Γενικά Τι ζωύφια είναι αυτά;

mpalitsas

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2018
Μηνύματα
190
Πόλη
Αθήνα
Ξέρει κάποιος-α τι ζωύφια είναι αυτά στα συνημμένα;;;

Είναι επικίνδυνα για τα καναρίνια;

Κι επειδή θέλω να κράξω λίγο για να ξεσπαθώσω, ας σας δώσω λίγο context.

Η αυγοτροφή των φωτογραφιών αγοράστηκε από τον καναρινόκοσμο προ διμήνου, είναι Cede και δεν είχε ανοιχτεί καθόλου μέχρι τώρα. Για όσους δε γνωρίζουν, οι αυγοτροφές της Cede είναι συσκευασμένες σαν κάτι μπισκότα που έχουν κουτί εξωτερικά και μέσα το σακουλάκι με τα μπισκότα. Ο κύριος καναρινόκοσμος αντί να στείλει ολόκληρη τη συσκευασία έστειλε μόνο το σακουλάκι, αλλά δεν το έκανα θέμα τότε. Το οποίο σακουλάκι είχε μια σκισμή όπως ανακάλυψα χθες. Αν η σκισμή έγινε από αυτούς ή από εμένα δεν το γνωρίζω, αλλά πιθανολογώ ότι ίσως να υπήρχε από το εργοστάσιο γιατί ήταν σε πολύ απίθανο σημείο. Αυτό το 'επτασφράγιστο' σακουλάκι cede, μαζί με τις άλλες 2 τροφές που χρησιμοποιώ, τα είχα βάλει όλα σε ένα ντουλάπι με κάτι ρούχα και πετσέτες που δεν πολυχρησιμοποιούνται. Χθες λοιπόν με το "κούνα ξεκούνα", πρόσεξα ότι υπήρχαν αρκετά τρίμματα κάτω από τη Cede, τα τρίμματα με οδήγησαν στη "διαρροή" και μετά προσέχοντας καλύτερα άρχισα να παρατηρώ αυτά τα ζωύφια. Πρώτα τα εντόπισα γύρω και μέσα στα τρίμματα. Μέτα πάνω στη συσκευασία της Cede. Μετά στα ρούχα. Μετά στις άλλες συσκευασίες... Και ύστερα που άνοιξα τη συσκευασία με τα σπόρια που δίνω στο καναρίνι, είδα ότι κι εκεί είχε καταφέρει να χωθεί ένα τέτοιο μαμούνι, παρά το ότι την κλείνω καλά. Ύστερα "ξεκοίλιασα" τη συσκευασία της Cede για να σιγουρευτώ ότι προέρχονταν από εκεί, και δεν υπήρχε καμία αμφιβολία. Τα έβλεπα κατά πεντάδες όπου και να κοιτούσα.

υγ1: Εντελώς συμπτωματικά τώρα, την περασμένη βδομάδα είχα δουλειά πέριξ της Καφαντάρη, και είπα να περάσω κι από τον καναρινόκοσμο που θυμόμουν ότι είναι εκεί. Πρόκειται για ένα μικρό μαγαζάκι με 2 πατώματα, που οι συνθήκες του δε διαφέρουν από οποιοδήποτε άλλο pet της σειράς. Μπαίνοντας, στο ένα μέτρο από την πόρτα, είχαν 4-5 σακιά ορθάνοιχτα -δεν ξέρω αν έτυχε, αν είχαν σκοπό κάτι να κάνουν με αυτά, αλλά ήταν εκεί και έχασκαν ορθάνοιχτα. Στα κλουβιά μεγάλος συνωστισμός όπως πολύ συχνά συμβαίνει. Σε μια κλούβα, κάθονταν σε ένα μακρύ κλαδί δεκάδες πουλιά κολλητά το ένα στο άλλο -μου θύμισε τη σκηνή του τρένου στη Λίστα του Σίντλερ. Ορισμένα πουλάκια ήταν μάλλον άρρωστα, κάθονταν βαριεστημένα στον πάτο, ενώ από πάνω τους χόρευαν τα υπόλοιπα... Τα γνωστά.

