Γενικά Τι ειδος παραδεισιου ειναι;

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τί ειδος παραδεισιου πουλιου ειναι αυτο της φωτογραφιας. (?)
 

Συνημμένα

  • kostass.webp
    kostass.webp
    15,7 KB · Προβολές: 145
ο χριστος και η παναγια που πας και τα βρισκεις αυτα τα πουλια; Το ειδες σε καποιο πετ η απο το νετ?
 
Το ιδιο θα ρωταγα κι εγω. Πες μας τωρα οτι τα βρηκες κι αυτα σε πετ σοπ να τρελλαθουμε.:eekkL::Big Grin:
 
Παιδια εδω θα τρελαθω εγω... Μολις αγορασα τα painted ενας κολητος μου"πορωθηκε"και ειπε να ασχοληθει. Και αντι για painted βρηκε αυτο... Ειναι σαν καναρινι σε μεγεθος.Απο οτι ξερω το βρηκε απο ιδιωτη στην Γερμανια(καθως εχει συγγενεις εκει).
Και λεω κοιτε ρε και πρωταρης και μας παιρνει και καλα πουλια, αντι εμεις να του πουλησουμε κανα "σκαρτο' (😀)
 
Παιδια εδω θα τρελαθω εγω... Μολις αγορασα τα painted ενας κολητος μου"πορωθηκε"και ειπε να ασχοληθει. Και αντι για painted βρηκε αυτο... Ειναι σαν καναρινι σε μεγεθος.Απο οτι ξερω το βρηκε απο ιδιωτη στην Γερμανια(καθως εχει συγγενεις εκει).
Και λεω κοιτε ρε και πρωταρης και μας παιρνει και καλα πουλια, αντι εμεις να του πουλησουμε κανα "σκαρτο' (😀)

Τοτε μιας κι εχει το κονε δεν του λες να σου στειλει 2 θηλυκα painted finch για τα δικα σου;
 
Τοτε μιας κι εχει το κονε δεν του λες να σου στειλει 2 θηλυκα painted finch για τα δικα σου;
Μα για αυτο ψαχτηκε στη Γερμανια, αλλα τζιφος.

μονο ενα πηρε ή ζευγαρακι;
Ενα μονο πηρε...η μανουλα του ειναι λιγο αυστηρη... (αν παρει πανω απο ενα τα πουλια θα ζησουν, ο φιλος μου...)
 
😀! Μα γιατι ειναι παραδεισια! Δεν φωναζουν τοσο δυνατα οσο οι παπαγαλοι και λογικα θα τα ειχε στο ιδιο κλουβι... Προσωπικα ειμαι της αποψης και το εφαρμοζω οσο μπορω να ειναι παντα τουλαχιστον 2 απο το ιδιο ειδος για να εχουν παρεα!
 
Nομιζω πως αυτο το πουλι λεγεται crimson finch.
Ευχαριστω Ανεστη, οσο για την φωτο δεν ξερω αν την πηρε απο το link που παραθετεις.

προσωπικα ειμαι της αποψης και το εφαρμοζω οσο μπορω να ειναι παντα τουλαχιστον 2 απο το ιδιο ειδος για να εχουν παρεα!
Μπορει εσυ να εχεις δικιο, ομως αν οπως σου ειπα εχει δυο σημαινει και περισσοτερη(αναγκη)για καθαριοτητα. Ο φιλος μου ειναι λιγο "βρωμιαρης" , οποτε για να μην τον σκοτωσει η μανα του θα περει ενα.
 
Χρήστο πες στο φίλο σου να ενημερωθεί από τον εκτροφέα και για τη διατροφή και τις όποιες ιδιαίτερες ανάγκες του συγκεκριμένου είδους. Επειδή δεν είναι συνηθισμένο αυτός που του το πούλησε πιστεύω είναι και ο πιο κατάλληλος για να τον ενημερώσει για τέτοια θέματα. Δύσκολα θα βρει στην Ελλάδα έγκυρες πληροφορίες. Και φυσικά ενημέρωσέ μας μέσα από το post για τις συνήθειές του (όχι ότι θα πάρουμε κάτι τέτοιο αλλά εγκυκλοπαιδικά) :)
 
Χρήστο πες στο φίλο σου να ενημερωθεί από τον εκτροφέα και για τη διατροφή και τις όποιες ιδιαίτερες ανάγκες του συγκεκριμένου είδους. Επειδή δεν είναι συνηθισμένο αυτός που του το πούλησε πιστεύω είναι και ο πιο κατάλληλος για να τον ενημερώσει για τέτοια θέματα. Δύσκολα θα βρει στην Ελλάδα έγκυρες πληροφορίες. Και φυσικά ενημέρωσέ μας μέσα από το post για τις συνήθειές του (όχι ότι θα πάρουμε κάτι τέτοιο αλλά εγκυκλοπαιδικά) :)
Βασικα δεν θα το παρει απο εκτροφεα, αλλα απο ιδιωτη.
Τωρα κατσε μια να το δει αυτος πως συμπεριφερεται γιατι ηδη απο την πρωτη μερα σκεφτομαι τη μαμα του να του λεει "ελα να δεις ενα ωραιο πουλι σαν το δικο σου στο μπαλκονι":):D
 
Και από τον ιδιώτη το ίδιο ισχύει, είναι πολύτιμες οι πληροφορίες για τις συνήθειες του πουλιού (τι το τάϊζε, με ποια συχνότητα κλπ)
 
Back
Top