Φροντίδα Τι ειδους ταίστρα χρησιμοποιειτε στα παπαγαλακια σας;

steliosagk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2009
Μηνύματα
103
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα...

θα ηθελα να ρωτησω τι ταίστρα χρησιμοποιειτε στα παπαγαλακια σας. (συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για cockatiel, αλλά φανταζομαι ειναι το ιδιο πραγμα για ολα)

Ξερω οτι μια λυση ειναι ενα μπωλ στο εσωτερικο του κλουβιου, αλλά προσωπικα θα ηθελα κατι εξωτερικο για λογους υγιεινης...
Καπου εδω διαβασα οτι δεν πρεπει να ειναι πλαστικες οι ταιστρες.

Περιμενω τη γνωμη σας...
 
Εγώ χρησιμοποιώ εσωτερικές ανοιχτές ταΐστρες. Βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη, και αν έχουν τοποθετηθεί σωστά οι πατήθρες δεν υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης του φαγητού απο τις κοτσιλιές των πουλιών. Απο την άλλη μεριά οι εξωτερικές ταϊστρες που έχω βρει είναι κατάλληλες μόνο για πουλιά σε μέγεθος Budgie.

Χρησιμοποιώ καί πλαστικές καί μεταλλικές ταϊστρες. Οι πλαστικές ήταν μαζί με τα κλουβιά και τις μεταλλικές τις αγόρασα συμπληρωματικά. Καί τα δύο είδη μιά χαρά μου φαίνονται.
 
Όχι.
Οι πλαστικές μπαίνουν απο τις ειδικές εισόδους του κλουβιού και τις μεταλλικές τις κρεμάω απο τα κάγκελα με τα γαντζάκια τους.
 
Μια απ' τα ίδια κι εγώ. Χρησιμοποιώ εσωτερικές ταΐστρες και δοχεία νερού. Όπως προείπε και η Μαρία (niva2gr) έχουν γαντζάκια και μπορείς και τις κρεμάς, δεν τις βάζεις στον πάτο του κλουβιού. 😉

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι απ' τη culpret.gr...
 

Συνημμένα

  • 38003.webp
    38003.webp
    17,2 KB · Προβολές: 80
  • 38006.webp
    38006.webp
    10,7 KB · Προβολές: 86
  • 39005.webp
    39005.webp
    11,5 KB · Προβολές: 72
  • 39009.webp
    39009.webp
    11,3 KB · Προβολές: 88
Back
Top