υγ2: Σε περίπτωση που χαθήκατε το ερώτημα είναι αν είναι επικίνδυνα αυτά τα ζωύφια και κατά ποιον τρόπο (όλα τα υπόλοιπα είναι απλά γκρίνια). Υποθέτω πως κόβουν από καιρό βόλτες εκεί μέσα, και μπορεί να έχω δώσει ήδη τροφή στο καναρίνι μου με τέτοια, καθώς όπως είπα βρήκα ένα και μέσα στη συσκευασία με τα σπόρια του.

View attachment 20220925_174241 (2).mp4
 

Συνημμένα

  • 20220925_162348.webp
    20220925_162348.webp
    4,7 KB · Προβολές: 34
Τελευταία επεξεργασία:
@mpalitsas αυτά τα ζουζούνια αναπτύχθηκαν γιατί η τροφή χάλασε. Είτε έλειξε είτε ζεστάθηκε, βλέπω εδώ λες ότι την πήρες πριν δύο μήνες άρα στις ζεστές του καλοκαιριού την είχες...το ντουλάπι είναι μέσα ή έξω στο σπίτι; Επίσης πιθανόν είναι να ήταν ήδη χαλασμένο από το πετ σοπ αν δεν το είχαν προφυλάξει σωστά. Να πετάξεις όλες τις τροφές!! Τώρα για το αν είναι επικίνδυνα ή όχι 🤷🏼‍♀️η τροφή χάλασε άρα έτρωγαν χαλασμένη τροφή, εγώ θα έκανα ένα τσεκ για καλό και για κακό! Επίσης μπορεί τα ζουζούνια να αναπτύχθηκαν στην τροφή με σπόρους και μετά απλά να πήγαν στην αυγοτροφη, τουλάχιστον έτσι πιστεύω γιατί δεν έχω ακούσει για αυγοτροφη να πιάνει από μόνη της ζουζούνια ενώ στα σπόρια είναι συχνό φαινόμενο.
 
Ξέρει κάποιος-α τι ζωύφια είναι αυτά στα συνημμένα;;;

Είναι επικίνδυνα για τα καναρίνια;

Κι επειδή θέλω να κράξω λίγο για να ξεσπαθώσω, ας σας δώσω λίγο context.

Η αυγοτροφή των φωτογραφιών αγοράστηκε από τον καναρινόκοσμο προ διμήνου, είναι Cede και δεν είχε ανοιχτεί καθόλου μέχρι τώρα. Για όσους δε γνωρίζουν, οι αυγοτροφές της Cede είναι συσκευασμένες σαν κάτι μπισκότα που έχουν κουτί εξωτερικά και μέσα το σακουλάκι με τα μπισκότα. Ο κύριος καναρινόκοσμος αντί να στείλει ολόκληρη τη συσκευασία έστειλε μόνο το σακουλάκι, αλλά δεν το έκανα θέμα τότε. Το οποίο σακουλάκι είχε μια σκισμή όπως ανακάλυψα χθες. Αν η σκισμή έγινε από αυτούς ή από εμένα δεν το γνωρίζω, αλλά πιθανολογώ ότι ίσως να υπήρχε από το εργοστάσιο γιατί ήταν σε πολύ απίθανο σημείο. Αυτό το 'επτασφράγιστο' σακουλάκι cede, μαζί με τις άλλες 2 τροφές που χρησιμοποιώ, τα είχα βάλει όλα σε ένα ντουλάπι με κάτι ρούχα και πετσέτες που δεν πολυχρησιμοποιούνται. Χθες λοιπόν με το "κούνα ξεκούνα", πρόσεξα ότι υπήρχαν αρκετά τρίμματα κάτω από τη Cede, τα τρίμματα με οδήγησαν στη "διαρροή" και μετά προσέχοντας καλύτερα άρχισα να παρατηρώ αυτά τα ζωύφια. Πρώτα τα εντόπισα γύρω και μέσα στα τρίμματα. Μέτα πάνω στη συσκευασία της Cede. Μετά στα ρούχα. Μετά στις άλλες συσκευασίες... Και ύστερα που άνοιξα τη συσκευασία με τα σπόρια που δίνω στο καναρίνι, είδα ότι κι εκεί είχε καταφέρει να χωθεί ένα τέτοιο μαμούνι, παρά το ότι την κλείνω καλά. Ύστερα "ξεκοίλιασα" τη συσκευασία της Cede για να σιγουρευτώ ότι προέρχονταν από εκεί, και δεν υπήρχε καμία αμφιβολία. Τα έβλεπα κατά πεντάδες όπου και να κοιτούσα.

