Φροντίδα Τι διαστασεις πρεπει να εχει ενα κλουβι για 35 καναρινια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Titika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Titika

PB Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2008
Μηνύματα
50
Πόλη
Ελληνικό
Φέτος έχω γύρω στα 35 καναρια σε κλούβα μεγάλη αλλά επειδή δεν θέλω να τα αφήσω έξω τον χειμώνα και η κλούβα δεν χωράει μέσα στην είσοδο που θέλω να τα βάλω, σκέφτηκα να αγοράσω ένα πολύ μεγάλο κλουβί. Τι διαστάσεις προτείνεται να έχει;
 
Μεχρι ποτε υπολογιζεις να τα εχεις στην κλουβα; Κατα την αναπαραγωγικη περιοδο εχεις σκοπο να την αδειασεις; Μηπως θα ηταν καλυτερα τα πιο ''ενεργητικα'' αρσενικα να τα εχεις χωρια; Ρωταω γιατι κριμα θα ειναι να παρεις μια κλουβα τερας και τα 2/3 του ετους να εχει μεσα 5-10 πουλια και να πιανει μεγαλο μερος.
 
Μες την βδομάδα που μας έρχεται θα ήθελα να τα βγάλω από την μεγάλη κλούβα και να τα έχω σε εσωτερικό χώρο για το βράδυ, οπότε θέλω κάτι πιο πρακτικό. Μέχρι να ζευγαρώσουν θα ήθελα να είναι όλα μαζί σε ένα κλουβί γιατί πρέπει να μείνει και χώρος στην είσοδο για να περνάμε και δεν μπορώ να την γεμίσω κλουβιά.
 
Μια αναπαραγωγή απαιτεί χώρο και χρόνο.
Εάν δεν έχεις χώρο κρατάς τα πουλιά που μπορούν να συντηρηθούν στο χώρο σου.
Μια λάθος εκτιμήσει του χώρου η του χρόνου θα αποβεί μοιραία σε σένα και στα πουλιά.
Φροντίζουμε πάντα να έχουμε τον αριθμό πουλιών που μπορούμε να στεγάσουμε με τον απαιτούμενο χρόνο.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο;
Στην κλούβα την εξωτερική όλα μαζί τα ζευγαρώνεις;
 
Back
Top