Διατροφή Τι διατροφή προτείνεται για νεαρή παπαγαλίνα parrotlet;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης iolithos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα.

Ένα επώνυμο και συσκευασμένο μείγμα σπόρων που να απευθύνεται στο είδος χρειάζεσαι,θα σου πρότεινα χωρίς ηλιόσπορο.
Και από κει και πέρα μπορείς να δίνεις pellets,λαχανικά,φρούτα και κάποια αυγοτροφη.
 
@Tony Forpus ευχαριστώ, και εγώ του αφαιρώ τους ηλιόσπορους.
[automerge]1652179813[/automerge]
@Tony Forpus τωρα του βάζω 50% για μπαντζι όπως μου είπε ο εκτροφέας και 50% για μεσαίους της Prestige Versele Laga. Θα κόψω σταδιακά την πρώτη και θα του δοκιμάσω pellets ξεχωριστά με την Prestige...
 
τωρα του βάζω 50% για μπαντζι όπως μου είπε ο εκτροφέας και 50% για μεσαίους της Prestige Versele Laga
Θεωρώ ότι είναι λάθος τέτοιου είδους παρεμβάσεις στα μείγματα. Δεν υπάρχει λόγος να αναμίξεις ένα εξαιρετικό μείγμα μιας εταιρείας όπως είναι η Vercele Laga με ένα άλλο που αναφέρετε σε άλλο τελείως είδος με διαφορετικές ανάγκες και ουσιαστικά να του χαλάσεις τη σύσταση. Μόνο για λόγους οικονομίας θα το καταλάβαινα, αν και δεν συμφωνώ. Τέτοιες παρεμβάσεις μπορεί να οδηγήσουν σε φαινόμενα υποσιτισμού.
 
@iolithos
Αυτό είναι το μείγμα χωρίς ηλιόσπορο για parrotlets.

 
Από περιέργεια, για τι ηλικία μιλάμε? Γιατί γενικά, ανεξαρτήτως είδους, μόλις ένα παπαγαλάκι απογαλακτιστεί, μπορεί να τρώει ότι και τα ενήλικα του είδους. Αν δυσκολεύεται με τους σπόρους, αυτό είναι ένα θέμα. Το γιατί ο "εκτροφέας" πρότεινε ημιδιατροφή για μπάτζι είναι ένα άλλο...
 
@Nausicaa Καλησπέρα, τώρα είναι κοντά 6 μηνών. Δεν δυσκολεύεται με τους σπόρους. Της βάζω 50-50 τροφή για μπαντζι και μεσαίους παπαγάλους. Σκέφτομαι να συνεχίσω με καλή-πλούσια τροφή για μεσαίους και πελετ να δοκιμάσει. Ποια είναι η γνώμη σας;
Ευχαριστώ
 
@iolithos Καλησπέρα, να την χαίρεστε! Δεν ξερω πολλά από πάρροτλετ, αλλά ομολογώ ότι δεν βλέπω τον λόγο να μην τρώει μείγμα για το είδος της. Τι το ιδιαίτερο δλδ έχει το μιξ των μπάτζι? Είναι ελφρώς μικρότεροι οι σπόροι τώρα που είναι μικρή ακόμα? Δυσκολευομαι να πιστέψω ότι θα είχε πραγματική δυσκολία.
 
Συνέχισε με ένα καλό και επώνυμο μείγμα για μεσαίους παπαγάλους σαν και αυτό που πρότεινε παραπάνω ο Αντώνης @Tony Forpus, μην κάνεις πειράματα. Μπορείς να δοκιμάσεις και pellet συμπληρωματικά με τα σπόρια. Επέλεξε και πάλι pellet για μεσαίους παπαγάλους (να έχουν εικόνα lovebird ή κοκατίλ στην συσκευασία).
 
Back
Top