Γενικά Τι γονίδια θα έχει καναρίνι από διασταύρωση κίτρινο μοζαΐκ Χ λευκό ιζαμπέλ;

Nikolas799

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2020
Μηνύματα
120
Πόλη
Stockholm
Έχω στην κατοχή μου μια διασταύρωση κίτρινο μοζαικ με ιζαμπελ λευκό, τι γονίδια θα έχει αυτό το πουλάκι και θα ήταν καλό να το δωσο κίτρινι χρώστικη.?
Στην φώτο είναι το ζευγάρι
 

Συνημμένα

  • received_164835671632733.webp
    received_164835671632733.webp
    310,4 KB · Προβολές: 53
Εγώ στην φωτογραφία δεν βλέπω κανένα Ίζαμπελ, αντίθετα βλέπω ένα μάλλον αρσενικό Λευκό υπολειπόμενο με ένα θηλυκό Κίτρινο Μωσαϊκό.
Έχω στην κατοχή μου μια διασταύρωση κίτρινο μοζαικ με ιζαμπελ λευκό
Απαντώντας θεωρητικά και μόνο στην ερώτησή σου θα πάρεις 100% παρδαλά καναρίνια, δηλαδή καμίας ράτσας και χωρίς αυτοί οι απόγονοι να επιδέχονται διόρθωση για τουλάχιστον 5 χρόνια συστηματικής εργασίας των χαρακτηριστικών τους.

Αν το ίζαμπελ είναι αρσενικό οι μελανίνες των θηλυκών παρδαλών απογόνων θα έχουν μια χρυσοκάστανη απόχρωση.

Περνώντας στην πραγματικότητα, τα πουλιά όπως τα βλέπω και όπως τα ονομάτισα θα δώσουν Κίτρινα μωσαικά ενδιάμεσα φορείς λευκού υπολειπόμενου και Κίτρινα Έντονα φορείς μωσαικού πτερώματος και λευκού υπολειπόμενου.

Φαινοτυπικά στα μεν πρώτα αυτό δείχνει σαν Κίτρινα αρκετά χιονέ, με ωχρή απόδοση του λιποχρώματός τους και στα δεύτερα αν ο Λευκός γεννήτορας φέρει Έντονο πτέρωμα, θα δείχνει σαν Κίτρινο έντονο με ωχρή απόδοση επίσης.

Στην δεύτερη περίπτωση, οι απόγονοι βγαίνουν οι 50% έντονοι και άλλοι 50% χιονέ, με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα.
Στην πρώτη 100% χιονέ.

να το δωσο κίτρινι χρώστικη.?
Δεν αξίζει τον κόπο.

Το πτέρωμα του κίτρινου μωσαϊκού δείχνει διατροφικές ελλείψεις.Αν είναι και θηλυκό μια υποβιταμίνωση Α θα το αφήσει μια για πάντα στην φωλιά.

ΥΓ:Υποθέτω ότι δεν έχει κάποιο πτηνό κόκκινο μάτι και ότι δεν διατύπωσες ένα σατινέ-ίζαμπελ λιποχρωμικό ως σκέτο ίζαμπελ.
 
Η γονείς δεν είναι δικά μου και δεν γνωρίζω, αυτός που τα είχε με είπε έτσι,
Εγώ έχω στην κατοχή μου ένα μωράκι από αυτούς τους γονείς το οποίο είναι λευκό με κίτρινο και θα ήθελα να μάθω αν θα μπορούσαμε να του δώσουμε τα χρώματα της μάνας που είναι σαν μοζαικ κίτρινο
 
Εγώ έχω στην κατοχή μου ένα μωράκι από αυτούς τους γονείς το οποίο είναι λευκό με κίτρινο και θα ήθελα να μάθω αν θα μπορούσαμε να του δώσουμε τα χρώματα της μάνας που είναι σαν μοζαικ κίτρινο
Άρα δεν έχεις κάποιον Ίζαμπελ γεννήτορα και τα πράγματα έχουν όπως τα ανέφερα.
Το μικρό που έχεις είναι μωσαϊκό ενδιάμεσο, δηλαδή μοιράζεται μεταξύ του μωσαικού φαινότυπου,όπως η μάνακαι ενός κίτρινου καναρινιού. Με περισσότερη απόθεση λιποχρώματος στις χαρακτηριστικές περιοχές του μωσαικού.
Για να το κάνεις να δείχνει σαν την μάνα, γονιδιακά δεν γίνεται. Πρακτικά επίσης δεν γίνεται, αν και θα βοηθούσε λιγότερη χρωστική.
Μια φωτογραφία του μικρού για τον κόπο μου θέλω. Ευχαριστώ.
 
