Γενικά Τι ηλικία έχει το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maanton
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

maanton

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Χαίρετε,

Εχθές αγόρασα το καναρίνι μου. Είναι αρσενικό (έτσι μου είπαν τουλάχιστον), η τιμή του ήταν 35€ και φαίνεται υγιές.

Παρατήρησα το δαχτυλίδι στο πόδι του και σήμερα διαβάζοντας το forum διαπίστωσα ότι αυτό αποτελεί την ταυτότητά του.
Το δαχτυλίδι είναι χρώματος ασημογκρί, μήπως μπορεί κανείς να με κατευθύνει για την ηλικία του; Δεν θα ήθελα ακόμη να βγάλω το δαχτυλίδι καθώς είναι η πρώτη μέρα που το φιλοξενούμε και δεν θα ήθελα να το τρομάξω, εκτός του ότι φοβάμαι ότι θα το πιάσω άγαρμπα. Επιπλέον έχω και το δίχρονο γιό μου που ήδη θέλει να βάλει τα χέρια του μέσα στο κλουβί, οπότε αν με δει να πιάνω το καναρινάκι θα του μπουν ιδέες. 🙂

Επίσης, από το petshop μου έδωσαν 2 ταϊστρες, 1 ταϊστρα αυγοτροφής και 1 ποτίστρα. Για μπανιέρα δεν μου είπαν τίποτε, αλλά διαβάζω εδώ ότι είναι απαραίτητη.
Πόσο συχνά πρέπει να κάνει μπανάκι; Πρέπει να πάρω ειδικό μπανάκι ή οποιοδήποτε μικρό πλαστκό σκεύος που έχω μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Αυτά προς το παρόν, είμαι σίγουρη ότι θα επανέλθω με περισσότερες απορίες.
Ευχαριστώ
 
δεν χρειαζεται να βγαλεις το δαχτυλιδι.. απλα οταν μπορεσεις να πιασεις το πουλι και να δεις τη γραφει πανω. Δες εδω. https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρα-με-δαχτυλίδι-ΝΒ-08-Ζ119-203.10362/ τωρα για το μπανιο καλο ειναι να την βαζεις συχνα, εγω προσωπικα την βαζω αναλογα..συνηθως 3 φορες την εβδομαδα.. καλο ειναι να παρεις ειδικη μπανιερα μην βαλεις κατι δικο σου.. Τωρα επειδη το πουλι ειναι καινουργιο καλο ειναι να του βαλεις μπανιερα να καθαριστει.. επεισης και κανενα μηλαρακι. λιγο αυγο βραστο γυσρω στα 15 λεπτα βρασμενο.. καλη τυχη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
να σας ζησει το καναρινακι
αν το δαχτυλιδι ειναι κλειστου τυπου θελει ειδικο ψαλιδι για να βγει κ καποιον που να ξερει να το κανει [χωρις να του σπασει η να του κοψει το ποδι.]
αν ειναι ανοιχτου τυπου βγαινει ευκολα.

αλλα οντας νεοφερμενο το πουλακι,θα πρεπει να το αφησετε να σας μαθει λιγο πρωτα
δεν νομιζεις;
τρομαζουν ευκολα.
επισης δεν νομιζω οτι ειναι κ τοσο καλο να ειναι ενα μικρο παιδι κοντα του κ να βαζει χερια στο κλουβι (η να προσπαθει τουλαχιστον)
κ παλι σου ευχομαι να το χαιρεστε:)
 
οι μπανιερες ειναι καπως ετσι

εχει κ απλες χωρις καπακι απο πανω, ανοιχτες.

αν βαλεις για να κανει μπανιο, πρεπει να την βγαλεις σχετικα συντομα.
ειναι συχνο φαινομενο να κουτσουλανε μεσα, ειτε να θελουν να πιουν κιολας απο κει.
το ποσο συχνα θα κανει μπανιο εξαρταται απ το πουλι.:)
 
ν
επισης δεν νομιζω οτι ειναι κ τοσο καλο να ειναι ενα μικρο παιδι κοντα του κ να βαζει χερια στο κλουβι (η να προσπαθει τουλαχιστον)
Εννοείται ότι το κλουβί είναι σε μέρος απρόσιτο για το παιδί.
Βασικά σκόπευα να πάρω ενυδρείο με χρυσόψαρα που διατηρούσα και παλαιότερα και για τα οποία γνωρίζω πολλά, αλλά για τον γιό μου ένα ενυδρείο θα ήταν εύκολος στόχος 😛
 
...
Βασικά σκόπευα να πάρω ενυδρείο με χρυσόψαρα που διατηρούσα και παλαιότερα και για τα οποία γνωρίζω πολλά, αλλά για τον γιό μου ένα ενυδρείο θα ήταν εύκολος στόχος 😛
οποτε, ισως σ ενδιαφερει κ αυτο:
https://community.petbirds.gr/threads/Ενυδριόφιλοι-του-φόρουμ.1439/
:)
 
😀 επεσα στην περιπτωση ε;
τσπ δεν το ξερα /με τα ψαρια η μονη σχεση που εχω ειναι να τα τρ!
δεν το λεω...
 
Τότε είμαστε «πάτσι» γιατί κι εμένα έως σήμερα η σχέση μου με τα πουλιά είναι... Εχμ... Μια από τα ίδια :)

Μόλις επιστρέψω στο σπίτι θα τσεκάρω το δαχτυλίδι και θα σας ενημερώσω
 
Back
Top