Βότανα Τι διάφορα έχει το αγκάθι Μαρίας από το γαϊδουράγκαθο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω τι διαφορα εχει το αγκαθι Μαριας απο το γαιδουραγκαθο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Και επισης οι balcanica δεν μπορουν να το φανε
Στο γαϊδουράγκαθο αναφέρεσαι;
Το τρώνε και μάλιστα εμπεριέχεται και στα επώνυμα μείγματα για καρδερίνες. Στην φύση αποτελεί αγαπημένη τους λιχουδιά. Ακόμα και τα καναρίνια, εάν μπορέσουν βέβαια να το σπάσουν, μπορούν να το φάνε. Απλά το βάζουμε μια φορά στο τόσο και όχι συνέχεια.
 
Σπόροι γαιδουραγκαθου!
DSC00352-150x150.webp
Εγώ αγοράζω στα καναρίνια μου και τα βάζω που και που... Βέβαια τρώνε τα πιο Μικρά σπόρια γτ με τα μεγαλουτσικα δεν τα καταφέρνουν...
Μια χαρά επιτρέπεται... Τους κάνει και καλό!
 
αναφερομαι στο αγκαθι μαριας
Στα πετ σοπ που ψωνίζω,έχουν και αγκάθι Μαρίας, δεν έχω πάρει ποτέ, αλλά στα σπόρια υγείας που αγοράζω νομίζω υπάρχει... Οπότε τρώγεται κ αυτό! 🙂
 
θελω πολυ να δω πως μπορει να σπασει το καναρινι τον σπορο αυτο...
 
Ναι παιδιά, ούτε η θηλυκή καρδερίνα δεν μπορεί, μόνο ο αρσενικός.
Λες ε; Ναι ο άντρας έχει πιο δυνατό ράμφος.
Εγώ που έκανα μια αναζήτηση μου βγάζει ότι το "αγκάθι Μαρίας" (ούτε καν το ήξερα) είναι το γαιδουράγκαθο.
 
Το έχω διαβάσει. Το σπάει ο αρσενικός και ταΐζει το θηλυκό.
Αλήθεια; Νόμιζα πως ειρωνικά το είπες. Πως γίνεται όμως αυτό; Το ίδιο ράμφος και την ίδια δύναμη δεν έχουν και τα δύο πουλιά;
 
Πάντως επειδή το εχω βαλει αρκετές φορές η γνώμη μου ειναι οτι ούτε το αρσενικό μπορεί να το σπάσει.όποτε το τυλιγω σε ένα πανί,το σπάω εγώ και τους το δίνω!
Ίσως τελικά τα κλουβίσια μας γίνονται πιο μαλθακά, ίσως έχουν πιο μαλακά ράμφη, ποιος ξέρει.
 
Ίσως τελικά τα κλουβίσια μας γίνονται πιο μαλθακά, ίσως έχουν πιο μαλακά ράμφη, ποιος ξέρει.
Μπορει απλα μην μπαινει στην διαδικασια να τον σπασει επειδη ατο κλουβι εχει και αλλες χιλιες δυο επιλογες
 
Ίσως τελικά τα κλουβίσια μας γίνονται πιο μαλθακά, ίσως έχουν πιο μαλακά ράμφη, ποιος ξέρει.
Δεν νομιζω Μαρία,ίσως ο σπόρος όταν τους το βάζουμε εμείς να είναι πιο ξερός από όταν τον βρίσκουν οι καρδερίνες στην φύση! Ίσως να την τρώνε πιο εύκολα η καρδερίνες μειτζορ που είναι αρκετά μεγαλύτερες όπως και κάποια άλλα είδη καρδερίνας που ζούνε πιο Βόρεια!
 
Back
Top