Featured Τι είναι ελαιοκράμβη, τι ρούπσεν και τι turnip seed;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
για το πως θα μπορούσαν να γραφούν και ως turnip seed
Δημήτρη, γιατί όχι αποκλειστικά rapeseed = ρούπσεν; Είναι σωστό να ονομάζουμε όλα τα είδη του γένους ως ρούπσεν ή πρέπει να βρεθεί η σωστή ονομασία για το καθένα ώστε να υπάρξει ο σωστός διαχωρισμός ώστε να αποφεύγονται οι παρερμηνείες;

Με μία κοινή ονομασία δεν μπορεί να υπάρξει ο διαχωρισμός μεταξύ των ειδών του γένους. Σε άλλες περιπτώσεις θα ήταν απλώς μία λεπτομέρεια, ενώ στην προκειμένη περίπτωση, πώς θα ξεχωρίσει το "κακό ρούπσεν" που φέρει τη ρετσινιά από τα υπόλοιπα είδη ονομάζονται "ρούπσεν" ελλείψει συγκεκριμένης ονομασίας στα ελληνικά; Αν είναι όλα "καταραμένα ρούπσεν" ο διαχωρισμός των ειδών δεν έχει κάποια πρακτική αξία για μας. Αν όχι, τι γίνεται;

αποφευγω στα μειγματα μου την ελαιοκραμβη αλλα και το ρουπσεν
Αντώνη, πώς ορίζεις τη διαφορά μεταξύ των δύο;

 
Αντώνη, πώς ορίζεις τη διαφορά μεταξύ των δύο;

Σταυρο απο οτι εχω διαβασει οταν μιλαμε για ελαιοκραμβη αναφερόμαστε στην ποικιλία Brassica Napus και οταν αναφερομαστε στο ρουπσεν στην ποικιλία Brassica Rapa.

Ο πρώτος σπορος ειναι χρώματος μαυρου και ειναι μεγαλυτερος απο τον δευτερο που ειναι σε καφεκοκκινο και μαυρο χρωμα.

Το προβλημα νομιζω υπαρχει οταν μιλαμε για τον αρχεγονο σπορο που φερει μεγαλες ποσοτητες απο ερουκικο οξυ, κατι που εχει "διορθωθει" στον μεταλαγμενο σπορο.
Λογω του οτι, προσωπικα, δεν μπορω να γνωριζω τι βαζει η καθε εταιρεια στο μειγμα της το αποφευγω.
 
οταν μιλαμε για ελαιοκραμβη αναφερόμαστε στην ποικιλία Brassica Napus και οταν αναφερομαστε στο ρουπσεν στην ποικιλία Brassica Rapa
Επομένως ο διαχωρισμός αφορά τις κοινώς χρησιμοποιούμενες ονομασίες, πικρό και γλυκό ρούπσεν; Δηλαδή Brassica Napus = πικρό = ελαιοκράμβη, ενώ Brassica Rapa = γλυκό = ρούπσεν;
 
Δημήτρη, γιατί όχι αποκλειστικά rapeseed = ρούπσεν;
Την άποψή μου την έγραψα καθαρά εδώ.
Επομένως ο διαχωρισμός αφορά τις κοινώς χρησιμοποιούμενες ονομασίες, πικρό και γλυκό ρούπσεν;
Αυτός ο διαχωρισμός πως προκύπτει;Είναι παλιός;

ΥΓ:όταν θα βγάλουμε συμπέρασμα, θα παραθέσω ένα μείγμα που γράφει απλά κράμβη. Να δούμε απόψεις τότε.
 
