Ασθένειες Τι είναι αυτό το σημάδι κάτω από το μάτι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης monti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

monti

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουν 2017
Μηνύματα
68
καλησπερα η καναρα μου εκανε 4 μικρα και εχει αλλα 5 αυλουλακια το 1 απο τα 4 εχει ενα σημαδι κατω απο το ματι ειναι 23 ημερων
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
τι να ειναι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Νομίζω ότι αυτό είναι ο ακουστικός του πόρος.
Είναι χωρισμένα τα μικρά από τους γονείς, έτσι δεν είναι; Τα ταΐζει ο πατέρας τους; Τους βάζεις αυγό, αυγοτροφή, σπόρους ώστε να τσιμπούν και να τρώνε;
Για την πορεία θα σε συμβουλέψω να χωρίσεις τους γονείς σύντομα μετά την εκκόλαψη των νέων αυγων, οπωσδήποτε πριν ζευγαρώσουν πάλι, με άλλα λόγια περίπου τη 10η ημέρα από την εκκόλαψη του πρώτου νεοσσού, καθώς η εποχή αναπαραγωγής εκπνέει και οι θερινοί μήνες είναι ακατάλληλοι για νέες γέννες, άσε που και οι γονείς θα πρέπει να ξεκουραστούν ώστε να μπουν ομαλά σε φάση πτερορροιας.
 
δεν ειναι χωρισμενα απο τους γονεις τα ταιζει ο πατερας τα 2 ψιλο τρωνε απο την τροφη τα αλλα οχι και σημερα που τα ειδα ο πατερας με ενα μικρο τσωκονοντουσαν
 
ποσο ημερων τρωνε μονα τους για να χωρισω
 
ποσο ημερων τρωνε μονα τους για να χωρισω
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Καλύτερα να τα αφήσεις με χώρισμα με τους γονείς τους στην άλλη πλευρά εφόσον μαλώνουν με τον πατέρα τους και να τα ταΐζεις μέσα από τα κάγκελα. Αλλά πρέπει να παρατηρείς ότι πράγματι τα ταΐζει και να σιγουρευτείς ότι σπάνε μόνα τους σπόρια πριν τα αποκόψεις τελείως.
 
θα το δοκιμασω αυριο και σας πω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Προσοχή στους μπαμπάδες κάναρους οι οποίοι μπορεί να είναι εξαιρετικοί στα καθήκοντά τους, όσο τα μικρά είναι στη φωλιά, αλλά μόλις εκείνα ξεμυτήσουν και περιφέρονται μπορεί να γινουν επιθετικοί και βίαιοι. Το αντιμετωπίζω δύο συνεχόμενες χρονιές με έναν συγκεκριμένο(Valentino).
 
Προσοχή στους μπαμπάδες κάναρους
Αν και το ερώτημά μου είναι μάλλον off topic, Στέφανε, έχεις παρατηρήσει ο Valentino να στρέφεται επιθετικά στα παιδιά του ανεξαρτήτως φύλου ή αυτό συμβαίνει μόνο σε αρσενικούς απογόνους του;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν και το ερώτημά μου είναι μάλλον off topic, Στέφανε, έχεις παρατηρήσει ο Valentino να στρέφεται επιθετικά στα παιδιά του ανεξαρτήτως φύλου ή αυτό συμβαίνει μόνο σε αρσενικούς απογόνους του;

Πέρυσι που ζευγάρωσε για πρώτη φορά με την Ornella έκαναν 2 γέννες. Στην πρώτη γέννα βγήκε μόνο ο Arrigo, ο οποίος δέχτηκε βαρβάτη επίθεση, δυο μέρες αφού βγήκε από τη φωλιά. Στη δεύτερη γέννα ήμουν καχύποπτος και έβαλα χώρισμα μόλις η Daniela k η Gisella βγήκαν από τη φωλιά. Σε αυτές δεν πρόλαβε να επιτεθεί. Φέτος ζευγάρωσε με την Jolanda. Στην πρώτη γέννα επιτέθηκε στον Renato, προτού προλάβω να βάλω το χώρισμα. Ευτυχώς λίγα πούπουλα βγήκαν από το κεφάλι. Την Amelia δεν την πείραξε. Στη δεύτερη γέννα όμως επιτέθηκε τόσο στη Vivianna όσο και την Ιsabella πάλι προτού βάλω το χώρισμα. Παρόλα αυτά, μέσα από το χώρισμα ταίζει σαν τρελός. Ίσως το κάνει για να προστατέψει τα αυγά της επόμενης γέννας. Σε γενικές γραμμές είναι εξαιρετικός τόσο με τις συντρόφους του όσο και με τα παιδιά του, εφόσον τα τελευταία είναι εντός φωλιάς. Oταν βγούν οπωσδήποτε χώρισμα. monti ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές off topic...
 
καλημερα εβαλα χωρισμα τα ταιζει λιγο ξανα εβγαλα το χωρισμα και ξαναρχισε η μαχη με ενα συγκεκριμενο μικρο
 
εβαλα χωρισμα τα ταιζει λιγο ξανα εβγαλα το χωρισμα
Να σταματήσεις τις δοκιμές και τα βάλε-βγάλε.
Αφήνεις μόνιμα το διαχωριστικό ανάμεσά τους... υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για το μικρό.
 
το θεμα μου ειναι τα μικρα θελουν να πανε απτην αλλη πλευρα και κανουν σαν τρελα και φοβαμε οτι δεν θα ταιζονται σωστα
 
Back
Top