Ασθένειες Τι είναι αυτό το λευκό χρώμα στο πόδι του cockatiel μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pica til
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pica til

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2021
Μηνύματα
2
Καλησπέρα,
Έχω ένα cockatiel εδώ και 5-6 χρόνια και το βγάζω καθημερινά έξω από το κλουβί
Σήμερα παρατήρησα κάτι στο αριστερό ποδι του αλλά δεν ξέρω άμα είναι φυσιολογικό. Είναι σαν να υπάρχει μια παραπάνω στρώση κυττάρων με λευκό χρώμα
Επισυνάπτω μια φωτογραφία και όποιος ξέρει ας μου πει..
Η δεύτερη ειναι για να τον δείτε 👀(Δανιήλ τον λένε. Ναι το ξέρω.. Δεν έφταιγε σε κάτι, απλά μου άρεσε το όνομα)
 

Συνημμένα

  • 20210428_204506.webp
    20210428_204506.webp
    25,5 KB · Προβολές: 14
  • 20210428-205311.webp
    20210428-205311.webp
    49,7 KB · Προβολές: 14
Καλημέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση συγνώμη κιολας, επειδή διάβασα το ποστ και αναφέρθηκε καπου πως το μπάνιο-ψεκασμα με νερό βοηθάει στην υγεία των πουλιών, ωστόσο έχω και εγώ 2 κοκατιλ όμως είναι άγρια και δε τα βγαζω έξω από το κλουβί (το έχω δοκιμάσει και δε πέτυχε). Θα ήθελα να ρωτήσω ο ψεκασμός με νερό είναι υποχρεωτικό για την υγεία τους; Εννοώ δηλαδή μπορεί να παρουσιάσουν θέματα αν δε τους κάνω ποτέ; Και αν χρειαστεί να τους κάνω να υποθέσω με ένα ψεκαστιρι πχ azax, το καθαρίζω καλά βάζω νεράκι και τα ψεκάζω από πάνω από το κλουβί τους; Ευχαριστώ όποιος μπορεί να απαντήσει και συγνώμη που ρωτάω σε ποστ αλλου. Αρχίζουν και οι ζέστες να τους κάνω άμεσα άμα είναι.
 
@Kleos εγω τα δικα παντα τα ψεκαζω. ετσι κανουν το μπανιο τους...στη μπανιερα δεν κανουν , οποτε την παρατησα. εκτος αν μπουν μονοι τους στο νεροχυτη οταν το θελουν οι ιδιοι 🙃,αλλα και παλι ψεκασμα.Αφου τα δικα σου ειναι στο κλουβι, καλο θα ειναι να τα ψεκαζεις, καλο τους κανει, και πρεπει.
 
Back
Top