Γενικά Τι είδους παπαγάλο να παρω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paulpaul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paulpaul

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
260
Πόλη
Αθήνα
Ειμαι τοσο μπερδεμενος ολοι οι παπαγαλοι ειναι τελοιει μηπος εχετε να μου προτείνετε κάποιο μέχρι 300€
 
Μάλλον δεν το είχα πει τοσο καλα θέλω να μου προτείνετε κάποιο παπαγαλο και μετα αν μου αρέσει θα τον παρω
 
Ούτε έτσι Παύλο μου... Ο παπαγάλος είναι ένα κατοικίδιο πολύ διαφορετικό απ τα υπόλοιπα. Ζει από 15 έως και 80 χρόνια, δένεται πολύ με τον άνθρωπο που το φροντίζει, και θέλει πολύ χρόνο να ασχολείσαι μαζί του γιατί αλλιώς θα μελαγχολησει. Ειδικά οι μεσαίου ή μεγάλου μεγέθους παπαγάλοι (που απ ότι έχω καταλάβει για τέτοιο παπαγάλο σκέφτεσαι) δεν τους αρκεί μόνο καθημερινά ανανέωση νερού και φαγητού, όπως τα καναρίνια. Θέλουν να τους μιλάς, να τους έχεις ώρες εκτός κλουβιού, να ασχολείσαι μαζί τους πολλές ώρες κτλ κτλ. Άσε που τέτοιοι παπαγάλοι θέλουν και εμπειρία! Ας πούμε εγώ που από τα 14 μου (7 ολόκληρα χρόνια) έχω καναρινακια, τώρα δε θα μπορούσα να αγοράσω ένα Μακάο! Δεν έχω την εμπειρία. Ακόμα, πρέπει να σκεφτείς ότι κάποιοι παπαγάλοι κάνουν αρκετό θόρυβο και μπορεί να έχουν θέμα οι γείτονες, και πρέπει να συμφωνούν όλοι όσοι μένουν στο σπίτι μαζί σου ότι το θέλουν τον παπαγάλο. Είναι ένα ζώο με υψηλό δείκτη κοινωνικής νοημοσύνης και δεν πρέπει να το υποτιμάμε αυτό! Τέλος, πολύ σημαντικός παράγοντας είναι τα έξοδα. Πέρα απ τα πολλά χρήματα που χρειάζονται για την απόκτηση ενός μεσαίου ή μεγάλου παπαγάλου, και τον εξοπλισμό του, κι άλλα έξοδα είναι η ιατρική του φροντίδα. Μπορείς να καλύψεις αυτά τα έξοδα; Έχεις την απαραίτητη εμπειρία; Έχεις ελεύθερο χρόνο; Όταν πας για σπουδές τι θα το κάνεις το φιλαράκι σου;

Διάβασε αυτά: Επιλογή παπαγάλου
Ειδη παπαγαλων και τιμες τους
Αγορα Παπαγαλου, αφρικαν γκρει, κοκατου ή μακαο;
Αγορά παπαγάλου μεσαίου - μεγάλου μεγέθους
Συγκριτικός Πίνακας Ειδών Παπαγάλων (Project)
Επιλογή παπαγάλου
θα σε βοηθήσουν.

Όλα αυτά δεν τα λέω για να σε μεταπείσω και να μην πάρεις παπαγάλο, αλλά τα λέω για να σε προβλημάτισω. Ένα τόσο έξυπνο ζώο, που δένεται τόσο πολύ με τον άνθρωπο του και έχεις τόσες ευθύνες και απαιτήσεις, πρέπει να το σκεφτούμε πάρα πολύ καλά πριν το αποκτήσουμε. Δεν είναι λουτρινο.. :)
 
Εχεις δικιο τα εχω σκεφτει ολα ασχολουμαι με τους παπαγαλους εδω και 3 χρονια.

Είμαι σίγουρος ότι θα ειμαι πολυ υπεύθυνος για το παπαγαλο

Ειμουν σίγουρος πως θα ηθελα αφρικανικο γκριζο αλλα μα αυτα που ειδα και διαβασα και που εψαξα λιγο παραπάνω μου κανει και μου περισευει ειναι ακριβώς αυτό που μου αρέσει και που μου τεριαζει
 
Ναι αλλα αμα θελει να παρει παππαγαλο δεν θα παρει επειδη δεν εχει εμπειρεια;
 
Μπορεί να πάρει μπάτζι ή lovebird ή κοκατίλ που δε θέλουν τόση εμπειρία. :)
 
Ειδικα τα lovebirds ειναι τα αγαπημενα μου εχω 2 και ειναι ολη μου η ζωη
 
Ειμουν σίγουρος πως θα ηθελα αφρικανικο γκριζο αλλα μα αυτα που ειδα και διαβασα και που εψαξα λιγο παραπάνω μου κανει και μου περισευει ειναι ακριβώς αυτό που μου αρέσει και που μου τεριαζει

Aρα ησουν ηδη προσανατολισμενος και μολις εδωσες την απαντηση στο ερωτημα σου μονος σου.
 
Συγγνώμη το έγραψα λάθος ξέχασα να βάλω την λέξη κοκατιελ αυτο μου αρεσει στο περισσεύει ξεχασα να βάλω την λέξη
 
Τα κοκατίλ δε θέλουν τόση εμπειρία! Πιστεύω ότι όντως θα τα πας μια χαρά! Μόνο που πρέπει να έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο να του αφιερώνεις! 😉
 
ναι άμα θες κοκατιλ πρέπει να του κάνεις παρέα εκτός αν πάρεις ζευγάρι έτσι θα έχουν παρέα το ένα το άλω
 
Back
Top