Ασθένειες Τι είδος είναι το τραυματισμένο πουλί που βρήκα;

panjanmar

PB New Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2018
Μηνύματα
8
Πόλη
Αιγάλεω
καλησπερα σας,θα ηθελα την βοηθεια σας ελπιζοντας πως ξερετε παραπανω απο μενα...
χτες το βραδυ μπηκε μεσα στο σαλονι μου χτυπημενο στο κεφαλι ενα πουλακι, καταφερα και το επιασα και το κρατησα τη νυχτα σε κλουβακι για να μην το φαει καμια γατα...
Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης... Αν ξερετε να μου πειτε τι ειδους ειναι;το πηγα σε pet shop να με βοηθησουν και μου εδωσαν τροφη για αηδονια(τη νυχτα του εβαλα τροφη για καναρια αλλα δεν εφαγε)
Του καθαριζω την πληγη, μου δωσανε βιταμινες να του βαλω στο νερο αλλα δεν πινει ουτε νερο
φοβαμαι να το αφησω ελευθερο γιατι σιγουρα θα το φανε οι γατες
σας παραθετω φωτογραφιες μηπως καποιος ξερει και μου δωσει καμια πληροφορια...

ευχαριστω εκ των προτερων.

Screenshot_5.webp Screenshot_6.webpScreenshot_7.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δεν ηξερε πως το λενε αυτος εκει στο pet shop...
μου εδωσε αυτη την τροφη κ μου ειπε πως αυτη τρωει. Αυτο ομως ουτε τρωει ουτε πινει...
ψαχνω απο χτες και δεν μπορω να βρω τι ειναι για να ξερω να κανω το καλυτερο γιαυτο
 
Mε μια σύριγγα να δώσεις να πιει λίγο νερό που θα έχεις βάλει λίγο μέλι για ενέργεια...
Από το τραύμα μπορώ να εικάσω πως δέχτηκε επίθεση από κάποιο θηρευτή χωρίς δυνατότητα άμεσης θανάτωσης όπως οι καρακάξες... και καλά είναι αν δεν έχει τέλεια πτητική δυνατότητα να μην απελευθερωθεί άμεσα.
Με μια μπατονέτα να βάλεις κρέμα betadine και να καλύψεις την πληγή ώστε να μην μολυνθεί και έχουμε και άλλα θέματα.
Από τη μορφή του ράμφους μοιάζει με εντομοφάγο αλλά από τις φωτογραφίες εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το είδος του. Αυτό άλλωστε δεν έχει ιδιαίτερη αξία αυτή τη στιγμή..
Κι επειδή προέχει η υγεία του. Νομίζω πως το καλύτερο είναι να το παραδώσεις μιλώντας με κάποιον από την ΑΝΙΜΑ... μια και το ΕΚΠΑΖ μάλλον σταμάτησε τη δράση του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι κάποιο είδος φυλλοσκόπου. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο. Τροφή πολύ δύσκολα θα φάει και θα πιει νερό. Δώστε του λίγο νερό εσείς και περιποιηθείτε τη πληγή όπως σας είπε ο κ. Γιάννης και επικοινωνήστε το συντομότερο δυνατό με την ΑΝΙΜΑ.
 
θα επικοινωνησω με την ΑΝΙΜΑ για σιγουρια
Τι έγινε τελικά;
Μίλησες μαζί τους;
Πως είναι το πουλάκι τώρα;
Ήπιε νερό?
Είναι κάποιο είδος φυλλοσκόπου.
Μάλλον νανοφυλλοσκόπος (hylloscopus proregulus)
01.webp
Και όπως θα διαβάσετε εδώ (https://www.newsbeast.gr/environment/arthro/152477) είναι σχετικά νέος στην Αθήνα
Κάτι σχετικό κι εδώ http://www.oiseaux.net/photos/archibald.thorburn/pallas.s.leaf.warbler.0.html
 
Τελευταία επεξεργασία:
ωσπου να το αναλαβει η ΑΝΙΜΑ να το βαλετε σε ησυχο μερος απαλλαγμενο απο ανθρωπινη παρουσια για να φαει και να πιει νερο
Συμπληρωματικά θα πρότεινα να βάλεις λίγο χώμα στον πάτο του κλουβιού και να σκορπίσεις την τροφή για εντομοφάγα, ετσι θα μπορεί να σκαλίσει το χώμα και να βρεί την τροφή όπως κάνει στην φύση.
 