υγ1: Εντελώς συμπτωματικά τώρα, την περασμένη βδομάδα είχα δουλειά πέριξ της Καφαντάρη, και είπα να περάσω κι από τον καναρινόκοσμο που θυμόμουν ότι είναι εκεί. Πρόκειται για ένα μικρό μαγαζάκι με 2 πατώματα, που οι συνθήκες του δε διαφέρουν από οποιοδήποτε άλλο pet της σειράς. Μπαίνοντας, στο ένα μέτρο από την πόρτα, είχαν 4-5 σακιά ορθάνοιχτα -δεν ξέρω αν έτυχε, αν είχαν σκοπό κάτι να κάνουν με αυτά, αλλά ήταν εκεί και έχασκαν ορθάνοιχτα. Στα κλουβιά μεγάλος συνωστισμός όπως πολύ συχνά συμβαίνει. Σε μια κλούβα, κάθονταν σε ένα μακρύ κλαδί δεκάδες πουλιά κολλητά το ένα στο άλλο -μου θύμισε τη σκηνή του τρένου στη Λίστα του Σίντλερ. Ορισμένα πουλάκια ήταν μάλλον άρρωστα, κάθονταν βαριεστημένα στον πάτο, ενώ από πάνω τους χόρευαν τα υπόλοιπα... Τα γνωστά.

υγ2: Σε περίπτωση που χαθήκατε το ερώτημα είναι αν είναι επικίνδυνα αυτά τα ζωύφια και κατά ποιον τρόπο (όλα τα υπόλοιπα είναι απλά γκρίνια). Υποθέτω πως κόβουν από καιρό βόλτες εκεί μέσα, και μπορεί να έχω δώσει ήδη τροφή στο καναρίνι μου με τέτοια, καθώς όπως είπα βρήκα ένα και μέσα στη συσκευασία με τα σπόρια του.
Είναι σκόρος τροφίμων. Δυστυχώς κάποιες φορές έχουν και οι συσκευασμένες τροφές.
 
Καλημέρα. Αν ανοίξεις το αρχείο https://www.efet.gr/files/F13605_Οδηγός Πρακτικής για προστασία από ζωικούς εχθρούς έντομα.doc
στη σελίδα 23 βλέπω κάποιο έντομο που ταιριάζει κάπως στη φωτογραφία. (Sitophilus granarius ή * Cryptolestes ferrugineus)
Φυσικά θα σου πω να γράψεις μια κριτική στο google και στο φόρουμ για το συγκεκριμένο κατάστημα, να μην ψωνίσεις ποτέ πια από εκεί, να πετάξεις τις τροφές.
 
@meniam Το ντουλάπι είναι σε εσωτερικό χώρο φυσικά, και οι τροφές είναι ήδη στα σκουπίδια.

Είμαι βέβαιος ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από την αυγοτροφή. Τα σπόρια καθόμουν χθες και τα κοιτούσα για ώρα, και είδα μόνο ένα τέτοιο ζωύφιο μέσα. Στην αυγοτροφή από την άλλη... μιλιούνια. Φαίνεται και στο βιντεάκι που ανέβασα, αλλά μάλλον δεν παίζει;

Όσον αφορά το γιατί ο καναρινόκοσμος στέλνει τις αυγοτροφές της Cede χωρίς την εξωτερική συσκευασία, αυτό ειλικρινά με ξενίζει. Επειδή έχω γνωστούς σε εργοστάσιο τσιγάρων, ξέρω ότι η "φύρα" σπάνια πετιέται. Συνήθως την παίρνουν οι υπάλληλοι και την πουλάνε φθηνότερα σε άλλους γνωστούς τους που δεν έχουν θέμα με τα ελαττωματικά προϊόντα. Ίσως κι ο καναρινόκοσμος να αγοράζει από τη "φύρα" της Cede, ώστε να έχει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους στη μεταπώληση, τι να πω...
Να το έκανε πάντως για να ελαττώσει τον όγκο της αποστολής, μου φαίνεται απίθανο, γιατί την παραγγελία μου την έφερε δικός τους άνθρωπος σε απλή σακούλα.
 
