Φροντίδα Τι θα γίνει αν βάλω 2 πουλάκια διαφορετικού φύλου σε μεγάλο κλουβί;

Χρήστος Γκάφ.

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2015
Μηνύματα
85
Πόλη
Αθήνα
Αν πάρω ένα μεγάλο κλουβί βάλω 2 πουλάκια διαφορετικού φίλου τι θα γίνει;Δεν θα κελαηδάει το ασερνικό; θα κάνουν πάρα πολλά αυγά κατά διαστήματα;
 
Σε τι κλουβί έχεις το αρσενικό σου τώρα;

Αν πάρω ένα μεγάλο κλουβί βάλω 2 πουλάκια διαφορετικού φίλου τι θα γίνει;Δεν θα κελαηδάει το ασερνικό; θα κάνουν πάρα πολλά αυγά κατά διαστήματα;

Πολύ πιθανά και τα δύο!
 
Σε ατομικό κλουβί μισώ να δω διαστάσεις 36χ30χ21 μικρό ε;

να το και το καναρινάκι μου τώρα το έχω αφήσει έξω.

toTp5KM.png


Όποτε ας πούμε ότι κάνω ότι λέτε όταν θα κάνουν παιδάκια μπορώ τα τους έχω όλους μαζί ή γενικά δεν πρέπει να έιναι μαζί τα καναρίνια;
 
Δηλαδή αυτό που είπε ήταν εντελώς βλακεία. Μάλιστα. Εσύ δηλαδή λες να πάρω την ζευγαρώστρα και να μην βάλω κανένα μέσα μέχρι να ζευγαρώσουν; Γιατί να μην πάρω την ζευγαρώστρα δηλαδή ένα κλουβί με δύο εσωτερικά κλουβιά να βάλω το καινούργιο μέσα και το παλαιό εκεί που το έχω τώρα να παιράσουν 30 μέρες και εν συνέχεια να τα βάλω και τα δυο στην ζευγαρώστρα να ζουν κανονικά χωριστά και όταν έρθει η ώρα να βγάλω την ζευγαρώστρα.
Κατά την άποψή μου ο σοβαρότερος λόγος που δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τις ζευγαρώστρες ως κλουβιά διαβίωσης είναι... η μικροβιακή αποφόρτιση.
Ακόμη και στα καλύτερα και καθαρότερα κλουβιά και χώρους εκτροφών αναπτύσσονται μικροβιακά φορτία...
Μικροβιακά φορτία που τα μεγάλα πουλιά μαθαίνουν να παλεύουν, αλλά κατά την γνώμη μου είναι κομματάκι δύσκολο να το κάνουν οι νεοσσοί παρά τα γονεϊκά αντισώματα που κληρονόμησαν.
Εγώ προσωπικά ελπίζοντας πως κάνω το σωστό... αφού καθαρίσω σχολαστικά τον αναπαραγωγικό εξοπλισμό, κλωβούς, πατήθρες, ποτίστρες, ταΐστρες και φωλιές τα αποθηκεύω κατάλληλα και χρησιμοποιώ άλλο εξοπλισμό για το καλοκαίρι...
Breeding season 2015 185.webp
Breeding season 2015 186.webp
Breeding season 2015 184.webp
 
Σε ατομικό κλουβί μισώ να δω διαστάσεις 36χ30χ21 μικρό ε;

να το και το καναρινάκι μου τώρα το έχω αφήσει έξω.

toTp5KM.png


Όποτε ας πούμε ότι κάνω ότι λέτε όταν θα κάνουν παιδάκια μπορώ τα τους έχω όλους μαζί ή γενικά δεν πρέπει να έιναι μαζί τα καναρίνια;

36 εκατοστά! Πολύ μικρό! Πάρε του μια 60άρα ζευγαρώστρα να ξεμουδιάσει! Και μία για την κανάρα όταν θα έρθει.

Το ιδανικό στα καναρίνια είναι να τα κρατάμε ξεχωριστά αρσενικά με θηλυκά και να τα ενώνουμε μόνο στην αναπαραγωγή μετά από σωστή προετοιμασία.
 
Ότι και να του πάρεις, αρκεί να έχει κάποια άνεση να μπορεί να πετάξει λίγο!
 
Εμενα το κλουβί απο τα ζεμπρακια μου εχει διαστασεις
42*28*43
Ειναι αρκετα μεγαλο;
 
Εμενα το κλουβί απο τα ζεμπρακια μου εχει διαστασεις
42*28*43
Ειναι αρκετα μεγαλο;
Πόσα έχεις μέσα; Οριακό είναι για δύο, γιατί είναι νευρικά πουλάκια και θέλουν πετάγματα. Χρειάζεσαι μήκος τουλάχιστον 60-70 εκ. και βάθος γύρω στα 45 εκ.
 
Εμενα το κλουβί απο τα ζεμπρακια μου εχει διαστασεις
42*28*43
Ειναι αρκετα μεγαλο;
Τα ζεμπράκια έχουν το μισό μέγεθος απο τα καναρίνια οπότε νομίζω πως είναι καλό αλλά πάντα ισχύει ότι όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα αρκεί να καθαρίζεται συχνά

Πόσα έχεις μέσα; Οριακό είναι για δύο,
αν είναι δύο καλά λέει η Μαρία είναι λιγο μικρό
 
Δεν είναι μόνο θέμα μεγέθους αλλά και κινητικότητας.
Μήπως και τα καναρίνια αν τα βάλεις σε λιγότερο από 50 εκ. ζουν υποτιθεται;
 
δεν ξέρω εγω έχω κλούβα 80*50 ! αλλα τα περισσότερα που βλέπω σε άλλους είναι 30*40 περίπου...
 
Συμφωνώ και εγώ μαζί σου πρέπει να πετάει λιγο το πουλί... εγώ όταν πήρα το καρδερινοκαναρο που έχω είχα δυο μικρά κλουβιά 40*30*25 και δεν τα χρησιμοποίησα έφτιαξα άλλο 80*50*40 :)
 
"Εγω παντως αλλαξα κλουβι. Αλλα χθες ενω καθαριζα το κλουβι τους βλεπω ενα αβγο και σημερα αλλο ενα!
Τα ζεμπρακια δηλαδη κανουν ενα αβγο την ημερα;
Επισης θα εκολαφθουν η θα σαπισουν;
Εχω μπερδευτει...
 
Back
Top