Διατροφή Τι είναι η αυγοτροφή, πόση ποσότητα, κάθε πότε και ποια μάρκα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας ο κετροφεας μου μου ειπε να του ξεκινησω αυγοτροφη
τι ειναινη αυγοτροφη ; Ποση ποσοτητα πρεπει να βαζω και καθε ποτε; Ποια μαρκα μου προτεινετε;
 
Τι σημενει υγρή;
Είναι pate και έτοιμη να χρησιμοποιηθεί απ' ευθείας στα πουλιά.
Δεν ακολουθείς τη διαδικασία για την ξηρή που σου παρέθεσα και χρησιμοποιώ εγώ.
 

Είναι pate και έτοιμη να χρησιμοποιηθεί απ' ευθείας στα πουλιά.
Δεν ακολουθείς τη διαδικασία για την ξηρή που σου παρέθεσα και χρησιμοποιώ εγώ.




Και που την κρατάω στο ψυγείο στο πετ σοπ μου είπαν στο ψυγείο μαζί εμ την βασική
 
Η συχνότητα και η ποσότητα εξαρτάται από το πουλί και τη δραστηριότητά του.
Εγώ θα μπορούσα να σε βοηθούσα μόνο αν επρόκειτο για καναρίνι... με τους παπαγάλους δεν τα 'χω και πολύ καλά.
Αν όμως περιμένεις λίγο, όλο και κάποιος γνώστης με τους παπαγάλους θα μπορέσει να σε βοηθήσει
 
Ευχαριστώ.

Που την διατηρώ την τροφή ; ψυγείο; και την βασική; και αυτή ψυγείο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βάζε ένα κουταλάκι του γλυκού κάθε τρεις μέρες. Αυγοτροφή θα τρώει σύμφωνα με τις ανάγκες του, οπότε μην σου φανεί παράξενο αν άλλοτε την καταναλώνει όλη και άλλοτε σχεδόν δεν την αγγίζει.
 
και σχετικα με την συντηριση ; ψυγειο; και η κυρια τροφη ;και αυτη ψυγειο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
και σχετικα με την συντηριση ; ψυγειο; και η κυρια τροφη ;και αυτη ψυγειο;
Προσωπικά τις διατηρώ στο ψυγείο γιατί φοβάμαι μην δημιουργηθούν παράσιτα!
Με τέτοια ζέστη δεν υπάρχει και άλλη επιλογή :)
 
Προσωπικά τις διατηρώ στο ψυγείο γιατί φοβάμαι μην δημιουργηθούν παράσιτα!
Με τέτοια ζέστη δεν υπάρχει και άλλη επιλογή :)
Ηλέκτρα, και το μείγμα σπόρων στο ψυγείο το διατηρείς ή μόνο την αυγοτροφη;
 
Ηλέκτρα, και το μείγμα σπόρων στο ψυγείο το διατηρείς ή μόνο την αυγοτροφη;
Το καλοκαίρι στο ψυγείο οπωσδήποτε!
Τον χειμώνα μπορεί καμιά φορά να αφήσω την τροφή στο ντουλάπι του μπαλκονιού αν και η αλήθεια είναι οτι στο ψυγείο με βολεύει καλύτερα :)
 
Το καλοκαίρι στο ψυγείο οπωσδήποτε!
Τον χειμώνα μπορεί καμιά φορά να αφήσω την τροφή στο ντουλάπι του μπαλκονιού αν και η αλήθεια είναι οτι στο ψυγείο με βολεύει καλύτερα :)
Είχα διαβάσει κάπου ότι στο ψυγείο χάνονται τα θρεπτικά στοιχεία της τροφής γιαυτό σε ρώτησα. Μην με ρωτήσεις που το διάβασα γιατί πέρασαν χρόνια και δεν θυμάμαι
 
Είχα διαβάσει κάπου ότι στο ψυγείο χάνονται τα θρεπτικά στοιχεία της τροφής γιαυτό σε ρώτησα. Μην με ρωτήσεις που το διάβασα γιατί πέρασαν χρόνια και δεν θυμάμαι
Γενικά στο ψυγείο τα περισσότερα τρόφιμα συντηρούνται καλύτερα. Αλλά οπωσδήποτε είτε στο ψυγείο είτε εκτός ψυγείου, με την πάροδο του χρόνου κάποια θρεπτικά συστατικά των τροφίμων ενδεχομένως μειώνονται, υφίστανται αλλοίωση κλπ.
 
Γενικά στο ψυγείο τα περισσότερα τρόφιμα συντηρούνται καλύτερα. Αλλά οπωσδήποτε είτε στο ψυγείο είτε εκτός ψυγείου, με την πάροδο του χρόνου κάποια θρεπτικά συστατικά των τροφίμων ενδεχομένως μειώνονται, υφίστανται αλλοίωση κλπ.
Αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι η υγρασία που απορροφά όταν βρίσκεται στο ψυγείο την καθιστά ακατάλληλη και μειώνει τα θρεπτικά συστατικά της σε μεγαλύτερο βαθμό απ ό,τι εάν βρισκόταν εκτός ψυγείου σε δροσερό και σκιερό μέρος.
 
Αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι η υγρασία που απορροφά όταν βρίσκεται στο ψυγείο την καθιστά ακατάλληλη και μειώνει τα θρεπτικά συστατικά της σε μεγαλύτερο βαθμό απ ό,τι εάν βρισκόταν εκτός ψυγείου σε δροσερό και σκιερό μέρος.
Αν όμως ειναι καλά κλεισμένη σε κατάλληλο για ψυγείο δοχείο, έλεγε κάτι για αυτό;
 
ότι η υγρασία που απορροφά
Απορροφά υγρασία σε κάποιες από τις παρακάτω περιπτώσεις...
  1. όταν έρχεται η τροφή σε άμεση επαφή με τον αέρα του ψυγείου (ξεσκέπαστο)
  2. όταν το ψυγείο δεν είναι no frost,
  3. όταν δεν έχει τη δυνατότητα συμπύκνωσης των υδρατμών (πάγος στην πλάτη της συντήρησης)
Όμως όταν και το περιβάλλον έχει υγρασία 65% οι σπόροι δεν απορροφούν υγρασία;
 
Back
Top