Αναπαραγωγή Τι θα βγει σκουφάτο κίτρινο, αν το βάλω με μωζαΐκ ή αχάτη;

giwrgoschelsea17

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2020
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα πρώτη φορά κάνω αναπαραγωγή καναρίνια θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση δεν έχω καταλάβει με τα σκουφατα τι γίνεται η ερώτηση μου έχω Εν σκουφατο κίτρινο αν το βάλω με ένα Μοζαικ η ένα αχατη που έχω θα βγει σκουφατο η πρέπει να το βάλω μόνο με μονοχρωμο
 
Το σκουφί είναι μετάλλαξη με αυτοσωμική κυρίαρχη κληρονομικότητα.
Παίζει μπάλα μόνο του, δεν έχει καμία συσχέτιση με μελανίνες, λιποχρώματα, πτερώματα, φύλο κτλ, είναι ανεξάρτητο.
Κοιτάς μόνο αν το άλλο ταίρι έχει σκουφί ή όχι.
Αν έχουν και οι δυο γεννήτορες σκουφί,υπάρχει ένα θεωρητικό 25% θνησιμότητας στους νεοσσούς/αβγά.
Αν έχει μόνο ο ένας,τότε έχει 50% πιθανότητες κάθε απόγονος να έχει σκουφί.

Στην πράξη τώρα,έχεις τρία πουλάκια κάποιας ράτσας και με την ένωσή τους θα φτιάξεις κάτι σε τουρλουμπούκι.
 
Όσο αφορά το χρώμα, δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι απογόνους θα δώσει αυτό το ζευγάρι, εφόσον πρόκειται για ένα κοινό κίτρινο αρσενικό σκουφάτο (αν κατάλαβα καλά) και μια καναρα ράτσας (μωζαϊκ ή αχατη). Μάλλον παρδαλα.
Όσο αφορά το σκουφί που θα κληρονομήσουν οι νεοσσοί, υσχύει ότι σου είπε ο @Deukalion.
Αν έχουν και οι δυο γεννήτορες σκουφί,υπάρχει ένα θεωρητικό 25% θνησιμότητας στους νεοσσούς/αβγά.
Αν έχει μόνο ο ένας,τότε έχει 50% πιθανότητες κάθε απόγονος να έχει σκουφί.
 
Όσο αφορά το χρώμα, δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι απογόνους θα δώσει αυτό το ζευγάρι, εφόσον πρόκειται για ένα κοινό κίτρινο αρσενικό σκουφάτο (αν κατάλαβα καλά) και μια καναρα ράτσας (μωζαϊκ ή αχατη).
Μια διευκρίνιση. Δεν υπάρχει κοινό κίτρινο καναρίνι.
Υπάρχει ή κίτρινο λιποχρωμικό (καλό ή κακό αλλά είναι ράτσα) ή κοινό.

Επίσης όλα είναι γνωστά για τα ζευγαρώματα.
Καθαρά λιποχρωμικά μεταξύ τους δίνουν πάντα μόνο λιποχρωμικά.
Λιποχρωμικό με μελανινικό δίνουν πάντα μόνο παρδαλά.

Το κίτρινο καναρίνι αν μπει με το μωσαικό το οποίο φαντάζομαι είναι κόκκινο λιποχρωμικό,θα δώσει 100% πορτοκαλί απογόνους είτε έντονους είτε μωσαικά ενδιάμεσα.Αυτά τα πορτοκαλί, παρότι γνωρίζουμε τον γενετικό τους κώδικα, δεν είναι ράτσα, διότι η αναπαραγωγή τους είναι μη ελεγχόμενη (πολλά γονίδια, κρυφά και μη), σε αντίθεση με οτιδήποτε θεωρείται ράτσα.
 
Μια διευκρίνιση. Δεν υπάρχει κοινό κίτρινο καναρίνι.
Υπάρχει ή κίτρινο λιποχρωμικό (καλό ή κακό αλλά είναι ράτσα) ή κοινό.
Πως θα αναφερθουμε σε ενα καναρινι που ειναι μεν κιτρινο αλλα εχει μαυρα στηγματα, εν συντομια;
 
Κι αν πουμε κιτρινο κοινο... Ε δεν ειναι και τοσο μεγαλο σφαλμα πιστευω...
Τελος παντων, αυτα δεν εχουν συμασια νομιζω.
Εντελώς ανούσια είναι.
Όταν μιλάμε για διασταύρωση χαρακτηριστικών κάπως πρέπει να συνεννοηθούμε όμως δεν νομίζεις;

Κίτρινο λιποχρωμικό με 2-3 μαύρα στίγματα, χρησιμοποιείται κανονικά σε εκτροφεία καθαρών κίτρινων λιποχρωμικών.
Αν εσύ θέλεις να το πεις κοινό πες το, δεν έχει σημασία, κάποιος θα βρεθεί να σε ρωτήσει και να του επισημάνεις ότι είναι κίτρινο με μαύρα στίγματα.
 
Κίτρινο λιποχρωμικό με 2-3 μαύρα στίγματα, χρησιμοποιείται κανονικά σε εκτροφεία καθαρών κίτρινων λιποχρωμικών.
Εγω νομιζα οτι κατι τετοιο καταστρεφει τις καθαρες γραμμες αιματος.
Απο οταν εκανα εγγραφη στο forum ολο καινουρια πραγματα μαθαινω... Ποιος στη χαρη μου!
 
ok απλα εχω βαλει κανονικα τα ζευγαρια που εχω μοζαικ με μοζαικ αχατη με αχατη ενα σκουφατο κιτρινο με ενα κιτρινο απλο χωρις σκουφι ενα ζευγαρι τιμπραντο και ενα κοινο απλο ζευγαρι καναρινια σκουροχρωμα απλα ελεγα να εκανα κανα συνδυασμο για να εβγαζα καμια καναρα να εβαζα με καρδερινα αλλα δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι αυτο
 
απλα ελεγα να εκανα κανα συνδυασμο για να εβγαζα καμια καναρα να εβαζα με καρδερινα αλλα δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι αυτο
Γενικά, κυρίαρχες μεταλλάξεις όπως στα καναρίνια το σκουφί και η ίασπις, περνούν σε μούλους και υβρίδια. Το λευκό κυρίαρχο των καναρινιών νομίζω προσκρούει σε άλλα ισχυρά γονίδια διανομής.
Οι υπολειπόμενες μεταλλάξεις χάνονται λόγω του χαρακτήρα τους και οι φυλοσύνδετες σβήνουν από την στειρότητα των θηλυκών απογόνων (ωστόσο εκφράζονται).

Προσωπικά βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρουσα -και σε παροτρύνω να την καταλάβεις- όλη την φιλοσοφία πίσω από ότι έχω γράψει σε αυτό το θέμα -έτσι ώστε να ασχοληθείς με καναρίνια ράτσας και να τα βελτιώσεις- .

Το να βγάλεις άλλον έναν μούλο με σκουφί είναι κάπως αρκετά πασέ στις μέρες μας.
 
ελεγα να εκανα κανα συνδυασμο για να εβγαζα καμια καναρα να εβαζα με καρδερινα αλλα δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι αυτο
Αυτο που θα βγει ειναι ενα πολυ ωραιο υβριδιο! Ειναι σχετικα ευκολο να γινει αυτος ο συνδιασμος, αν η καρδερινα ειναι εκτροφης. Εγω ψαχνω χρονια για ενα καλο καρδερινοκαναρο, δεν βρηκα ομως κανενα απο καρδερινα εκτροφης... στην περιοχη ολα τα μπαρμπαδια με ξοβεργα και καπατσε!
 
Back
Top