Τι είδους τροφή δίνετε στα σκυλιά σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Υπάρχουν πολλές απόψεις πάνω στο θέμα και κάθε μία από αυτές έχει συνήθως φανατικούς υποστηρικτές ή αμφισβητίες. Ποια είναι όμως η δική σας άποψη πάνω στο θέμα; Τι είδους τροφή ταΐζετε τα σκυλιά σας και για ποιο λόγο;
 
Εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ την Farmina Ecopet Natural Adult που είναι σε τσουβάλι 12 κιλών και 2 κιλά δώρο.
Είναι πλήρης και καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες από ένα εξαιρετικά ζωηρό και ένα κάπως ήρεμο σκυλί.
 
Farmina vet life hepatic επειδή έχουμε και τα θεματακια μας :D
Όταν αργεί να έρθει το τσουβάλι της μαγειρεύω ρύζι με λευκό ψάρι ή ρύζι με αυγό.
Από την αρχή και ο εκτροφέας και η κτηνίατρος επέμεναν στα θετικά της κροκέτας γι αυτό και ακολουθήσαμε τις συμβουλές τους.
 
Κροκέτες έδινα σε όσα σκυλάκια είχα, τις συνιστούσαν οι κτηνίατροι που είχα επισκεφθεί.
Επίσης προτιμούσα τις κροκέτες για το θέμα καθαριότητος-μυρωδιάς (λερώνουν τις μουσούδες τους τρώγοντας υγρές τροφές), είναι πιο εύκολη η μεταφορά τους (ελαφρύτερο βάρος).
Σε περιπτώσεις ασθενειών έδωσα ανάλογες των ασθενειών κονσέρβες της Hills (κυρίως).
 
δυστυχώς ο Γκούντι πλέον είναι με φαρμακευτική υποστήριξη και τρώει διάφορα πράγματα για να παίρνει τα φάρμακα του..
την αντιβίωση και όσα φάρμακα δεν θέλει μόνα τους,τα τρώει καλά ανακατεμένα με μαγειρευτό ρύζι με κοτόπουλο ή κονσέρβα.
τρώει κροκέτες το βράδυ (δεν ξέρω ποια μάρκα)
τρώει μήλο, λίγο μπανάνα, αχλάδι και τώρα το καλοκαίρι, καρπουζάκι
είναι λιχούδης και εκμεταλλεύεται πολύ την αδυναμία που του έχει η κόρη μου γκρινιάζοντας και σπρώχνοντας την για να τσιμπήσει το μεζεδάκι του την ώρα του φαγητού.
γενικώς τα ζωάκια που έχουμε στην οικογένεια (μαμά, αδέρφια, ανήψια) τα ταΐζουμε κροκέτες ή κονσέρβες γιατί αυτά συνιστούσαν οι γιατροί.
κάποια στιγμή η κουνιάδα μου έδωσε για λίγο καιρό αυτό το barf (τα ωμά) στον Γκας(μαύρο βελγικό λυκόσκυλο) αλλά δεν του άρεσε και το σταμάτησε.
 
Acana αρνί. Με acana την μεγαλώσαμε και αυτή τρώει ακόμη. Αλλά δεν την έχουμε στερημένη απο άλλα φαγητά. Αν έχουμε φαγητό με κρέας θα φάει κι ένα δυο γεύματα κρέας με πατάτα, καρότα ή ρύζι. Είναι γενικά απίθανα λιχούδα, τρώει ωμά όλα τα λαχανικά και φρούτα που της δίνουμε και γενικά τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ :D. Επίσης της δίνουμε λίγο κίτρινο τυρί που και που ως λιχουδιά και το αγαπημένο της είναι το βραστό αυγό.
 
πιο πολυ με κροκετες τον εχουμε τον σκυλο(και ο γατος τις ιδιες κροκετες τρωει) οπως επισης τσιμπαει και απο το δικο μας φαγητο, απο λαχανικα τρωει μονο οτι πεσει απο το κλουβι του παπαγαλου, κανα κοματι μπροκολο και πιπεριες, γενικα, οτι πεσει ο σκυλος το καθαριζει.
 
Η Σόφη τι τρώει, δεν μας είπες Σταύρο; 😉:D
Ξέχασα ν' αναφέρω πως κι εγώ τους έδινα που και που επιτρεπόμενα φρούτα και ωμά (κυρίως) λαχανικά, ως σνακς και για επιβράβευση...
 
Η Σόφη τι τρώει, δεν μας είπες Σταύρο; 😉:D
Ναι σωστά. :)

Μέχρι τώρα έχουμε χρησιμοποιήσει τρεις διαφορετικές μάρκες.