προσπαθησα να επικοινωνησω τηλεφωνικα αλλα δεν καταφερα να τους βρω.
εχω στειλει e-mail και ελπιζω να μου απαντησουν
δεν πινει και δεν τρωει μεχρι στιγμης, καθεται στο κλαρακι μονο
του εχω βαλει στο πατωμα του κλουβιου μια ειδικη αμμο που μου δωσανε απο το pet shop
το εχω βαλει σε ενα υσηχο μερος στο μπαλκονι...
αυριο θα ξαναπροσπαθησω να επικοινωνησω τηλεφωνικα παλι μαζι τους...
προσπαθησα να του δωσω νερο αλλα κανει σαν τρελλο το κεφαλι του κ φοβαμαι μην το τραυματισω...
 
προσπαθησα να του δωσω νερο αλλα κανει σαν τρελλο το κεφαλι του κ φοβαμαι μην το τραυματισω..
Βάλε νερό σε μία ποτίστρα, κράτα την ποτίστρα στο ένα χέρι και το πουλί στο άλλο χέρι, γύρε ελαφρώς την ποτίστρα και βάλε το ράμφος του πουλιού μέσα στο νερό, κράτησε το έτσι για λίγη ώρα και θα αρχίσει να πίνει.
 
Έχω την εντύπωση πως τρώει κ πίνει...
Την πρώτη νύχτα που είχα βάλει τροφή για καναρια δεν είδα πουθενά κουτσουλιές...
Τώρα με αυτή την τροφή είδα σήμερα κουτσουλιές.. Έχει καμιά σχέση αυτό;
Είναι ένδειξη πως τρώει η κουτσουλιές;
Πάντως είναι ζωηροτατο
 
Μάλλον νανοφυλλοσκόπος (hylloscopus proregulus)
Δεν νομίζω να είναι νάνο κ. Γιάννη, πιο πολύ για θάμνο μοιάζει. Είναι και το πιο κοινό είδος, Phylloscopus trochilus.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βάλε νερό σε μία ποτίστρα, κράτα την ποτίστρα στο ένα χέρι και το πουλί στο άλλο χέρι, γύρε ελαφρώς την ποτίστρα και βάλε το ράμφος του πουλιού μέσα στο νερό, κράτησε το έτσι για λίγη ώρα και θα αρχίσει να πίνει.
Γιάννη δεν είναι τρόπος αυτός για να δώσεις νερό σε ένα πουλί. Αυτή η μέθοδος αγγίζει τα όρια του βασανισμού.

Βάζουμε ένα ρηχό κυπελάκι με νερό δίπλα στο πουλί και όταν διψάσει αρκετά θα πάει να πιει. Εάν δεν είναι σε θέση να μετακινηθεί από μόνο του, χρησιμοποιούμε με προσοχή μία σύριγγα και στάζουμε αργά δυο-τρεις σταγόνες στο πλάι του ράμφους του.
 
Σε τι κατάσταση είναι σήμερα;
Κινήθηκε η διαδικασία με την ΑΝΙΜΑ?
Είναι ένδειξη πως τρώει η κουτσουλιές;
Όχι... Προφανώς κάτι είχε φάει πριν φτάσουμε σε αυτή την κατάσταση.
Phylloscopus trochilus.
Διόλου απίθανο.. μοιάζει περισσότερο.
 
καλημερα, με την ΑΝΙΜΑ δεν εχω βρει ακρη γιατι σε τηλεφωνο δεν το σηκωνουν οποτε εχω παρει και στο e mail δεν μου απαντανε..
το πουλακι ειναι σε θεση να πεταξει αυτη τη στιγμη κ η πληγη του παει πολυ καλυτερα, σκεφτομαι να παω σε καποιο μερος να τον ελευθερωσω.
θα κανω μια προσπαθεια κ σημερα με την ΑΝΙΜΑ(προσπαθει κ ο αδερφος μου)
 
το πουλακι ειναι σε θεση να πεταξει
Αν όντως είναι έτσι...
Βρες κάποιο "ήσυχο" πάρκο με πολλά δέντρα κοντά σας... και να το αφήσεις...
 
αυτο θα κανω, πεταει μεσα στο κλουβι και παει στα καγκελα για να φυγει οποτε πιστευω η ελευθερωση του αυτη τη στιγμη ειναι το καλυτερο για εκεινο...
εχουμε παρκο μεγαλο εδω κοντα με πολλα δεντρα, το απογευμα θα το παω εκει
ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και την αμεση βοηθεια σας!
 
Back
Top