Γενικά Τι είδος lovebird είναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης micagr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

micagr

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2013
Μηνύματα
13
Καλημέρα και καλό μήνα! Πριν 3 μήνες μου έκαναν δώρο τα δύο lovebird της φωτογραφίας... Moυ είπαν ότι είναι ζευγάρι. Πριν 5 μέρες πήρα τα αποτελέσματα από το τεστ dna που έκανα στα δύο πουλιά και είναι και τα δύο αρσενικά. Η συμπεριφορά τους πρόδιδε ότι είναι ζευγάρι αλλά μάλλον είναι αδέλφια. Θα ήθελα να ρωτήσω τι είδος lovebird είναι; (Aπό τα λίγα που γνωρίζω είναι fischer masked) Και επειδή θα ψάξω για θηλυκό για να κάνω ζευγάρι θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορώ ζευγαρώσω ένα από τα δύο μέ μία θηλυκιά "μπλε μάσκα" που έχω βρει ήδη... Ευχαριστώ πολύ.
 

Συνημμένα

  • image_1.webp
    image_1.webp
    19 KB · Προβολές: 120
  • image_2.webp
    image_2.webp
    27,8 KB · Προβολές: 113
  • image.webp
    image.webp
    20,7 KB · Προβολές: 130
.. Η συμπεριφορά τους πρόδιδε ότι είναι ζευγάρι αλλά μάλλον είναι αδέλφια...

To αν ειναι αδελφια δεν μπορει να προκυψει απο την συμπεριφορα. Δυο παπαγαλοι του ιδιου φυλου που ζουν μαζι, ειναι πιθανον να σχηματισουν ζευγαρι.

Αν παρεις ταιρι στον ενα γιατι δεν παιρνεις και στον αλλον;
 
To αν ειναι αδελφια δεν μπορει να προκυψει απο την συμπεριφορα. Δυο παπαγαλοι του ιδιου φυλου που ζουν μαζι, ειναι πιθανον να σχηματισουν ζευγαρι.

Αν παρεις ταιρι στον ενα γιατι δεν παιρνεις και στον αλλον;
Φοίβο εδω δεν μπορώ να βρω ένα (σεξαρισμενο) θηλυκό, θα βρω δυο;

Δυστυχώς η νοοτροπία των pet shops όσον αφορά το φυλλο των πτηνών είναι απαράδεκτη!
 
Σωστό πρόβλημα αυτό.

Αν δεν μπορείς να έχεις 4 πουλιά, αντάλαξε το ένα αρσενικό με θυληκό.

οι πετσοπαδες δεν ξέρουν την τύφλα τους, οτι και να σας λενε απλα μην δίνετε σημασία.
 
Φοίβο, maria p βρήκα ένα θυληκό σεξαρισμένο μαύρη μάσκα... Μπορώ να την βάλω με έναν από τα δικά μου... Θα έχω πρόβλημα αναπαραγωγής εννοώ; Μου είπαν ότι δεν θα έχω θέμα υβριδίων... Αυτό μόνο θέλω να ξέρω γιατί είμαι ακόμα «ερασιτέχνης»!
 

Συνημμένα

  • black_mask.webp
    black_mask.webp
    45,4 KB · Προβολές: 99
Φοίβο, maria p βρήκα ένα θυληκό σεξαρισμένο μαύρη μάσκα... Μπορώ να την βάλω με έναν από τα δικά μου... Θα έχω πρόβλημα αναπαραγωγής εννοώ; Μου είπαν ότι δεν θα έχω θέμα υβριδίων... Αυτό μόνο θέλω να ξέρω γιατί είμαι ακόμα «ερασιτέχνης»!


Δεν θα εχεις προβλημα οπως ειπε και ο Θανος-Νασος. Φροντισε απαραιτητα να κρατησεις Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
Ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση απάντηση... Και φυσικά θα κρατήσω καραντίνα!

Εαν τελικά ζευγαρώσουν τι χρώμα πουλιά μπορεί να σου δώσει ένα τέτοιο ζευγάρι;
 
Σου απάντησαν ήδη τα παιδιά, από μένα να σου ζήσει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: micagr
Back
Top