Αναπαραγωγή Τι θα γίνει αν ζευγαρώσω αρσενικό καναρίνι με θηλυκή καρδερίνα;

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Να σας ρωτισω κατι αν ζευγαρωσουμε καναρινι αρσενικο με καρδερινα θυλικια δεν θα μας δωσει καρδερινοκαναρα; Αμα μας δινει ενας φιλος μου μου δινει 10 καρδερινα και 10 καναρινι. Αν τα ζευγαροσω θα δωσουν καρδερινοκαναρα;
 
καρδερινοκαναρα
περίπου... καναρινοκαρδέρινα...χωρίς να έχω δοκιμάσει απο ότι έχω ακούσει θα είναι πάλι σαν καρδερινοκάναρα αλλά θα έχουν τις φωνητικές ικανότητες του καναρινιού και όχι του καρδερινοκάναρου(που είναι κάπως ανώτερες) πάντα με μια επιφύλαξη δεν ξέρω σίγουρα αλλά ένα τέτοιο ζευγάρωμα είναι πολύ πιο δύσκολο αφού οι καρδερίνες είναι πιο δύσκολα πουλιά
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ως θέμα ξεκίνησε η τιμή τους... αλλά ναι... αν ζευγαρώσει καρδερίνα με καναρίνι θα έχουμε πάντα καρδερινοκάναρο...
Έχεις καρδερίνες και θέλεις να τις ζευγαρώσεις με καναρίνια ή μιλάς θεωρητικά;
μου δινει 10 καρδερινα
Έχεις φίλο που μπορεί να σου δώσει 10 καρδερίνες;
Πως και έχει τόσες πολλές;
Σε τι τιμή θα σου τις δώσει;
 
Στα υβρίδια αυτού του τύπου (καρδερινοκάναρα), ο στόχος είναι η παραγωγή ανθεκτικότερων και πιο εύκολων στη διαχείριση πουλιών από την καρδερίνα, έχοντας παράλληλα τη δυνατότητα να τραγουδούν, να "λένε" μόνο καρδερίνα.

Οι πολύ φανατικοί του είδους, μόλις γεννηθούν τα πουλάκια τα απομονώνουν από τη μητέρα και τα ταΐζουν οι ίδιοι σε απομονωμένο περιβάλλον για να μην "πιάσουν" και εντάξουν στο ρεπερτόριό τους αργότερα αυτό το τσίου που μπορεί να κάνει η κανάρα μέχρι να ανεξαρτητοποιηθούν.

Όπως καταλαβαίνετε, επιλέγοντας για ζευγάρι ένα αρσενικό καναρίνι με μια θηλυκή καρδερίνα, αυτός ο στόχος δεν μπορεί να υπάρχει εξαρχής αφού τα πουλάκια θα ακούνε συνεχώς το αρσενικό καναρίνι να κελαηδά.

Ο δεύτερος στόχος που υπάρχει, είναι η παραγωγή υβριδίων με μεγάλη μάσκα. Αυτός ο στόχος χάνεται επίσης επειδή οι πιθανότητες για να επιτευχθεί είναι μικρότερες, μιας και η αρσενική καρδερίνα έχει μεγαλύτερη μάσκα από τη θηλυκή.

Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που έχουν στόχο τα καρδερινοκάναρα με πιο όμορφα χρώματα, χωρίς να ενδιαφέρονται για τη φωνή. Σε αυτές τις περιπτώσεις η επιλογή αρσενικού καναρινιού με θηλυκή καρδερίνα σου δίνει περισσότερες επιλογές να βρεις ένα αρσενικό Σατινέ καναρίνι ή ένα Μοζαΐκ κλπ, για να περάσεις τη μετάλλαξη στους απογόνους με την ελπίδα να βγουν ανοιχτόχρωμα πουλάκια ή τουλάχιστον με πολύ περισσότερο άσπρο από τα "κλασικά".