Επομένως ο διαχωρισμός αφορά τις κοινώς χρησιμοποιούμενες ονομασίες, πικρό και γλυκό ρούπσεν; Δηλαδή Brassica Napus = πικρό = ελαιοκράμβη, ενώ Brassica Rapa = γλυκό = ρούπσεν;


αυτο εχω αποκομισει απο τα αρθρα που εχω διαβασει διασπαρτα στο διαδικτυο Σταυρο
 
θα παραθέσω ένα μείγμα που γράφει απλά κράμβη
Όταν πρόκειται για μετάφραση, σημασία έχει και ποιος το γράφει. Θέλω να πω, η ερμηνεία που δίνει ο καθένας στη μετάφραση που κάνει δεν έχει και πολύ βάρος ως τεκμήριο σε αυτή τη συζήτησή μας που προσπαθούμε να ορίσουμε ορολογίες που δεν υπάρχουν στα ελληνικά.
 
προσπαθούμε να ορίσουμε ορολογίες που δεν υπάρχουν στα ελληνικά.
rapeseed=ελαιοκράμβη
turnip=γογγύλι και περιλαμβάνει το rubsen
canola=ο μεταλλαγμένος όλων

Γνώμη μου είναι οτι παρακάτω δεν έχει νόημα είτε γιατί ως rapeseed μπορούν να ειπωθούν όλα στο εμπόριο, είτε γιατί αρκετά είδη έχουν "διασταυρωθεί" μεταξύ τους ή τέλος πάντων ο γενετικός τους κώδικας πατάει σε πολλές βάρκες (δεν τα ξέρω).
Παράδειγμα,ένας σπόρος που υπάρχει στα μείγματα νομίζω είναι ο brassica nigra.
 
Το rapeseed, είναι ο σπόρος του σιναπιού. Το Σινάπι είναι κάτι σαν πρωτοξάδελφα με την Βρούβα. Αυτά τα φυτά καλλιεργούσαν για το λάδι του σπόρου τους(και όχι μόνον). Οι ήδη υπάρχουσες ποικιλίες αυτών των χορταρικών, οι τροποποιήσεις που έχουν γίνει στα ήδη υπάρχοντα, αλλά και η είσοδος νέων εξελιγμένων διασταυρώσεων και γενετικών παρεμβάσεων έδωσε μια τόσο πλούσια γκάμα των σπορικών αυτών και πλέον χάθηκε η μπάλλα. Βέβαια η canοla της Καναδικής περιοχής Manitoba, πήρε επάνω της όλο το βάρος του αναθέματος,όντας τροποποιημένο γενετικά προϊόν. Εκείνο που αποτελεί πράγματι μια ουσιαστική διαφοροποίηση είναι ο σπόρος των γογγυλιών (κοκκινογούλια κ. Α) που είναι πολύ πιο εύκολα αφομοιώσιμος και δημιουργεί (ώς λέγεται) μεγάλες συγκεντρώσεις λιποχρώματος στα φτερά, με αποτέλεσμα να μετακινεί το κίτρινο μερικά βήματα προς το πορτοκαλί (πολύ άσχημο για τα καναρίνια χρώματος) Εν τέλη, εκείνο που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι η προέλευση του σπόρου και η ακριβής ονομασία του σε κάθε μείγμα, ώστε με μια επίσκεψη στο διαδύκτιο να έχουμε την δυνατότητα γνώσης και ελέγχου. Πάντως έχω να παρατηρήσω εδώ οτι το παλαιότερα εμφανιζόμενο σαν σιναπόσπορος, έχει μεγαλώσει εκατομμύρια καναρίνια σαν βασικός σπόρος των μειγμάτων.
 
Να συμπληρωσω εδω οτι η ελαιοκραμβη που προοριζεται για ανθρωπινη καταναλωση προερχεται αποκλειστικά απο γενετικά τροποποιημενο σπορο προς αποφυγην μεγαλης περιεκτικότητας ερουκικου οξεως.

Η ελαιοκράμβη με υψηλή περιεκτικότητα σε ερουκικό οξύ καλλιεργείται για εμπορική χρήση σε βαψίματα και επιχρίσματα ως ξηραντικό έλαιο.

Το ερωτημα ειναι ποιος απο τους 2 σπορους μπαινει στα μειγματα που προοριζονται για τα ζωα.
 
Back
Top