Ασθένειες Τι εχει το budgie μου και κάθεται στον πάτο του κλουβιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lettanom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lettanom

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2021
Μηνύματα
12
Πόλη
Ερμούπολη
Εχει ενα σημαδακι στο ραμφος του και καθεται τις περισσότερες ωρες στο πατο του κλουβιου του..Τι μπορει να εχει;
Βεβαια το εχω μονο 2 εβδομάδες..
 

Συνημμένα

  • 20210320_144848.webp
    20210320_144848.webp
    41,3 KB · Προβολές: 18
Το ράμφος του δείχνει να έχει ελαφριά προσβολή απο ακάρεα. Με την χρήση https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/ θα υποχωρήσουν εύκολα. Δεν πιστεύω όμως ότι είναι αυτός ο λόγος που κάθεται κάτω. Μπορούμε να δούμε το κλουβί? Σε τι χώρο το έχεις? Επίσης όταν κάθεται κάτω κοιμάται κιόλας?
 
Ειναι δανεικο κλουβι αυτο, εχω παραγγειλει ενα αλλο 40χ40χ60 και το περιμενω... Σημερα ξεκινησε και κανει κουτσουλιες πρασινο με ασπρο...
 
Κάθεται συνέχεια κάτω;
Το βράδυ κοιμάται κάτω ή σε πατήθρα ?
Τρώει ? πίνει νερό ? πετάει από πατήθρα σε πατήθρα ?
Το κλουβί είναι τοποθετημένο χαμηλά ή ψηλά ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
.
[automerge]1616254039[/automerge]
Τις περισσοτερες ωρες της ημερας καθεται κατω.. τις υπόλοιπες κελαηδα κ πεταει γυρω γυρω..τρωει κ πινει κανονικα μονο που διαλέγει ενα σπορο συγκεκριμενο μόνο για να φαει, τα υπολοιπα τα πεταει εξω.. το κλουβι το εχω στη βαση του, στο υψος των ματιων μου.. Σημερα έτρεμε και εκανε κουτσουλιες πρασινες με ασπρο.
[automerge]1616254147[/automerge]
Το βραδυ κοιμαται σε πατηθρα
 

Συνημμένα

  • received_446295673365857.webp
    received_446295673365857.webp
    43,2 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
Το κλουβί να το βάλεις κοντά σε τοίχο για να νιώθει ασφάλεια και όσο μπορείς πιο ψηλά.
Δώσε του και τσαμπί κεχρί - millet.
Αφού τρώει, πίνει, πετάει και κοιμάται σε πατήθρα όλα είναι καλά.
Χρειάζεται χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον, με τα παιχνίδια και την κούνια ασχολείται ?
 
Είναι πανέμορφος, ελπίζω γρήγορα να ξαναγίνει ευδιάθετος και να είναι όλα καλά!
 
Ναι ψηλα το εχω διπλα στον τοιχο.. απλα στη φωτο που σας έστειλα το ειχα κατεβάσει! Κεχρι δεν τρωει, μεχρι κ στο φαγητο του το εχω βαλει και το πεταει απεξω..
Ναι ασχολειται με την κουνια του!
Σας ευχαριστω παρα πολυ αληθεια!
Εκει που ειναι στο κατω μερος του κλουβιου ακινητος αμίλητος, ξαφνικα κελαηδα κ παει γυρω γυρω... αλλα φουσκωνει συνεχεια τα φτερα του, ειναι φυσιολογικό αυτο;
 
Οχι ακομα..μια φορα του ειχα βαλει μπανιερα αλλα δεν την πλησιαζε.. οταν τον πετυχω θα την ανεβασω..
 
Back
Top