Διατροφή Τι διατροφή να ακολουθήσω για τα παπαγαλάκια μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marisa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marisa

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2023
Μηνύματα
11
Πόλη
Καλαμάτα
Γεια σας,

Εδώ και λίγο καιρό έχω δύο παπαγαλάκια μπάτζι... όταν τα αγόρασα από το πετ από μου είπαν να τα ταιζω μόνο σπόρους... τώρα διαβάζω ότι επιτρέπεται να τους δίνω φρούτα και λαχανικά... θέλω να ξεκινήσω ένα πρόγραμμα από φρούτα και λαχανικά... μπορεί κάποιος να μου πει τι φρούτα και λαχανικά κάνει να τους δινω, τι ποσότητα και κάθε πότε.



Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
τι φρούτα και λαχανικά κάνει να τους δινω, τι ποσότητα και κάθε πότε.
Τα περισσότερα φρούτα θεωρούνται ασφαλή για τα πτηνά, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
Μπορείς να δίνεις φρούτα εποχής (μήλο, αχλάδι, μπανάνα, φράουλα,βερίκοκο,ροδάκινο κ.α.), 1-2 φορές την εβδομάδα, σε μικρές ποσότητες (δεν τρώνε και πολύ τα budgies) πιστεύω καλύτερα κομμένα σε μικρά κομματάκια.
Από λαχανικά, πάντα σε μικρές ποσότητες και ψιλοκομμένα, καρότο, μπρόκολο, αρακά, φασολάκια, πιπεριά, σπανάκι κ.α. μπορούν να δίνονται και καθημερινά.
Εάν τα budgies σου δεν είναι μαθημένα σε λαχανικά και φρούτα το πιθανότερο είναι να μην έχουν άμεση αποδοχή, και ίσως χρειαστεί αρκετός χρόνος για να συνηθίσουν τις νέες τροφές.
Κοίτα και τα παρακάτω άρθρα, για την διατροφή των παπαγάλων, και ποια φρούτα και λαχανικά, θεωρούνται ασφαλή.
 
Back
Top