Γενικά Τι είδος είναι τα πουλιά μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sineos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sineos

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα... σε όλουσ... 😉

μπορειτε να μου πειτε τι ειδοσ ειναι τα ζουζουνια...

με το κοκκινο ραμφοσ ειναι το θηλυκο... 😛 ετσι μου ειπαν απο εκει που τα πηρα...
ευχαριστω ...
 

Συνημμένα

  • IMG_0010.webp
    IMG_0010.webp
    6,5 KB · Προβολές: 43
  • IMG_0007.webp
    IMG_0007.webp
    11,6 KB · Προβολές: 45
  • IMG_0004.webp
    IMG_0004.webp
    12,2 KB · Προβολές: 41
  • IMG_0011.webp
    IMG_0011.webp
    12,9 KB · Προβολές: 92
  • IMG_0012.webp
    IMG_0012.webp
    12,6 KB · Προβολές: 82
  • IMG_0014.webp
    IMG_0014.webp
    6,6 KB · Προβολές: 80
  • IMG_0015.webp
    IMG_0015.webp
    12,1 KB · Προβολές: 71
Aν κρίνω απο το κόκκινο ράμφος, τα γκρί πόδια, τον λευκό οφθαλμικό δακτύλιο τον γενικό χρωματισμό που φαίνεται να είναι πράσινος, την περιοχη περιοχή του προσώπου που είναι πορτοκαλί-κόκκινο, πρέπει να είναι Λιλιαν Λοβμπερντ . Η φωτογραφιες δεν ειναι και πολύ βοηθητικές. Αν εχει χαμηλά στο στήθος, στην κοιλιά και στα κάτω καλυπτήρια της ουράς κίτρινο-πράσινο χρώμα και οι γλουτοί είναι ανοιχτό πράσινο, η ουρά πράσινη τοτε δεν εχω κανει λαθος.

Για οποια άλλη απορία προκύψει άνοιξε ενα νέο θέμα στο φόρουμ των παπαγάλων μιας και εδω είναι χωρος υποδοχής των νέων μελών!
 
Το πουλί που φαίνεται στην 3η και 4η φωτό είναι fischer το πρώτο πουλί προσωπικά δεν ξέρω αν είναι. Το ράμφος είναι πολύ ανοιχτόχρωμο για fischer.

Το φύλο πάντα παίζεται, κανένας καταστηματάρχης δεν μπορεί να στο πει με βεβαιότητα οπότε κράτα μια επιφύλαξη.
 
Στις 2 πρωτες φωτογραφιες ειναι ιβρυδιο το πουλακι και πρεπει να ναι αυτο που λεει η Μαρια peached faced με fischer.

Στις αλλες ειναι ενα ομορφο fischer.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Βλέπωντας φωτογραφίες από lilian's στο δίκτυο νομίζω ότι πρέπει να εξετάσεις και την εκδοχή της Georgina. Δεν έχω αρκετή εμπειρία από τα είδη των Lovebirds για να κρίνω και πάντα οι φωτογραφίες μπορεί να ξεγελούν αλλά είναι πιθανό να είναι και lilian's. Ψάξε και δες όσες περισσότερες φωτό μπορείς ώστε να διακρίνεις τις διαφορές βλέπωντάς τα από κοντά. Κοίτα και τα σημεία που σου επισήμανε η Georgina στο αρχικό σου μήνυμα. Έχεις σαν σκοπό την αναπαραγωγή; Αν ναι και το πρώτο είναι υβρίδιο όπως φαίνεται, το πιο πιθανό είναι να μην είναι γόνιμο. Οπότε είναι σημαντικό να καταλάβεις το είδος τους.
 
Βασιλη ποιο λες οτι μοιαζει με lilian's Lovebird?

Εμενα για fischer μου φαινεται.
 
και αλλες φωτο...
ειναι πολυ φωνακλας. 🙂
 

Συνημμένα

  • IMG_0003.webp
    IMG_0003.webp
    9,9 KB · Προβολές: 47
  • IMG_0006.webp
    IMG_0006.webp
    10,4 KB · Προβολές: 48
  • IMG_0002.webp
    IMG_0002.webp
    8,2 KB · Προβολές: 41
  • IMG_0005.webp
    IMG_0005.webp
    18,4 KB · Προβολές: 46
Γενικα τα Lovebirds ειναι φωνακλαδικα! Τα αφηνεις να βγαινουν απο το κλουβι; Μαζι σου πως ειναι;Φοβουνται;
 
Νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις να τα βγαζεις εξω! Ακομα πιστευω οτι θα ειναι τρομαγμενα! Θελουν να συνηθισουν τον χωρο αλλα και εσενα; Δε σε φοβουνται οταν τα πλησιαζεις; Προσεχε οταν πετανε στο δωματιο να μην υπαρχουν αιχμηρα αντικειμενα και χτυπησουν!
 
εχουν μαθει το χωρο...
μερικες φορες καθονται κοντα μου και με παρακολουθουν... αλλα με φοβουνται ακομα

οταν ειμαι σπιτι κανουν σαν τρελα να τους ανοιξω την πορτα να βγουν εξω
 
Καλησπερα:)
Το πρωτο στις φωτο(το αρσενικο σου) ειναι υβριδιο. Εχω ενα ολοιδιο θηλυκο 😉

Το αλλο το θηλυκο σου ειναι Lovebird ficher...
Να ξερεις οτι αν τα ζευγαρωσεις και σου βγαλουν πουλακια δεν θα ειναι καθαροαιμα..
Για να εχεις γνησια ficher θα πρεπει να ζευγαρωσεις την κοπελια σου με αντιστοιχο αρσενικο
Για την γονιμοτητα απο οτι εχω διαβασει και συμπερανει δεν ισχυει παντα αλλα ισχυει κιολας...
Ειναι οτι κατσει τυχερο..

Κοιτα και μια συζητηση που ειχε γινει σχετικη... https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-άραγε-υβρίδιο-αυτό-το-lovebird.13831/
 

Συνημμένα

  • user4214_pic9767.webp
    user4214_pic9767.webp
    33,1 KB · Προβολές: 38
Θα συμφωνισω με την Νικη sineos ! Το παπαγαλακι σου πρεπει να ναι ιβρυδιο! Και επισης να ξερεις οτι υπαρχει μια μικρη περιπτωση να ειναι στειρο! Πανω σ αυτο το θεμα θα ηθελα να ρωτησω το εξης:τα πετ σοπ πουλανε ιβρυδια;Ειχα παει προχθες σε ενα και ειχε δυο,τρια τετοια! Θελω λοιπον να καταληξω οτι αν ο φιλος μας τα χει παρει απο πετ ισως να ειναι και lilian's Lovebird! Τι νομιζετε;

Παντως φωτογραφιες που ειδα των lilian's Lovebird δεν μου μοιαζουν με αυτες του sineos !
 
εχει δαχτυλιδι και ειναι μπλε... αν αυτο βοηθαει σε κατι...
 
Back
Top