Γενικά Τι είδος ταιριάζει γι αυτό το μέγεθος κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του φόρουμ. Ήθελα να ρωτήσω, σε κλουβί 90(μ)*60(π)*50(υ) ποια ειδή παπαγάλων μπορώ να φιλοξενήσω; (να είναι χαμηλών τόνων όμως, μην μας πάρουν στο κηνυγι οι γείτονες)
Υ. Γ εκτός απο μπατζι, κοκατιλ και λοβμπιρτς που έχω ήδη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Πάνο, δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά πολύ φοβάμαι ότι ξεκινάς κάπως... Ανορθόδοξα, στη θέση σου θα εντόπιζα πρώτα ποιο είδος θα ήθελα / μπορούσα ο ίδιος να φιλοξενήσω κι έπειτα θα έβρισκα τις κατάλληλες διαστάσεις του κλουβιού.
Παρόλα αυτά, δεν θα σου έγραφα το παραπάνω μήνυμα αν δεν είχα να προσθέσω ότι καλό και χρήσιμο θα ήταν να μετρήσεις (και να αναφέρεις) και το διάκενο, τον χώρο δλδ μεταξύ των καγκέλων για το κλουβί στο οποίο αναφέρεσαι
 
Θα είναι δική μου κατασκευή με κουνελοσυρμα. Έχω εντοπίσει κάποια είδη που μου αρέσουν αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να φιλοξενήσω τα συγκεκριμένα γιατί δεν ξέρω πόσο δυνατή φωνή έχουν και επειδή μένω σε πολυκατοικία μην έχω πρόβλημα με τους γείτονες
 

Είχα πάει πριν κάνα δυο χρόνια σε μια έκθεση πτηνών στο Περιστέρι. Είχε ωδικά παπαγαλάκια... Κάποια ήταν τόσο μα τόσο όμορφα και έγιναν ακόμη πιο υπέροχα όταν εμφανίστηκε κοντά τους ο ιδιοκτήτης τους. Του σφύριζαν, του κελαηδούσαν σχεδόν με πολύ όμορφες φωνούλες, μελωδικές...
 
Όπως σου είπε και ο Γιάννης @ianos παραπάνω, η αρχική σου προσέγγιση είναι λανθασμένη. Από εκεί και πέρα αν ενδιαφέρεσαι για έναν παπαγάλο που απλά θέλεις να απολαμβάνεις τα ωραία του χρώματα και να μην κάνει πολύ φασαρία, και τα Red Rumped και οι ροζέλες είναι ιδανικά για σένα. Έχουν μεταλλάξεις με απίθανους χρωματισμούς και δεν παράγουν ενοχλητικούς ήχους καθώς δεν κράζουν. Επικοινωνούν με σφυρίγματα και ήχους που δεν ακούγονται άσχημα. Ειδικά τα Red Rumped είναι γνωστά και σαν Ωδικά Παπαγαλάκια. Αλλά και τα δύο είδη δεν επιζητούν ιδιαίτερα την ανθρώπινη επαφή, ακόμα και αν είναι ταϊσμένα στο χέρι με κρέμα και δεν εκπαιδεύονται εύκολα. Οπότε δεν θα έχετε κάποια ιδιαίτερη αλληλεπίδραση σε σχέση με άλλα είδη παπαγάλων.
 
Back
Top