Γενικά Τι διασταύρωση είναι αυτό το πουλάκι;

Νομίζω ότι πρόκειται για καρδερινοκάναρο. Όπως και να χει να σου ζήσει και να πάρεις άμεσα μέτρα προστασίας από τα αρπακτικά. Μη το αφήσεις σε εξωτερικό χώρο χωρίς κάποιο προστατευτικό, διότι το αρπακτικό που επιτέθηκε στο καναρίνι σου https://community.petbirds.gr/threa...νε-από-επίθεση-γερακιού-ή-κουκουβάγιας.30531/ θα ξανάρθει.
Να το χαίρεσαι Θανάση!
 
Να το χαίρεσαι το πουλάκι.
Πάρε μέτρα προστασίας άμεσα.
Πάρε κλουβί μεγαλύτερο - 60 εκτατοστών ζευγαρώστρα είναι μια χαρά και κοστίζει 20 ευρώ.
Αφαίρεσε πατήθρες από το κλουβί. Είναι πολλές αυτές που έχεις και δεν αφήνουν χώρο ούτε τα φτερά του να ανοίξει για να πάει από τη μία στην άλλη.
Έχε συσκευασμένη τροφή (με εμπορική ονομασία και σε κλειστή συσκευασία την οποία εσύ θα ανοίξεις) και όχι χύμα.
Βάλε κόκκαλο σουπιάς αν δεν έχεις
Σου είπαν αν είναι αρσενικό ή θηλυκό;
Αυτός που σου το χάρισε δεν σου είπε αν είναι καρδερινοκάναρο; Αν πράγματι είναι, τότε έχε υπόψη σου ότι είναι και στείρο, οπότε του χρόνου μην αποπειραθείς να το ζευγαρώσεις.
 
ειναι αρσενικος και καρακελαιδαει... Εχει φωναρα... Εχει κσεσικοσει ολα τα καναρινια τισ γειτονιας κ τον εβαλα μεσα, μονο με επιτιριση 1-2 το πολι ορες μεχρι να πιο το καφεδακι μου κ μετα στη κουζινα διπλα στη πορτα αλα απο μεσα, το τζαμι ανοιχτο και δεν περναει ουτε μυγα απο εκει εχει ιδη με πεταλουδα κανκλελο τζαμοπορτα κ σιτα 😉

01-download.webp03-download.webp02-download.webp04-download.webp
 
Ναι όντως είναι δυνατόφωνα πουλιά και κελαηδούν συνέχεια.
Είστε πολύ τυχερός που έχετε αποκτήσει ένα.
Είχα και εγώ πρίν από αρκετά χρόνια και ήταν το κάτι άλλο.
Να ξέρετε ότι η αγορά του είναι ιδιαίτερα ακριβή.
Και πάλι συγχαρητήρια.
 
Ειναι ιδη σε μεγαλιτερο κλουβι 50 χ 40 (μια παλια ζευγαροστρα που ειχε ο μπαμπασ μου), δεν θελο γενιτουρια κ ζευγαροματα 1 κ γερο!
 
κ. Θανάση να ξέρετε ότι τα καρδερινοκάναρα δεν γεννούν, αλλά και αν γεννήσουν θα είναι πάντα άσπορα.
Δεν κάνουν απογόνους. Είναι όπως συμβαίνει με τα μουλάρια.

Και αν είναι εύκολο αποφύγετε τις ξύλινες πατήθρες λόγο του ότι συγκεντρώνουν παράσιτα.
 
Χορος καλα αεριζομενος και σε μερος που μεσα κ που να βλεπει την ημερα Σημερα αυτος με κσυπνισε 5"30 το προι.. Ολα τα παραθυρα μου εχουν ιδη καγκελα και σιτες... Μεγαλες τζαμο πορτεσ κ δεν τον θελο να αναπαραγογη κ τετοια...
 
δεν τον θελο να αναπαραγογη κ τετοια...
Δεν μπορεί ούτος ή άλλως να ζευγαρώσει. Τα καρδερινοκάναρα είναι στείρα.
Εν πάση περιπτώσει, να το χαίρεσαι και να κάνεις ότι σε συμβούλευσαν οι προλαλήσαντες.
 
Να το χαιρεσαι! Μηπως να αφαιρεσεις την κατω πατηθρα; Δεν ξερω κατα ποσο βολευουν δυο πατηθρες η μια ακριβως πανω απο την αλλη.:)
 
Back
Top