Ασθένειες Τι διατροφή να κάνω στα καναρίνια μου τώρα με την πτερόρροια;

KonstantinaS

PB New Member
Εγγραφή
6 Αυγ 2022
Μηνύματα
32
Πόλη
Athens
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στην ομάδα και στο "σπορ" γενικότερα. Έχω 4 καναρίνια διαφόρων ηλικιών αλλά πάνω κάτω σχετικά νέα σε ηλικία - για τα 2 δεν είμαι 100% σίγουρη - και αναρωτιέμαι για την διατροφή τους. Δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο. Τους βάζω στη μία ταιστρα τώρα που είναι εποχή πτεροροιας το κλασικό φαγητό τους με σπορους μιξ και στην άλλη έβαλα αυγοτροφή με λίγους σπόρους μέσα που βοηθάνε για την πτεροροια. Επίσης έχουνε και σε μια αυγοθηκη βιταμίνη χρωματιστή. Στα νερά μέρα παρά μέρα βάζω και την multivit την βιταμίνη. Δεν ξέρω αν έκανα καλά σήμερα που τους τα έκανα έτσι για πρώτη φορά με τις ταιστρες η όχι. Ευχαριστώ!
 
καλησπερα,η χρωματιστη βιταμινη ειναι αχρηστη δεν χρειαζεται,ενα καλο συσκευασμενο μειγμα σπορων,αυγοτροφη 3 φορες την εβδομαδα και αν μπορεις να τους δινεις και 3-4 φορες την εβδομαδα φρεσκα φρουτα και λαχανικα μπορεις να παραλειψεις και την βιταμινη στο νερο,πιστευω ειναι ΟΚ,επισης στην πτεροροια βαζε και μια μπανιερα καθε μερα για κανενα μισαωρο,τα βοηθαει και τα ανακουφιζει πολυ.
 
@gigelis καλησπέρα, ευχαριστω. Αλλά πόση αυγοτροφή χρειάζεται; Μόνη της ή μέσα στην κανονική τους τροφή με τους σπόρους δηλαδή ; Είναι του εμπορίου χύμα και την έβαλα σε μια ταιστρα μόνη της.
 
Είναι του εμπορίου χύμα και την έβαλα σε μια ταιστρα μόνη της.
Καλό είναι να προτιμάς μείγματα από επώνυμες συσκευασμένες αυγοτροφές και τροφές γενικότερα
 
για τα 2 δεν είμαι 100% σίγουρη - και αναρωτιέμαι για την διατροφή τους. Δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο. Τους βάζω στη μία ταιστρα τώρα που είναι εποχή πτεροροιας το κλασικό φαγητό τους με σπορους μιξ και στην άλλη έβαλα αυγοτροφή με λίγους σπόρους μέσα που βοηθάνε για την πτεροροια
Κωνσταντίνα ξεκίνησε διαβάζοντας πολύ προσεκτικά αυτό:

Επίσης, ανέβασε μία φωτογραφία με όλες τις τροφές που του δίνεις μαζί με τυχόν συμπληρώματα και μία φωτογραφία των κλουβιών μαζί με τα πουλιά, για να σου δώσουμε περισσότερες, πιο συγκεκριμένες συμβουλές.
 
@Stavros Καλημέρα! Εδώ βλέπουμε στην πρώτη φωτογραφία τα κλουβακια τους, δίπλα σας έβγαλα τις τροφοθηκες όπως τις είχα τώρα το πρωί, τώρα τις άλλαξα και στην αριστερά που ήτανε η αυγοτροφή μπήκε η χρωματιστή βιταμίνη για να βάλω πίσω στην κάθε αυγουλιερα μισή κουταλιά περίπου του γλυκού αυγοτροφή που μου είπανε πιο πανω βέβαια μου φαίνεται πολύ λίγη δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να ειναι. Κάτω από τις τροφοθηκες βλέπουμε τον Τέτρης, από κάτω το πουλάκι που είναι ίδιο είναι ο αδερφός του ο Αντάρτης ( δεν είμαστε 100% ότι είναι αγόρια γιατί είναι μωρά ακόμα) και δίπλα ο Φριτς και τέλος το κορίτσι της παρέας η Τζοη! Ευχαριστώωωω! 🧿SI_20220809_120326.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
@KonstantinaS πολύ όμορφα τα πουλάκια σου😍🧿. Λοιπόν ας τα πάρω ένα ένα
1) να αγοράσεις αν δεν έχεις συσκευασμένη τροφή κάποιας καλής εταιρίας, οι χύμα που πουλάνε τα πετ σοπ δεν είναι καλές.
2) η κίτρινη βιταμίνη να πεταχτεί ή να δοθεί στα σπουργίτια, είναι παχυντικη και χωρίς θρεπτική αξία σαν φαστ φουντ για Πούλια 😂
3) αυγοτροφη λίγη βάζεις 3 φορές την εβδομάδα ή να βάζεις καλά βρασμένο αυγο
4) να δίνεις grit
5) σουπιοκοκαλο μόνιμα σ κάθε κλουβί
6) φρέσκο νερό κάθε μέρα και μπανιέρα που την αφήνουμε για λίγη ώρα
7) λαχανικά 3 φορές την εβδομάδα

