Διατροφή Τι διατροφή να προτιμήσω για τον παπαγάλο μου;

nikosss07

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2022
Μηνύματα
31
Πόλη
Καλαμάτα
Καλησπέρα,

Τι τροφή να βάζω στο κλουβάκι του Ρικουλη μου; Μείγμα σπόρων (συσκευασμένων πάντα). Ή είναι πιο υγιεινά τα πελλετ και να βαζω μόνο αυτά; Και αν ναι ποια μάρκα να αγοράσω;

Επίσης πως μπορω να τον μαθω να τρώει φρούτα και γενικά οτιδήποτε άλλο πέρα από τους σπόρους που τους πεθαίνει; Γιατί παλεύω κάθε μερα να του δωσω αυγό, μήλο και πορτοκαλι και μ κανει τον δύσκολο ο κύριος…Μόνο μιλετ θέλει😂

Επιπλέον η τροφή π παραθέτω είναι καλή αν γνωρίζει κάποιος;
 

Συνημμένα

  • E46BCDDD-6C72-49F3-ADEF-7E05686F8CD3.webp
    E46BCDDD-6C72-49F3-ADEF-7E05686F8CD3.webp
    35,1 KB · Προβολές: 109
Μιλάμε για κοκατίλ έτσι? Πόσων μηνών ετών είναι?

Κοίτα, γενικά σε ένα τόσο έξυπνο ζώο η ποικιλία είναι κλειδί, όχι μόνο για να παίρνει όλα όσα χρειάζεται, αλλά και για να έχει νέα ερεθίσματα. Κατα την ταπεινή μου άποψη, μια τροφή βασισμένη σε πέλλετ κατά 40% τουλάχιστον είναι ισχυρή, γιατί ξέρεις ότι παίρνει τα βασικά σε κάποιο βαθμό. Υπό την προϋπόθεησ φυσικά ότι πρόκειται καλής ποιότητας πέλλετ. Εγώ δίνω Harrison's, είναι εξαιρετικά από διατροφικής άποψης, τα παπαγαλάκια μου (μπάτζι βεβαια, αλλά έχει για όλα τα μεγέθη) τα καταβροχθίζουν και είναι υγιέστατα. Σπόρους καλής ποιότητας μπορεί να φάει φυσικά, και πρέπει σε κάποιο ποσοστό. Χρησιμοποιούσαμε vitakraft όλα τα χρόνια που είχαμε μπάτζι ως παιδί, και τώρα ένα από τα μιξ που έχω προσφέρει ήταν επίσης της ίδιας μάρκας. Έχω δώσει και άλλες, από Ρίο, που είναι μια φθηνή του petcity που αυτήν βρήκα όταν μου μπήκε η Ίρις από το παράθυρο, μέχρι Versele-Laga Prestige Premium, όλα τα έχουν καταβροχθίσει. Δεν βλέπω κάποια διαφορά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Δείγμα τριων παπαγάλων σε διάστημα μηνών είναι ανέκδοτο, αλλά θέλω να πω ότι εφόσον είναι σε συσκευασία, είναι ευρωπαϊκή ή αμερικανική μάρκα και όχι μέκαψες/χύμα, θα ζήσει. Αν τώρα έχουν γίνει έρευνες ανά μάρκα, κανονικές από μαθηαμτικούς και ορνιθολόγους, θα χαιρόμουν κι ε΄γω να τις διαβάσω και να τακτοποιήσω τα πτηνά μου αναλόγως. Μέχρι τότε...

Άσε τα φρούτα, και ασχολήσου με τα λαχανικά, αυτά είναι που βασικά πρέπει να μάθουν να τρώνε, γιατί έχουν όλες τις ίνες, τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία που χρειάζονται χωρίς την βόμβα ζάχαρης των φρούτων. Επίσης καποιοι ππααγάλοι είναι υπερευαίσθητοι στις υφες και δεν τους αρέσει πόσο κολλώδης είναι η φρουκτόζη - πχ της Ίριδας της αρέσει το μανταρίνι, αλλά περνά τον περισσότερο χρόνο της προσπαθώντας να καθαρίσει το ράμφος της από το ζουμί, που το καημένο το φρούτο έχει χαλάσει μέχρι να φάει τρεις μπουκιές. Ξεκινα με πράσινα λαχανικά, φυλλώδη και βοτανα, όπως σπανάκι, μαρούλι, άνηθος κλπ. Κάποια μπορεί να χρειαστούν ελφρύ βράσιμο ή μαγείρεμα στον ατμό, όπως ο αρακας και το μπρόκολο, γιατί είναι σκληρά. Είναι όμως ό,τι κοντινότερο βρίσκουν στην φύση μαζί με φύτρες και χαμηλές πόες, όπως βλαστησμένες φακές τύπου σχολικού πρότζεκτ, οπότε έχεις την εξέλιξη με το μέρος σου, έχει το ένστικτο να το δοκιμάσει. Μην αποκαρδιωθείς με την μία, κάποια φοβούνται, άλλα δεν το αναγνωρίζουν ως φαγητό. Άφησέ το στο κλουβί σε σημείο που βάζεις συνήθως φαγητό και αργά η γρήγορα θα πάει.

Ομοίως, αν δεν έχεις επιτυχία με το αυγό, δοκίμασε συσκευασμένη αυγοτροφή. Προσοχή όμως τι αγοράζεις. Θα πρέπει να κοιτάξεις τα συστατικά και τις αναλογίες πρωτεϊνών, λίπους κλπ, γιατί πολλές φερόμενες ως αυγοτροφές είναι στην πραγματικότητα κάτι σαν μπισκότο με γεύση πορτοκάλι, όχι πορτοκαλάδα (σε αντιστοιχία με την δική μας διατροφή το λέω αυτό). Δεν γνωρίζω για το συγκεκριένο είδός/μέγεθος παπαγάλου, τολμώ να πω όμως ότι η απλή της Orlux βγαίνει και για μεσαίους παπαγάλους και έχει μέσα σπόρους για να τους τραβήξει την προσοχή.

Ελπίζω κάτι από τα παραπάνω να βοηθά, αν θέλεις κάτι ποιο ειδικό, go ahead.
 
Back
Top