Φροντίδα Τι είναι η άμμος υγείας που πωλούν στα Pet Shop;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rigas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rigas

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
10
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Τι είναι η άμμος υγείας που πωλούν στα Pet shop; Την βάζουμε κάτω αντί για εφημερίδα;Είναι καλό να την χρησιμοποιούμε;
 
Η άμμος χρησιμοποιέιται σαν υλικό για τους πάτους των κλουβιών. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί απευθείας στην συρταριέρα ή πάνω σε ένα λευκό χαρτί. Εχει το πλεονέκτημα οτι απορροφά τις οσμές και την υγρασία απο τις κενώσεις. Εχει όμως και μειονεκτήματα. με το φτεροκόπημα των πουλιών μπορεί να σου γεμίζει τον τόπο αν το συρτάρι δεν είναι βαθύ και η άμμος είναι πολύ ελαφριά. Αν εχεις υπομονή διαβασε αυτο το θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/


Επιπλέον διαβασε και αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Μπορώ-να-χρησιμοποιήσω-στα-καναρίνια-άμμο-για-γάτες.7176/
 
Συμπληρωματικά ένα μειονέκτημα που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν μπορείς να καταλάβεις εάν κάποια στιγμή κάποιο πουλάκι έχει διάρροια.
 
Στα καναρίνια απ' όσο γνωρίζω η άμμος τα βοηθά και στην πέψη. Στο δικό μου καναρίνι προσθέτων και λίγη άμμο στην τροφή του. Θεωρώ ότι είναι καλύτερη από την εφημερίδα για τους λόγους που αναφέρει παραπάνω η Tζωρτζίνα.
 
σημφωνω κ εγω με την Λιανα. Πουλανε στα καταστηματα με οδικα πτηνα αμμο που περιεχη διαφορα ιχνοστιχια που βοηθανε στην πεψη
 
Μια συμβουλή. Ακόμα και αν ο πάτος του κλουβιού είναι γεμάτος απο αυτήν την άμμο υγιεινής, εσείς να βάζετε και σε μια αυγοθήκη σε κάποιο σημείο του κλουβιού ώστε να μπορούν να την καταναλώσουν απο εκεί τα πουλιά, χωρίς να χρειαστεί να σκαλίζουν στον πάτο
ανάμεσα στις κωτσουλιές τους.
 
Μια συμβουλή. Ακόμα και αν ο πάτος του κλουβιού είναι γεμάτος απο αυτήν την άμμο υγιεινής, εσείς να βάζετε και σε μια αυγοθήκη σε κάποιο σημείο του κλουβιού ώστε να μπορούν να την καταναλώσουν απο εκεί τα πουλιά, χωρίς να χρειαστεί να σκαλίζουν στον πάτο
ανάμεσα στις κωτσουλιές τους.

πολυ σοστα. Ξεχασα να ο αναφερω
 
παιδια εγώ στο παραδείσιο μου έχω μόνο grit σε μια αυγοθήκη. Αλλα παρατήρησα οτι πήγάινει και τσιμπάει κάτω, δεν ξέρω τι ακριβώς, λέτε να σκαλίζει τις κκοτσιλιές του; Πρεπει να του πάρω άμμο για κάτω λετε; Ή είναι άλλο τα παραδείσια καιδεν έχουν σχέση με τα καναρίνια;
 
κάτω έχω εφημερίδα και απο πάνω άσπρο χαρτί! Δεν ερχεται σε επαφή με την εφημερίδα. Αλλά τσιμπάει οτι εχει πέσει κάτω απο την τροφή του νομίζω.
 
Εγώ το έκανα έβαλα σε αυγοθήκη άμμο και την έχει τσακίσει μαζί με την Manitoba εννοείται νομίζω πιο χρήσιμη είναι για κατανάλωση παρα για τον πάτο
 
Ρε παιδιά, για να καταλάβω και εγώ, αυτή η άμμος είναι και για τις ακαθαρσίες και για να τα καταναλώνουν τα καναρινια?
 
αυτή η άμμος είναι και για τις ακαθαρσίες και για να τα καταναλώνουν τα καναρινια?
Όχι.
άλλη (πρέπει να) είναι η άμμος που στρώνουμε στον πάτο και άλλη είναι η βρώσιμη.
Η άμμος που στρώνουμε στον πάτο ονομάζεται υπόστρωμα και έχει στόχο να στεγνώνει γρήγορα τις κουτσουλιές και να διατηρεί άοσμο και καθαρό το περιβάλλον του κλουβιού.
Η άμμος που είναι βρώσιμη συνήθως περιέχει και σπασμένα όστρακα και κάποια άλλα υλικά τα οποία βοηθούν την πέψη των πουλιών (προσωπικά δεν τη θεωρώ απαραίτητη στα καναρίνια).
 
Back
Top