Η πρώτη ήταν αυτή http://www.nutramedica.gr/product-category/skylos/diatrofi-skyloy/dog-maintenance-dry-food/page/2/
Μετά αυτή https://www.royalcanin.gr/proionta/proionta/proionta-skyloy/
και τέλος αυτή που δίνουμε τώρα είναι αυτή https://www.hillspet.gr/dog-food

Την πρώτη δεν την προτιμά ιδιαίτερα. Τη δεύτερη και την τρίτη αρκετά.
 
Τωρα αυτο ειναι ενα πολυ σημαντικο θεμα. Εχω κανει 23 γεννες με το ιδιο αιμα (Λυκοσκυλα) και τα εχω στην κατωχη μου απο τα 14α μου. Εδινα ξηρη τροφη για μερικα χρονια και στην ηληκια μετα των 6 χρονων εβγαζαν ογκους (λιποματα). Αυτο ερχετε απο την ξηρη τροφη γιατι εχει μεσα ψυκτικο, οσο καλη κι αν ειναι. Τωρα τους μαγειρευω και ολα καλα, ανθεκτικα σε ασθενειες και χωρις προβληματα. Επισεις εμβολεια κανω στην 45η μερα και μετα τελος, τα σκοτωνουν τα σκυλια για να βγαλουν χρηματα. Εδω στην Γερμανια εχουμε το δικαιωμα να μην κανουμε εμβολια γιατι καταστρεφει τα οργανα τους. Δεν εχω κανενα προβλημα, ολα καλα. Οποτε κρεας, με πατατες η ζημαρικα και πολλα λαχανικα ειναι οτι καλυτερο. Και χαπια ασβεστειου ειναι ακρως απαραιτητα σε ολες τις ηλικιες και περισσοτερο στα ηλικιωμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Barf, ποιαν ακριβώς παιδιά;
 
Barf, είναι η ωμή διατροφή, δεν είναι μια συγκεκριμένη μάρκα.
Αν και υπάρχουν και κάποιες εταιρίες με έτοιμα γεύματα.
Προσωπικά ψώνιζα απο τον κρεοπώλη που έπαιρνα και τα δικά μας κρέατα.
Θέλει αρκετό διάβασμα για να του δίνεις ποικιλία και ότι χρειάζεται.
 
H ιδέα της BARF-ωμής πάντα μου άρεζε αλλά και με τρόμαζε. Δεν είναι λίγα τα περιστατικά. Κι επειδή δουλεύω με βακτήρια ξέρω ότι η κατάψυξη δεν τα σκοτώνει. Επίσης με το παιδί εδώ και μερικά χρόνια να βάζει στο στόμα του ότι βρει στο πάτωμα είτε είναι δικό της παιχνίδι είτε των ζώων δεν ήθελα να ρισκάρω τίποτα.
 
Ρε παιδιά.. Νομίζω πως ξεφεύγει η κατάσταση... και ενώ είμαστε φιλόζωοι ξεχνάμε να είμαστε φιλάνθρωποι.
Έτοιμα γεύματα ίσως θα έπρεπε να δώσουμε σε ανθρώπους που πεινάνε... και στα σκυλάκια μας μια καλή κροκέτα
 
Ρε παιδιά.. Νομίζω πως ξεφεύγει η κατάσταση... και ενώ είμαστε φιλόζωοι ξεχνάμε να είμαστε φιλάνθρωποι.
Έτοιμα γεύματα ίσως θα έπρεπε να δώσουμε σε ανθρώπους που πεινάνε... και στα σκυλάκια μας μια καλή κροκέτα
Σωστά. Το ένα όμως δεν αναιρεί το άλλο :)
 
Ο Πάτροκλος (τσιουαουα 10 μηνών) τρώει ότι τρώει η οικογένεια εκτός από πατάτες, όσπρια και κόκκαλα. Εχω λίγη ξηρά τροφή για τις δύσκολες μέρες που στο σπίτι τρώμε ψάρια ή όσπρια. Τρώει σχεδόν τα πάντα. Από φρούτα αχλάδι, μήλο, από σαλάτες λάχανο, κουνουπίδι, καρότο. Ακόμη και ψωμί σκέτο ζητάει και του δίνω.
Δύο γεύματα την ημέρα και κανα δυό τσιμπολογήματα που ζητιανεύει.
Λέω όχι στην βιομηχανοποιημένη τροφή. Δεν ταίζω τον σκύλο μου ότι δεν ταίζω τα παιδιά μου.
Εχω την άποψη ότι για εμπορικούς λόγους και μόνο είναι η πρόταση ακόμη και των κτηνιάτρων ότι η βιομηχανοπομένη τροφή είναι καλύτερη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top