Αν κάνεις όλα αυτά οι βιταμίνες δεν χρειάζονται 😊
[automerge]1660037161[/automerge]
Α επίσης τα κλουβιά τα έχεις στο μπαλκόνι ; Υπάρχει κάποια προστασία;
 
@meniam Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ήσασταν πολύ κατατοπιστική! Μάλλον τους αρέσει το φαστ φουντ τους γιατί η κίτρινη η χρωματιστή βιταμίνη φεύγει πολύ γρήγορα! Χαχαχα! Πόση αυγοτροφή να βάζω όμως και που; Να βάζω στο κάθε πουλάκι μισή κουταλιά του γλυκού μόνη της στην αυγοθηκη πχ που μου είπανε ; Ή είναι λίγο; Ή μπορώ να την ανακατέψω και με τροφή; Επίσης πειράζει να τους βάζω και την βιταμίνη του νερού κάποιες μέρες ; Ευχαριστώ και πάλι !
 
@KonstantinaS η βιταμίνη δεν είναι το πειράζει αλλά πιθανόν να μην χρειάζεται, όχι όμως ότι θα πάθουν κάτι αν δώσεις λίγο ακόμα. Καλύτερα την αυγοτροφη να την βάζεις χώρια ώστε άμα περάσει μια μέρα και μείνει στο κλουβί χωρίς να φάνε να την πετάς (εγώ προσωπικά την φοβάμαι ειδικά το καλοκαίρι μην χαλάσει, τα άλλα μέλη μπορεί να έχουν άλλη άποψη) . Τώρα για το μισή κουταλιά δεν ξέρω εγώ βάζω λίγο παραπάνω, το ένα καναρίνι την τρώει όλη το άλλο δεν την τρώει
 
@meniam ναι είναι στο μπαλκόνι και έχει το κάθε ένα δικό του έξτρα προστατευτικό από επάνω που είναι σαν κλουβακι και αυτό! Έχουμε ψεκάσει και για τα περιστέρια γιατί μόλις μαζευτηκαμε πολλοί άρχισαν να έρχονται και τώρα ούτε που πλησιάζουν πια 😂
 
Η λιδα έχει δίκιο ξέχασα να διευκρινίσω στην πτερορροια κάθε μέρα 😊. Τώρα το λαχανικά κάθε μέρα για το μέγεθος του καναρινιου το θεωρώ λίγο πολύ εξαρτάται βέβαια την ποσότητα. Αλλά εμένα κτηνίατρος μου είπε 2-3 φορές
 
@KonstantinaS Η βιταμίνη στο νερό ειναι αχρειαστη εκτός εαν περνανε πτερορροια που μπορεις να βάλεις λίγη. Εγώ Αυγοτροφη θα εβαζα ενα κουταλι της σουπας και οσο ετρωγαν.
 
@KonstantinaS Η βιταμίνη στο νερό ειναι αχρειαστη εκτός εαν περνανε πτερορροια που μπορεις να βάλεις λίγη. Εγώ Αυγοτροφη θα εβαζα ενα κουταλι της σουπας και οσο ετρωγαν.
Εντάξει σας ευχαριστώ πολύ! ❤️
 
@KonstantinaS σίγουρα δεν υπάρχει το απόλυτο. Πχ επειδή το δικό μου καναρινι περνάει φουλ πτερόροια του δίνω τρεις φορές την εβδομάδα αυγοτροφή (1 κουτ. γλυκού περίπου) με βιταμίνες.( βιταμίνες όχι το φαστ φουντ), σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος. Λαχανικά κάθε μέρα από κάτι, τουλάχιστον ένα ή δύο. Φρούτα μια με δύο φορές την εβδομάδα λόγω της ζάχαρης που έχουν. Γκριτ του έχω μόνιμα στην αυγοθηκη όλο τον χρόνο. Φυσικά μόνιμα κ σουπιοκοκκαλο. Καθαρό φρέσκο νερό ΚΑΘΕ μέρα, οχι μόνο την περίοδο της πτερόροιας αλλά όλο τον χρόνο. Για υπόστρωμα έχω επιλέξει λευκές σελίδες Α3 κ τις αλλάζω κάθε δύο μέρες. Πατηθρες ξύλινες (της Τζοη είναι ξύλινη η πατηθρα; Έτσι φαίνεται). Φυσικά συσκευασμενες επώνυμες τροφές κ αυγοτροφες. Θα βρεις πολλά κ κατατοπιστικά άρθρα στο φόρουμ. Εάν είχαν κ μεγαλύτερα κλουβιά, θα ήταν ακόμα καλύτερα. Καλά κάνεις που έχεις προστατευτικό κλουβιού αλλά βάλε σίτα ή κουνουπιέρα για τα κουνούπια.
 
Back
Top