Γενικά Τι είδος Κοκατίλ είναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης douskas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

douskas

PB New Member
Εγγραφή
28 Νοε 2017
Μηνύματα
3
Πόλη
Ιωάννινα
Καλημερα σε ολους. Ειμαι ο Θοδωρης απο Γιαννενα και πριν 14 μηνες απεκτησα ενα κοκατιλ. Ο κτηνιατρος απο το pet shop που το πηραμε μας ειπε οτι μαλλον ειναι αρσενικο(ηταν τοτε 6 μηνων). Μολις χτες ομως ο Παντελης εκανε το πρωτο του αυγο! Οποτε καταλαβαμε οτι ειναι θηλυκο και εγινε απο Παντελης.. Σωσω! Δεν ξερω και τι ρατσα ειναι βεβαια.Αν μπορουσατε να με κατατοπισετε γιατι σοκαριστηκαμε χτες μολις ειδαμε το αυγο!

1IMG_7231.webp 2IMG_7233.webp 3IMG_7234.webp
 
Καλημέρα και να χαίρεστε την κούκλα σας. Τι εννοείς ότι δεν ξέρεις τι ράτσα είναι; Μια ωραιότατη θυληκια κοκατιλινα.
 
Καλώς ήρθες Θοδωρή! Να χαίρεσαι την κούκλα σου!
Μολις χτες ομως ο Παντελης εκανε το πρωτο του αυγο! Οποτε καταλαβαμε οτι ειναι θηλυκο και εγινε απο Παντελης.. Σωσω!
Συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια. Τώρα είσαι απόλυτα σίγουρος για το φύλο του. Σουπιοκόκκαλο έχεις στο κλουβί;
Δεν ξερω και τι ρατσα ειναι βεβαια.
Μια φωτογραφία της πλάτης θα βοηθούσε περισσότερο. Μέχρι τότε κοίταξε εδώ που υπάρχει υλικό με φωτογραφίες https://community.petbirds.gr/threa...cockatiel-nymphicus-hollandicus.1431/#species και εδώ http://www.tieltreasures.com/gallery.htm.
 
Θοδωρής, αυτο το τσαμπί που κρέμεται στο κλουβί, τι ειναι;
Να χαιρεσαι τη Σωσώ! Ειναι πολύ όμορφη.
 
Ειναι το σνακ που της βαζουμε ενιοτε αντι για κεχρι. Περλαμβανει αποξηραμενα φρουτα,ξηρους καρπους κλπ.
Δεν είμαι καλός γνώστης των παπαγάλων, αλλά νομίζω ότι ασφαλές θα ήταν να του δίνατε για μεζέ τσαμπί (ή λιγότερο από τσαμπί) από κεχρί - μίλετ, και ότι όλα τα σνακ που περιέχουν αποξηραμένα φρούτα ή / και ξηρούς καρπούς κολλημένα πάνω στο στικ, μάλλον είναι αμφίβολης ποιότητας και ενίοτε με μεγάλη περιεκτικότητα σε γλυκαντικές ουσίες.
Μήπως Θοδωρή θα έπρεπε να το συζητήσουμε εκτενέστερα και με άλλα μέλη σε ένα άλλο θέμα που θα ανοίξεις για τη διατροφή του παπαγάλου σου, στο αντίστοιχο τμήμα του φόρουμ των παπαγάλων;
 
Back
Top