Αναπαραγωγή Τι διατροφή να κάνω στα καναρίνια μετά τη γέννα της θηλυκιάς;

Γιώργος 2014

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2014
Μηνύματα
53
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα σας! Ξέρει κάποιος να μου πει τι διατροφή να κάνω στα καναρίνια από όταν γεννήσει η θυληκιά και μετά;
 
Καλημέρα σας! Ξέρει κάποιος να μου πει τι διατροφή να κάνω στα καναρίνια από όταν γεννήσει η θυληκιά και μετά;
καταρχην θα βαζεισ αβγο σφιχτο μισο 3-4 αυγα την ημερα αυγατροφη και θα βαζεισ και λιγο μηλο καθε μερα κοκινο
 
Καλημέρα σας! Ξέρει κάποιος να μου πει τι διατροφή να κάνω στα καναρίνια από όταν γεννήσει η θυληκιά και μετά;

Πριν από την γέννα θα πρέπει να έχει γίνει σωστή προετοιμασία στα πουλιά προς αναπαραγωγή. Η προετοιμασία αυτή συμπεριλαμβάνει πλούσια διατροφή και βελτίωση της φυσικής κατάστασης τους ώστε τα πουλιά να είναι υγιή και δυνατά. Εκτός από ένα πλούσιο μείγμα σπόρων δίνουμε αυγό/αυγοτροφή φρούτα και λαχανικά, φρέσκο νερό, μπανιέρα συχνά και άνετο χώρο για πτήσεις.

Κατά την διάρκεια της γέννας η παροχή σε πλούσια τροφή συνεχίζεται και εντατικοποιείται. Σκοπός μας είναι να βοηθήσουμε το θηλυκό στο δύσκολο έργο του.

Όταν ολοκληρωθεί η ωοτοκία διακόπτουμε τα επιπλέον και δίνουμε μόνο φρέσκο νερό και μείγμα σπόρων. Πλούσια διατροφή στην φάση της επώασης είναι πολύ πιθανόν να διαταράξει το κύκλο της αναπαραγωγής ή να επιβαρύνει το θηλυκό με παχυσαρκία

Ποτέ δεν λείπει από το κλουβί η άμμος και το κόκαλο σουπιάς.
 
Back
Top