@mpalitsas το βίντεο όντως δεν παίζει. Τώρα σχετικά με την μη σωστή αποστολή του προϊόντος θεωρώ ότι έπρεπε να στείλεις μήνυμα με παράπονα εξαρχής και να ζητούσες επιστροφή χρημάτων ή κάτι. Εννοώ το γεγονός ότι δεν ήρθε σωστά είναι ύποπτο για τις συνθήκες που το είχαν. Πάντως να ξέρεις εγώ το καλοκαίρι τα βάζω όλα στο ψυγείο για να αποφύγω κάτι τέτοιο επειδή την έχω πατήσει!! Πάντως αν τα ζουζούνια ήταν εξαρχής εκεί δύο μήνες τώρα νομίζω θα τα είχες καταλάβει!!
 
@mpalitsas αν παρήγγειλες ένα κιλό σου το έστειλε έτσι γιατί είναι από πεντάκιλη που έχει πέντε σακούλια του κιλού. Οπότε την ανοίγει και την στέλνει χωρίς την συσκευασία. Δεν βγαίνει κανονική συσκευασμένη του ενός κιλού. Και εγώ έτσι την έπαιρνα.
 
@mpalitsas αν παρήγγειλες ένα κιλό σου το έστειλε έτσι γιατί είναι από πεντάκιλη που έχει πέντε σακούλια του κιλού. Οπότε την ανοίγει και την στέλνει χωρίς την συσκευασία. Δεν βγαίνει κανονική συσκευασμένη του ενός κιλού. Και εγώ έτσι την έπαιρνα.
Οκ. Τότε γράψτε λάθος. Αυτό δεν το ήξερα και ούτε το φανταζόμουν. Την έβλεπα στις φωτογραφίες σε κουτί, και υπολόγιζα ότι και η μονόκιλη θα είναι σε κουτί. Βέβαια τα υπόλοιπα παράπονα, παραμένουν.
 
Προσωπικά τις τροφές των καναρινιών τις ανοίγω και τις βάζω σε γυάλινα βάζα που αποθηκεύω στο ψυγείο όλο τον χρόνο. Με αυτό τον τρόπο ελέγχω και τα σπορια-αυγοτροφες ότι είναι εντάξει και τις διατηρώ σε καλή κατάσταση. Είναι ένας τρόπος να εφαρμόζεις για να ξέρεις τι δίνεις στα καναρινακια σου. Όσο για το θέμα της αλλοιωμένης συσκευασίας νομίζω ότι έπρεπε να την επιστρέψεις και να διαλέξεις κάποιο άλλο κατάστημα για να αγοράσεις την αυγοφτροφη τους.
 
Οκ. Τότε γράψτε λάθος. Αυτό δεν το ήξερα και ούτε το φανταζόμουν. Την έβλεπα στις φωτογραφίες σε κουτί, και υπολόγιζα ότι και η μονόκιλη θα είναι σε κουτί. Βέβαια τα υπόλοιπα παράπονα, παραμένουν.
Επιβεβαιώνω και εγώ τα όσα πολύ σωστά έγραψε η ΜΑΡΙΑαα περί μονόκιλης συσκευασίας, αγόρασα πρόσφατα και εγώ και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Ενδεχομένως η σκισμή/τρύπημα να προήλθε κατά την μεταφορά/πιάσιμο/εναπόθεση της συσκευασίας, μιας και είναι λίγο τεζαριστή η σακούλα λόγω αεροστεγούς κλεισίματος, άρα πολύ πιο εύκολο να γίνει διάτρηση.
 
@mpalitsas εννοείται να ζητήσεις την επιστροφή χρημάτων σου κ να εξηγήσεις την ζημιά που έπαθες. Μου κάνει εντύπωση για τα άλλα που λες γιατί όταν είχα επισκεφτεί τον καναρινοκοσμο για να αγοράσω καναρίνι (τον Σοφοκλή) είχα πάει λόγω των πολλών καλών κριτικών για υγιή πουλάκια που είχε. Είναι αρκετά μακριά από την περιοχή μου. Κ ο Σοφοκλής μου το επιβεβαίωσε. Σημειωτέον δεν γνώριζα για εκτροφείς αλλά κοίταζα στα πετ σοπ. Ο χώρος ήταν καθαρός κ τα πουλάκια όσα είδα στα κλουβιά κ σε μια μεγάλη κλούβα μου φάνηκαν ζωηρά κ κινητικά. Κ όσες φορές είχα παραγγείλει προϊόντα από κει ήταν όλα μια χαρά κ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Αλλά δεν πήρα ποτέ χύμα τροφή γιατί είχα πάρει την Manitoba t3 platinum συσκευασία των πέντε κιλών.
Τουλάχιστον το πήρες είδηση κ δεν τα τάϊσες στα πουλάκια σου.
 
