλλο ενα μπατζι για παρεα. Ακομη και του ιδιου φυλου αν δεν θελεις να μπλεξεις με αναπαραγωγες. Επισης να γεμισεις το κλουβι του με παιχνιδια που θα τον κρατουν απασχολημενο. 😉
το'χω σκεφτεί να πάρω ακόμη ενα, αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι πετάει την τροφή του απο'δω κι απο κει, εκτός κλουβιου φυσικά, και τα χάνει χάλια... 🙄 βέβαια, τώρα που θ'αλλάξω ταϊστρα ελπίζω να'ναι καλύτερα τα πράγματα και ν'αναθεωρήσω 😎 απο παιχνίδια για την ώρα, εκτός από κουνια, του έκανα ένα ωραίο που βρήκα εδω μέσα με στικ κανέλας και σπάγγο. επίσης του έχω και ελαφρόπετρα για ν'ακονίζει το ράμφος του, αλλά μάλλον θέλει κατιτίς ακόμα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
κ γω εχω τετοιο θεμα με το μικρο μου παρροτλετ. Κ ο δικος μου λερονει κ την τροφη κ την πεταω σκέφτομαι να του παρω εσωτερικες ταιστρες
 
  • Like
Αντιδράσεις: margi
Εχετε δοκιμασει να βαλετε αυτα τα πλαστικα σακουλακια στα κλουβια;Εχω σε ολα μου τα πουλια και δεν πεφτει ουτε σπορος εξω αο το κλουβι :)
 
Εχετε δοκιμασει να βαλετε αυτα τα πλαστικα σακουλακια στα κλουβια;Εχω σε ολα μου τα πουλια και δεν πεφτει ουτε σπορος εξω αο το κλουβι :)
το έχω ήδη, αλλά σε μενα τουλαχιστον δεν προσφερει τιποτα... ειναι μεγαλύτερη η ακτινα στην οποια εκτοξευει την τροφη του ο δικος μου! 😕
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
θα προτεινα να βαλεις διαφορετικη τροφη σε καθε ταιστρα για να δεις τι προτιμαει να τρωει. Προφανως πεταει τα αλλα σπορακια για να βρει πρωτα αυτα που του αρεσουν πολυ. Βαλε σε μια ταιστρα σκετο βορι, σε μια αλλη κεχρι, σε αλλα ηλιοσπορους κ. Ο. Κ
 
  • Like
Αντιδράσεις: margi
θα προτεινα να βαλεις διαφορετικη τροφη σε καθε ταιστρα για να δεις τι προτιμαει να τρωει. Προφανως πεταει τα αλλα σπορακια για να βρει πρωτα αυτα που του αρεσουν πολυ. Βαλε σε μια ταιστρα σκετο βορι, σε μια αλλη κεχρι, σε αλλα ηλιοσπορους κ. Ο. Κ
σ'ευχαριστώ βασίλη,θα το δοκιμάσω.
 
Nα φανταστιτε οτι οταν ειχε παιθανει μια θυλικια που ειχα ο αρσενικος ολο εικεινο το διαστημα εως που να τον παρω αλλη ειχε κατι σαν καταθλιψη! Πολυ σπανια κελαιδουσε! Τωρα εχουν δεθει παρα μα παρα πολυ με την θυλικια που του ειχα παρει, αφου ολη την μερα ραμφιζονται, ταιζονται, αλληλοκαθαριζονται και τσιριζουν πολυ δυνατα! Πιστευω πως εχει δεθει περισσοτερο απο το προηγουμενο!
 
Του ειχα καθρεφτακι κανα μηνα αλλα μετα το βγαλα. Παρατηρησα οτι τον εκανε νευρικο. Αλλα το καθε πουλι ειναι διαφορετικο. Δες πως αντιδραει το δικο σου.
 
Back
Top