Ασθένειες Τι είναι αυτός ο ήχος που κάνει το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλήμερα σε όλους και σε όλες σας καλή Κυριακή να έχουμε. Το μικρό το καναρινακια που το είχα βρει εξαντλημένο στο δρόμο και ταλαιπωρημένο στο δρόμο από την αρχή που γνωριστήκαμε και έγινε μέλος της οικογένειας μας έκανε αυτό το θόρυβο που θα ανεβάσω σε λίγο σαν μεντεσέδες πόρτας. Έχει αρχίσει βέβαια και κελαηδάει το μεσημεράκι με τον δικο του τρόπο. Για πείτε μου τι μπορεί να είναι;
[automerge]1591513750[/automerge]
Ακούστε το λίγο...

View attachment 01.mp4

Και μου φαίνεται ότι κάνει σαν να σπάει σπόρια ώρες ωρες
 
@TZANNSPY αν προσέξεις ακούγεται ένα ιιι
[automerge]1591559063[/automerge]
Νομίζω ότι είναι ακάρεα τραχειας
 
Νομίζω ότι είναι ακάρεα τραχειας
Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα ότι είναι άρρωστο.
Τράβηξε ένα βίντεο σε κλειστό χώρο με ησυχία για να το ακούσουμε καλύτερα.
Μου δίνει την εντύπωση θηλυκού που ψάχνει ταίρι.
 
@Tony Forpus συγγνώμη που σας ταλαιπωρω με τις συνεχείς ερωτήσεις μου αλλα μου φαίνεται περίεργο γιατι απο τότε που το βρήκαμε ήταν βραχνιασμένο, έκανε αυτο τον περιεργο ήχο σας σφυρίχτρα μονοτονη και το βλέπω όταν κάθομαι στο μπαλκόνι να κάνει κάτι με το ράμφος του σαν να σπάει κάτι.

Και η ερώτηση μου είναι η εξής ως "ως αρχάρια καναρινομαμα και παπαγαλομαμα" είναι αυτο φυσιολογικο;
αν του έβαζα το pulmosan θα του εκανα κακο; Εστω και προληπτικά;
όχι τίπτε άλλο εχω τρία καναρινάκια σε διαφορετικο κλουβάκι το καθε ένα τα καθαρίζω συνέχεια τα κλουβάκια τους αλλα εχω και το παπαγαλάκι μου..

Παρόλα αυτα τρώει συνέχεια τα πάντα φτου μη το ματιάσω...
 
Παρόλα αυτα τρώει συνέχεια τα πάντα φτου μη το ματιάσω...
Μήπως παρατηρείς ότι περνάει, συγκριτικά με τα άλλα καναρίνια που έχεις, πολύ μεγαλύτερο χρόνο πάνω σε ταΐστρες;
Πόσον καιρό το έχετε το πουλάκι;
και το βλέπω όταν κάθομαι στο μπαλκόνι να κάνει κάτι με το ράμφος του σαν να σπάει κάτι.
Αυτός ο ήχος ακούγεται στο αρχείο που μας ανέβασες; Κι αν ναι, σε ποιο σημείο του αρχείου; Αν όχι, εσύ @Letkoy , το ακούς;
Προληπτικά δεν είναι καλό να βάλεις pulmosan.
Αν πράγματι θεωρείς ότι το πουλάκι έχει κάτι, ίσως θα μπορούσες να το κρατήσεις μέσα στο σπίτι για μερικές βδομάδες, ώστε να δεις πως εξελίσσεται το βράχνιασμα και το κλικάρισμα και να το σκεφτούμε παραπάνω, διότι αν πράγματι είναι έτσι τα πράγματα ίσως να έχει και κάποια λοίμωξη αναπνευστικού.
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας θα βάλω προληπτικά και θα σας πω τι παρατήρησα... Την διαφορα από ποια μέρα θα την δω;
 
εχει γούστο να είναι θηλυκο αλλα δε νομίζω δε θα είχε κάνει αυγα;
Όχι απαραίτητα, αν δεν έχει πυρώσει δεν πρόκειται να κάνει αυγά.
Το έχεις ακούσει ποτέ να κελαηδάει όπως κελαηδούν τα αρσενικά;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ να πω την μαύρη αλήθεια από τότε που τον βρήκα πάντα είχε ένα βράχνιασμα ένα γρεζι και αυτό το σφυριγμα το περίεργο... Αλλά δεν μου έκανε εντύπωση τώρα που σας διαβάζω και ενημερώνομαι συνέχεια μου κατσικωθηκε ότι κάτι έχει και με ζώσανε τα φίδια...
 
Back
Top