Κατά διαολική σύμπτωση, έριξα πριν λίγο καλαμπόκι στο κατσαρόλι για να φτιάξω ποπ κορν, και τι είδα να επιπλέει μέσα στο λάδι;;; Καλά καταλάβατε, ένα μαμούνι σαν αυτά της Cede! Με συνοπτικές διαδικασίες, το έβγαλα με ένα κουτάλι, άναψα το μάτι και έφτιαξα ωραιότατα ποπ κορν! Όταν έχεις φάει δυο πιατάρες σπετζοφάι σε ένα από τα πιο ελεεινά στρατόπεδα της χώρας (ΚΕΠΒ-Θήβα), ξέρεις ότι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. 🤗

Κ ο Σοφοκλής μου το επιβεβαίωσε.
Γερός να 'ναι και να κερδίζει πάντα διαγωνισμούς ομορφιάς!
 
@mpalitsas αχ! Εσείς τα πρώην φανταρακια. Εγώ θα προτιμούσα να φάω τα δάκτυλα μου! 🤭🤣. Σ'ευχαριστώ για τον Σοφοκλίνιο μου. Κ εσένα γερά να είναι όλα σου τα φτερωτά φιλαράκια. Γιατί όμως βρήκες εκεί τα ζωύφια; Σε εκείνο το ντουλάπι είχες τα ποπ Κορν;
 
αντί να στείλει ολόκληρη τη συσκευασία έστειλε μόνο το σακουλάκι, αλλά δεν το έκανα θέμα τότε
Βασίλη δες λιγάκι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/cede-morbido-egg-patee.42023/page-2#post-2503798 Θα μπορούσε βέβαια να σε ενημερώσει από πριν.

Το οποίο σακουλάκι είχε μια σκισμή όπως ανακάλυψα χθες. Αν η σκισμή έγινε από αυτούς ή από εμένα δεν το γνωρίζω, αλλά πιθανολογώ ότι ίσως να υπήρχε από το εργοστάσιο γιατί ήταν σε πολύ απίθανο σημείο
Αυτό ήταν φάουλ. Εκτός αν μιλάμε για κάτι που είναι δύσκολο να φανεί με την πρώτη ή και με μια δεύτερη γρήγορη ματιά.
 
Σε εκείνο το ντουλάπι είχες τα ποπ Κορν;
Όχι όχι, άσχετο το ένα από το άλλο! Εξ ου και το "διαολική σύμπτωση" που έγραψα.

Βασίλη δες λιγάκι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/cede-morbido-egg-patee.42023/page-2#post-2503798 Θα μπορούσε βέβαια να σε ενημερώσει από πριν.
Ναι παιδιά, έγραψα κοτσάνα. Ήταν η πρώτη Cede που πήρα, και την πήρα δοκιμαστικά γιατί όπως έχω ξαναπεί το καναρίνι μου δεν τρώει αυγοτροφές (ένα περίεργο πράγμα όμως: το αυγό το κατακρεουργεί!). Και απλά δε μπορούσα να φανταστώ κανένα λόγο που ένας υπάλληλος pet-shop θα έμπαινε στη διαδικασία να αφαιρέσει την εξωτερική συσκευασία και να στείλει μόνο το σακουλάκι. Οπότε έπλασα σενάρια με λαθροεισαγωγές της φύρας, κοκαΐνη και ανθρώπους της νύχτας. Σκύβω το κεφάλι 🤐
 
Και απλά δε μπορούσα να φανταστώ κανένα λόγο που ένας υπάλληλος pet-shop θα έμπαινε στη διαδικασία να αφαιρέσει την εξωτερική συσκευασία και να στείλει μόνο το σακουλάκι
Α υπάρχουν λόγοι. Ένας είναι για παράδειγμα να έχει ανοίξει από λάθος χειρισμό η εξωτερική συσκευασία, δηλαδή το χάρτινο κουτί, αλλά από μέσα η τροφή στην αλουμινένια συσκευασία να παραμένει κλειστή σφραγισμένη. Έχω περίπτωση orlux ξηρής που μου έχει συμβεί και πονάει η καρδιά μου που θα την πετάξω. Άλλος τη δίνει.
 
Back
Top