Γενικά Τι είναι τα κόκκινα σημάδια δεξιά και αριστερά του ράμφους;

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα φτεροπαρέα!
παρακαλώ πολύ,όποιοι φίλοι γνωρίζουν.. Δείτε τις φωτό της μαμάς Ευριδίκης που παραθέτω και συμβουλέψτε με! Παρατηρείστε τις άκρες του ράμφους.. Διακρίνονται κάποιες κοκκικνίλες. Τα μάτια της ευτυχώς είναι καθαρά και τα δύο.
τι μπορεί να είναι; Τι πρέπει να κάνω; Σήμερα την παρατήρησα καλά, ακριβώς επειδή δεν θέλω να την ενοχλώ στην φωλιά.
μακάρι να μην είναι τίποτα..

σας ευχαριστώ εκ των προταίρων..
 

Συνημμένα

  • 20160320_150401-1.webp
    20160320_150401-1.webp
    6,2 KB · Προβολές: 79
  • 20160320_150408-1.webp
    20160320_150408-1.webp
    8,6 KB · Προβολές: 79
Δημήτρη μου δεν έχει τίποτα το πουλάκι! Ίσως έχει αρχίσει μια μικρή αραίωση στο φτέρωμα σε αυτά τα σημεία του ράμφους επειδή ταίζει τα μικρά. Είναι φυσιολογικό μην ανησυχείς! Δεν είναι κοκκινίλες, είναι απλά μια μικρή αραίωση απ το πολύ τάισμα!

Μετά το πιάσιμό σου συνέχισε κανονικά να ταίζει έτσι;
 
Κάποια πουλιά που έχουν νεοσσούς, αμέσως μετά τις γονικές τους υποχρεώσεις στο τάισμα, στην προσπάθεια να καθαρίσουν το ράμφος τους το τρίβουν στις πατήθρες.
Κάποιες πατήθρες όπως για παράδειγμα οι "τύπου κλαδάκια", έχουν εξογκώματα (γρίφια) που εκτός από τα πόδια πληγώνουν και το ράμφος. Οι στρογγυλές πατήθρες (ακόμη καλύτερα ξύλινες) είναι πολλαπλά καλύτερες.
Παρακολούθησε τη συμπεριφορά του, δες που τρίβει το ράμφος... όταν το δεις... Θα ξέρεις και την αιτία στο πρόβλημά σου.
 
Δημήτρη μου δεν έχει τίποτα το πουλάκι! Ίσως έχει αρχίσει μια μικρή αραίωση στο φτέρωμα σε αυτά τα σημεία του ράμφους επειδή ταίζει τα μικρά. Είναι φυσιολογικό μην ανησυχείς! Δεν είναι κοκκινίλες, είναι απλά μια μικρή αραίωση απ το πολύ τάισμα!

Μετά το πιάσιμό σου συνέχισε κανονικά να ταίζει έτσι;
το σκυλομετάνιωσα που την έπιασα, την λέω την αμαρτία μου, αλλά όλα πήγαν κατ'ευχήν, Αλίκη μου!
συνέχισε να ταίζει τα μικρά της κανονικά, μέχρι και τις 19:00 το απόγευμα, κατά καιρούς την βοηθούσε και ο αρσενικός..όλα καλά!
λίγο πιο αργά το βράδυ, μίλησα και με την κα Δουκάκη Χριστίνα η οποία και πριν λίγο με ξανακάλεσε..λοιπόν, φίλοι μου, είναι τρομερά καταρτισμένη επιστήμων και πάνω απ'όλα άνθρωπος! Με ηρέμησαν οι απαντήσεις τις,όντως δεν είναι τίποτε.. Αλλά καλού κακού,όταν με το καλό αφήσει την φωλιά και πλέον την βγάζει στο κλαρί(αρκετά την στρεσάραμε χθες), μου πρότεινε πλύσεις με φυσιολογικό ορό για 2-3 ημέρες πριν την επόμενη αναπαραγωγή..
 
λίγο πιο αργά το βράδυ, μίλησα και με την κα Δουκάκη Χριστίνα η οποία και πριν λίγο με ξανακάλεσε..λοιπόν, φίλοι μου, είναι τρομερά καταρτισμένη επιστήμων και πάνω απ'όλα άνθρωπος! Με ηρέμησαν οι απαντήσεις τις,όντως δεν είναι τίποτε.. Αλλά καλού κακού,όταν με το καλό αφήσει την φωλιά και πλέον την βγάζει στο κλαρί(αρκετά την στρεσάραμε χθες), μου πρότεινε πλύσεις με φυσιολογικό ορό για 2-3 ημέρες πριν την επόμενη αναπαραγωγή..
Είναι πράγματι υπέροχος άνθρωπος!
 
Είναι πράγματι υπέροχος άνθρωπος!
ευτυχώς.. Την έχω κοντά μου! από το σπίτι μου.. Μόλις 10' με το αυτοκίνητο!
μιλήσαμε για τουλάχιστον 20 λεπτά, μου ανέλυσε ακριβώς όλα αυτά που πρέπει να παρατηρώ σε μάτια, φτέρωμα και αλλαγή διάθεσης των καναρινιών και αφού είδε πολλές φωτό.. Μου είπε πως είναι κατι ''φυσιολογικό'' ..λόγω έντασης,ταίσματος,ξυσίματος γι'αυτό μου πρότεινε μόνο πλύσεις με φυσιολογικό ορό!
 
Back
Top