Διατροφή Τι διατροφή - τροφή μου συστήνετε να δίνω σε green cheek conure;

Μπορούν να τρώνε την ίδια τροφή τα είδη που έχεις, αν και από ο,τι έχω δει το δικό μου πρασινομαγουλούδικο, δεν πολυθέλει το κεχρί και τείνει να σνομπάρει ασύστολα τα μικρά σποράκια.
 
@Helena5 ναι πάλι καλά μου τρώνε την ίδια τροφή απλά ρωτάω αν εκτός από την συσκευασμένη θα ήταν καλο να τους έδινα κάτι έξτρα η βιταμίνη
[automerge]1608743460[/automerge]
Κατάφερα να σου στείλω φωτογραφία
 

Συνημμένα

  • IMG_20201223_190849_996.webp
    IMG_20201223_190849_996.webp
    90,8 KB · Προβολές: 26
Αυτό το εκφραστικό ποζέ κεφαλάκι, νομίζω ότι είναι το πρώτο που κερδίζει όλους εμάς που έχουμε κονιουράκι 😍

Μπορείς να δοκιμάσεις harrison s pellets και βιολογικά ωμά λαχανικά εποχής, γιατί όντως δεν αρκεί μόνο η συσκευασμένη τροφή.

Αν θέλεις κάτι περαιτέρω, χωρίς να είναι υποχρεωτικο μπορείς να δίνεις και lafeber s nutriberries. Προσωπικά τους φτιάχνω και το φρέσκο γεύμα που φτιάχνει η sissy, αν μπορεί να το παραθέσει κάποιος
Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε και στα 3. Και αυγοτροφή που και που
[automerge]1608744198[/automerge]
Την μόνη βιταμίνη που της έχω δώσει, είναι το muta vit για την πτερόρροια, δεν της δίνω καμία έξτρα βιταμίνη
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Helena5 σε ευχαριστώ πάρα πολύ η αλήθεια είναι ότι δν έχω γνώσεις πάνω στην διατροφή τους το μόνο που κάνω είναι να τους βάζω φρούτα μήλο που τους αρέσει αγγούρι καρότο και τους βράζω και αυγό και τους βάζω τα παραπάνω που είπες τα αγοράζω από πετ ?...και εγώ τους έχω βάλει αυτή την βιταμίνη και τους το έδινα ανά ποσό καιρό είναι καλό να τους το δίνω ...? Την κονουριτσα την έχω στο ίδιο κλουβί με το κοκατιλ.. οπότε τρώνε και η δύο
[automerge]1608747684[/automerge]
Σουπιοκοκαλο δν τους έχω βάλει..
[automerge]1608747883[/automerge]
Παρεμπιπτόντως έχεις και εσύ κονουρα? Συγνώμη που γίνομαι κουραστική απλά δν έχω πολλές γνώσεις... Να σου ζήσει και το δικό σου έχεις μια φωτογραφία να μου δείξεις?
 
Ευχαριστώ πολύ! Ναι έχω την Elizabeth, σε απόχρωση cinnamon. Φρουτάκια μία φορά την εβδομάδα, γιατί έχουν σάκχαρα και από το μήλο, όχι φλούδα και κουκουτσι. Τα παραγγέλνω από το the petstore. Το mutavit το έδινα καθ όλη τη διάρκεια της πτερόρροιας

Και εγώ μαθαίνω ακόμα. Η πληροφορία γύρω από την διατροφή τους είναι τεράστια
 

Συνημμένα

  • 16087519440637724446082479318061.webp
    16087519440637724446082479318061.webp
    51 KB · Προβολές: 19
Να σου ζήσει είναι μια κούκλα πραγματικά μπορείς να μου τι ακριβώς του δίνεις? ...τα βάζεις ανάμικτα με την δική του τροφή ..? επειδή έχω και το κοκατιλ στο ίδιο κλουβί θα μπορεί να τα τρώει και αυτο?
[automerge]1608755167[/automerge]
Συγνώμη αν σε ζαλίζω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φυσικά και δεν με κουράζεις καθόλου. Αν googlaρεις "φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου", θα σου βγει το θέμα του μέλους sissy. Αυτό το δίνω ξεχωριστά και το αφήνω για κάνα 6 ωρο.

Από τροφή της δίνω versele laga loro parque. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις versele laga loro parque για κοκατίλ, που κάνει και για τα 2. Δεν μου αρέσει να έχει η τροφή ηλιόσπορους. Τους αφαιρώ και τους δίνω μόνο σαν επιβράβευση. Είναι πολύ δύσκολο να βρεις τροφή χωρίς αυτούς, που να την τρώει το κονιουράκι μου. Οι ηλιόσποροι είναι πολύ λιπαροι και θέλει μικρές ποσότητες. Της δίνω επίσης και τα https://www.harrisonsbirdfoods.com/ADULT-LIFETIME-FINE/productinfo/ALF/
Φυσικά είναι κατάλληλα και για το κοκκατιλάκι σου
[automerge]1608759724[/automerge]
Ακόμα να προσθέσω, ότι μερικές φορές τα βιολογικά λαχανικά που αγοράζω, τα διατηρώ στην κατάψυξη, τα ξεπαγώνω και της τα δίνω. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να της παρέχω κάθε μέρα φρέσκο. Είναι πολύ μικρές οι ποσοτητες που τρώει και εμείς δεν είμαστε φίλοι των λαχανικών. Είναι αδύνατον να πηγαίνω να αγοράζω κάθε 3 ημέρες τέτοια ποικιλία από λαχανικά.

Αρακάς, μπρόκολο, σπανάκι, κουνουπίδι, κολοκυθάκια, πιπερια, καλαμποκι της αρέσουν πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Despina grigo123 Καλησπερα και απο μενα και να χαίρεσαι τα μικρακια σου!Κατι ακυρο αλλα ειδα οτι στην πρωτη φωτογραφια πανω στο τραπεζακι τσιγαρα! Αν υπαρχει καποιο ατομο που να καπνιζει μεσα στο σπιτι καλο θα ηταν να το αποφυγετε καθως ειναι πολυ ευαισθητα τα αναπνευστικα τους συστηματα.Μπορει να μη καπνιζει καποιος μεσα στο σπιτι αλλα εγω το αναφερω
Επισης διαβασε αυτο σχετικα με την διατροφη τον παπαγαλων σου: Διατροφή παπαγάλων με φρέσκα λαχανικά
Καλη συνέχεια!
 
@giannisvlg σε ευχαριστώ πάρα πολύ για της συμβουλές σου😁
[automerge]1608762907[/automerge]
@Helena5 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου να είσαι καλά ..😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Despina grigo123 έχω ανοίξει, αλλά δεν πήρα απαντήσεις από μέλη που έχουν κονούρες όπως εσείς που σας βρήκα τυχαία. Τέλος πάντων, εκτός από κάποια tips που πήρα για την διατροφή (το δικό μου δεν πλησιάζει με τίποτα (ακόμα) λαχανικά και φρούτα, το θέμα που ήθελα να ρωτήσω αφορά την εικόνα των εκκενώσεων, να συγκρίνω δηλ. με κάποιον που έχει greencheek για να καταλάβω αν υπάρχει πρόβλημα που οφείλεται σε διατροφή ή κάποια δυσλειτουργία. Ευχαριστώ
 
Back
Top