Αναπαραγωγή Τι ειδος υλικου χρησιμοποιουμε για φωλια;

electrical

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουλ 2010
Μηνύματα
86
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τι ειδος υλικου χρησιμοποιουμε για φωλια.Βλεπω πολλους να χρησιμοποιουν κατι σαν κομματια απο τριχια. Πως το ζηταμε εαν φυσικα υπαρχει στα Pet-Shop
 
Εγώ έδωσα το sisal fibre juta cotton το οποίο είναι λινάτσα και βαμβάκι αν δεν κάνω λάθος.Αν και ότι ήθελε το κουβάλαγε στην φωλιά να σου πω την αλήθεια αυτό το βαμβάκι δεν το είδα να είναι τόσο βολικό.Αν και κοίταγα από μακριά είδα το βαμβάκι δύσκολα το βγάζανε από το στόμα.
 
Ειναι καλυτερο απο την τριχα;. Οσο το άλλο με την κλωστη απο τσουβαλια το οποιο το εχω δει εδω στο Forum σε καποιες φωτογραφιες ειναι κατι το οποιο το χρησιμοποιουν καποιοι δεν πουλιετε φανταζομαι, αλλα το ετοιμαζουν οι ιδιοι για τα ζευγαρια τους. Δεν ξερω εαν αξιζει
 
Αναφερεσε στην κλωστη
Για μένα όχι. Χρόνια παιδεύομαι με το υλικό αυτό και δεν το αλλάζω με κανένα άλλο.


Εξαρτάται πως το κρίνεις. Για μένα αξίζει κάθε κόστος και κόπο. Για άλλους όχι.
Αναφερεσαι στην κλωστη απο τα τσουβαλια η στην λινατσα
 
Για όλα τα υλικά...
Θεωρώ πως η τρίχα είναι πολύ καλύτερη... ειδικά στο χρονικό διάστημα της δικής μου εκτροφής.
Ζεστό σαν υλικό, αδιάβροχο, μονωτικό και διευκολύνει στην προστασία της φωλιάς από τα παράσιτα.
 
Επειδη βαζω χρονια την τριχα και βλεποντας φωλιες με κλωστες απο τσουβαλια σκεφτηκα μηπως υπαρχει κατι πιο καινουργιο γιαυτο εκανα αυτην την ερωτηση. Ευχαριστω για την ενημερωση
 
Επειδη βαζω χρονια την τριχα και βλεποντας φωλιες με κλωστες απο τσουβαλια σκεφτηκα μηπως υπαρχει κατι πιο καινουργιο γιαυτο εκανα αυτην την ερωτηση. Ευχαριστω για την ενημερωση
Έχει πολλά υλικά...
Μην σε παρασύρουν οι "παραξενιές" μου... Δοκίμασε και κάποιο άλλο.
 
εγω φέτος που ασχολήθηκα πρώτη φορά με τα καναρίνια έρωσα στα πουλιά βαμβάκι απο αυτό που έχουμε στο σπίτι και νημα για πλέξιμο που πήρα απο την γιαγιά μου :D
κάτι σαν αυτό :
k17379435.jpg

η φωλιά μοιάζει πολύ καλή, τώρα η πορεία θα δείξει αν είναι και λειτουργική...

δείτε την :
20160310_154125.webp
 
Γιωργο το νημα πλεξιματος το εβαλες αυτουσιο ή το μαδησες πρωτα; Δε μπλεκεται στα ποδια τους;
 
Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε του εμποριου καθως και λινατσα τσουβαλι το οποιο το κοβουμε σε μικρες τριχουλες.
Μπορουμε επισης να χρησιμοποιησουμε και τριχες απο κατσικια οι οποιες θελουν επεξεργασια πρωτα βρασιμο σε ζεστο νερο στεγνωμα στο ηλιο κλπ.
Υπαρχει πολλοι τροποι εξυπνοι και φτηνοι
 
Γιωργο το νημα πλεξιματος το εβαλες αυτουσιο ή το μαδησες πρωτα; Δε μπλεκεται στα ποδια τους;
Πήρα περίπου 2 μέτρα και το έκοψα σε κομματάκια των 10 εκ περίπου και δεν είχαν κανένα πρόβλημα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πήρα περίπου 2 μέτρα και το έκοψα σε κομματάκια των 10 εκ περίπου και δεν είχαν κανένα πρόβλημα
Γιώργο από εμπειρία. Μεγάλο μήκος = σίγουρο πρόβλημα.
Τρία τέσσερα εκατοστά νομίζω πως είναι αρκετό.
 
Γιώργο από εμπειρία. Μεγάλο μήκος = σίγουρο πρόβλημα.
Τρία τέσσερα εκατοστά νομίζω πως είναι αρκετό.
Εγω ευτυχώς δεν είχα πρόβλημα γιατί τα κομματάκια έμεναν ίσια και δεν μπερδευόταν, θα το έχω υπόψη μου για την επόμενη γέννα 👍
 
Back
Top