Το συγκεκριμένο πουλάκι άμα ζευγαρωσει με κίτρινο μοζαικ θα βγάλει απογόνους μοζαικ?
Προσπαθώ να ανεβάσω φώτο και λέει ότι είναι μεγάλο το αρχείο
[automerge]1582131962[/automerge]
IMG_20200219_180514.webpIMG_20200219_180458.webp
[automerge]1582132101[/automerge]
IMG_20200219_180730.webp
[automerge]1582132677[/automerge]
Εγώ στην φωτογραφία δεν βλέπω κανένα Ίζαμπελ, αντίθετα βλέπω ένα μάλλον αρσενικό Λευκό υπολειπόμενο με ένα θηλυκό Κίτρινο Μωσαϊκό.

Ο αρσενικός στην φώτο αποκλείουμε να είναι σαν αυτό : https://community.petbirds.gr/media/Καναρίνια-Ιζαμπέλ-Οπάλ-Λευκά.20762/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το συγκεκριμένο πουλάκι άμα ζευγαρωσει με κίτρινο μοζαικ θα βγάλει απογόνους μοζαικ?
Αν είναι απόγονος των παραπάνω, δηλαδή είναι φορέας του μωσαικού παράγοντα τότε το 50% θεωρητικά θα βγει μωσαικό ή τουλάχιστον προς τα εκεί.
Ο αρσενικός στην φώτο αποκλείουμε να είναι σαν αυτό : https://community.petbirds.gr/media/Καναρίνια-Ιζαμπέλ-Οπάλ-Λευκά.20762/
Για πολλούς λόγους, ναι.

Στην φωτογραφία το καναρίνι κάτω από το δαχτυλίδι έχει μαύρο στίγμα;
 
Ναι είναι ο απόγονος
[automerge]1582136357[/automerge]
Αν είναι απόγονος των παραπάνω, δηλαδή είναι φορέας του μωσαικού παράγοντα τότε το 50% θεωρητικά θα βγει μωσαικό ή τουλάχιστον προς τα εκεί.

Για πολλούς λόγους, ναι.

Στην φωτογραφία το καναρίνι κάτω από το δαχτυλίδι έχει μαύρο στίγμα;
Τώρα το πρόσεξα και εγώ, τι μπορεί να είναι; Θα το δω αύριο και θα σας πω (τα έχω στο μαγαζί και τώρα είμαι εκτως)
 
Ναι είναι ο απόγονος
Γνώμη μου, με την χρωστική θα γεμίσει με κίτρινο παραπάνω απο ότι ήδη είναι.
Να ξέρεις το κίτρινο χρώμα στα καναρίνια είναι απο φυσικού τους σαν την αναπνοή,θέλω να πω το λαμβάνουν και το μεταβολίζουν και απο τα πιο αθώα σπόρια που δίνεις.

Δεν έχω αμφιβολία για τον τύπο των καναρινιών σου,όπως είδες προέβλεψα ακριβώς και τον φαινότυπο του απογονου.
Φαινοτυπικά στα μεν πρώτα αυτό δείχνει σαν Κίτρινα αρκετά χιονέ, με ωχρή απόδοση του λιποχρώματός
 
Να μην το δώσω δηλ χρωστική... Φοβαμε να μην φένετε σαν ξεθοριασμενο, το πουλάκι είναι 50 ημερών, το χρώμα του θα αλλάξει; Δηλαδή να γίνει πιο έντονο το κίτρινο η να γίνει πιο άσπρο;
 
Να μην το δώσω δηλ χρωστική... Φοβαμε να μην φένετε σαν ξεθοριασμενο, το πουλάκι είναι 50 ημερών, το χρώμα του θα αλλάξει; Δηλαδή να γίνει πιο έντονο το κίτρινο η να γίνει πιο άσπρο;
Πρακτικά δύσκολη ερώτηση.
Πατάς μεταξύ δύο φαινοτύπων,του Κίτρινου και του Κίτρινου Μωσαϊκού.
Γνώμη μου είναι ότι ένα "κακό" κίτρινο "τρώγεται" περισσότερο απο ένα "κακό" μωσαϊκό.
Στην θέση σου δηλαδή θα έδινα χρωστική για να γεμίσω όσο μπορώ το πτέρωμα, αλλά εσύ θες να πας προς το μωσαικό, πράγμα δύσκολο.
Πιστεύω πως και τίποτα να μην κάνεις το καναρινάκι θα γεμίσει λίγο παραπάνω με κίτρινο και αυτό θα ανέβει έναν τόνο.Αλλά αυτά είναι μαντεψιές, χωρίς να έχω δεδομένα.

Σπιρουλίνα δώσε μόλις τελειώσει την πτερόρροια και δεν θα βάφεται πια. Ομοίως και κρόκο.
ΥΓ:Αν έδινες κρόκο στην ανατροφή θα έβλεπες διαφορά στον τόνο ανα περιοχές του σώματος. Δοκίμασέ το στην τωρινή γέννα.
 
Στην φωτογραφία το καναρίνι κάτω από το δαχτυλίδι έχει μαύρο στίγμα;
Θεωρώ ότι δεν είναι μαύρα στίγματα. Είναι κάτι που χρωματίζει το κακής ποιότητας δακτυλίδι.
Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνετε καλύτερα.
 
Back
Top