Γενικά Τι δίνω σε γονείς ζέμπρα που μόλις έκαναν πουλάκι;

Fathergkav

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
168
Πόλη
Αλιβέρι
Καλησπέρα,
Σήμερα μόλις έσκασαν τα 2 πρώτα αβγά από τα ζεβρακια μου.. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία συμβουλή τι τροφή να βάλω επιπλέον στους γονείς ώστε να τα ταΐσουν; Γιατί δεν θέλω να την πατήσω όπως την 1η φορά που δεν μου τα τάιζαν κ μου πεθαναν;
Τους εβαλα εκτός από τα κλασικά σπόρια που τρώνε και αβγοτροφη και αβγο καθαρισμένο αλλά κ φρουτα/λαχανικά (πιπεριά, μήλο, βερίκοκο και καρότο)..
Ευχαριστώ πολυ
 
αλλά κ φρουτα/λαχανικά (πιπεριά, μήλο, βερίκοκο και καρότο)..
Αυτά τα αφαιρείς άμεσα, λαχανικά να δώσεις αφού θα έχουν βγει τα μικρά από την φωλιά.
Φρόντισε να Μην υπάρχει στο κλουβί άμμος ή grit (σπασμένα κοχύλια).
τα κλασικά σπόρια που τρώνε και αβγοτροφη και αβγο καθαρισμένο
Αυτά είναι αρκετά για να ταΐσουν τα μικρά.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή την φορά !
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ωωωω πατάτα έκανα δηλ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .. Τα βγάζω άμεσα... Όσο για άμμο κ σπασμένα κοχύλια Όχι δεν έχω γιατί το ήξερα αυτό από την 1η γεννα(που το είχε πει μελος μας).. Ξέρεις μήπως αν θα επηρεαστούν τα αλλά αβγά που δεν έχουν σκάσει ακόμη από αυτά που μου βγήκαν σήμερα κ αν υπάρχει κίνδυνος να μου σκάσουν οι γονείς τους νεοσσούς που έχουν βγει σήμερα επειδή μπαίνουν συνέχεια στην φωλιά κ κλωσσανε;
 
Οι γονείς εκτός από το τάισμα των νεοσσών είναι υπεύθυνοι και για το ζέσταμα τους για να καταφέρουν να επιβιώσουν, άρα τα πουλιά συμπεριφέρονται πολύ καλά.
Φρόντισε για την τροφοδοσία τους και μην τα πολυενοχλείς.
Προσοχή στο βραστό αυγό, να το δίνεις χωρίς το τσόφλι και να το αφαιρείς μετά από 2-3 ώρες γιατί χαλάει.
[automerge]1592080972[/automerge]
Ξέρεις μήπως αν θα επηρεαστούν τα αλλά αβγά που δεν έχουν σκάσει ακόμη
Το θηλυκό θα συνεχίσει να επωάζει μέχρι να ανοίξουν όλα τα ένσοπρα αυγά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Όχι δεν τα ενοχλώ καθόλου τα τάισμα όπως λέει κ ο Παπαδόπουλος πολύ ευλαβικά χιχιχι.. συγγνώμη που σε ζαλίζω αλλά βλέπω ότι γνωρίζεις... Θα αφαιρέσω το αβγο σε λίγο τότε.. κάθε ποτέ όμως τους βάζω αβγο για να τα ταιζουν; Πχ 2 φορές την ημέρα ανά 3 ωρες;1 φορά την ημέρα είναι αρκετά; Όσο για το τσόφλι το έχω αφαιρέσει ναι
 
κάθε ποτέ όμως τους βάζω αβγο για να τα ταιζουν
Θα φροντίσεις να υπάρχει συνέχεια αυγοτροφή και αυγό θα βάζεις όταν θα μπορείς να το βγάλεις σε 2-3 ώρες (από το πρωί εώς το απόγευμα)
κάθε ποτέ όμως τους βάζω αβγο για να τα ταιζουν
Να ξέρεις ότι δεν ταΐζουν μόνο αυγό, μπορούν να μεγαλώσουν τα μικρά τους μόνο σπόρους.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Όχι δεν τα ενοχλώ καθόλου τα τάισμα όπως λέει κ ο Παπαδόπουλος πολύ ευλαβικά χιχιχι.. συγγνώμη που σε ζαλίζω αλλά βλέπω ότι γνωρίζεις... Θα αφαιρέσω το αβγο σε λίγο τότε.. κάθε ποτέ όμως τους βάζω αβγο για να τα ταιζουν; Πχ 2 φορές την ημέρα ανά 3 ωρες;1 φορά την ημέρα είναι αρκετά; Όσο για το τσόφλι το έχω αφαιρέσει ναι
Κοιμούνται τις κανονικές ώρες, σύμφωνα με το φυσικό φως; Ρωτώ διότι το χθεσινό σου μνμ ειναι αργά το βράδυ κι αναρωτήθηκα αν ήταν ξύπνια.
Να τα χαιρεσαι και καλοκλάρωτα!
 
@ianos Καλημέρα,
Ναι κοιμούνται κανονικά στις ώρες που πρέπει.. Εχω κλείσει ένα μπάρμπεκιου που είχα περίπου 7m² κ μένουν εκεί απλά έχω το πλεονέκτημα να είναι δίπλα στην κουζίνα μου οπότε τα επισκέπτομαι ότι ώρα θέλω εγώ κ έτσι τα επιβλεπω γι'αυτό μπορώ να πηγαίνω ότι ώρα θέλω.
Σε ευχαριστώ πολυ
 
Back
Top