Αυτός ο στόχος όμως εγκαταλείπεται γρήγορα συνήθως, αφού το ζευγάρωμα αρσενικού καναρινιού με θηλυκή καρδερίνα είναι αρκετά πιο δύσκολο από αυτό με τον αντίστροφο συνδυασμό.

Αυτοί είναι κυρίως οι λόγοι για τους οποίους δεν επιλέγεται συχνά αυτός ο συνδυασμός.

Με την ευκαιρία, διαβάστε και ένα θέμα σχετικό με τους στόχους του εκτροφέα που παράγει υβρίδια.

Υ. Γ. Η συζήτηση μεταφέρθηκε σε ξεχωριστό thread.
 
Τελευταία επεξεργασία:
χεις φίλο που μπορεί να σου δώσει 10 καρδερίνες;
Πως και έχει τόσες πολλές;
Σε τι τιμή θα σου τις δώσει;
Εχει και παραπανο καρδερινες γιατι πιανει πουλια αλλα λεω οτι 10€ η μια καρδερινα και 10€ ενα καναρινι
 
Εχει και παραπανο καρδερινες γιατι πιανει πουλια αλλα λεω οτι 10€ η μια καρδερινα και 10€ ενα καναρινι
Παναγιώτη... και αγαπάς τόσο τα πουλάκια, πως μπορείς να λες κάτι τέτοιο;
Πέρα που στο φόρουμ δεν επιτρέπονται αυτές οι συζητήσεις, δεν είναι τυπικό το θέμα, είναι ουσιαστικό, μπορείς να έχεις στο κλουβί ένα πουλάκι που μέχρι χθες πέταγε ελεύθερο στην φύση;
Πρώτ' απ' όλα δεν θα ζήσει, δεν αντέχουν.
Κοίτα να βάλεις μυαλό και στον άλλον αντί να παρασύρεσαι κι εσύ. Κρίμα είναι.
 
Οχι εγω θα παρω καναρινι. Αυτος ειχε παρει καναρινια αγωρασε δηλ και γεννισαν και θα μου δωσει. Σε καμια περιπτοση δεν θα επερνα καρδερινα η οποια θα ειναι φοβισμενη και αγρια και θα θελει φυσικα να γυρισει στο περιβαλον της ελευθερη.

Καναρινια στην ελλαδα δεν ειπαρχουν σωστα;
 
Καναρινια στην ελλαδα δεν ειπαρχουν σωστα;
Φυσικά και υπάρχουν.. καναρίνια εκτροφής... άγρια καναρίνια μόνο στα Κανάρια Νησιά, στις Ν. Αζόρες και στη Ν. Μαδέρα.. Διάβασε λίγο την ιστορία του πρόγονου των καναρινιών μας αφού σ ενδιαφέρει! https://community.petbirds.gr/threads/Άγριο-καναρίνι-serinus-canaria.21708/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αμα μας δινει ενας φιλος μου μου δινει 10 καρδερινα και 10 καναρινι. Αν τα ζευγαροσω θα δωσουν καρδερινοκαναρα;
Κατά τη μετάφραση αυτής της παράθεσης κατάλαβα ότι θέλεις να μάθεις τι θα γίνει αν αγοράσεις από ένα φίλο ένα καναρίνι και μια καρδερίνα στην τιμή των 10 € για κάθε πουλί και τα βάλεις για αναπαραγωγή.

Μετά διαπίστωσα ότι κατάλαβα λάθος επειδή:
Σε καμια περιπτοση δεν θα επερνα καρδερινα η οποια θα ειναι φοβισμενη και αγρια και θα θελει φυσικα να γυρισει στο περιβαλον της ελευθερη.
Επομένως, αυτό που μας λείπει από το ζευγάρι για το οποίο συζητάμε, είναι η καρδερίνα η οποία στην αρχή έκανε 10 € άγρια αλλά δεν πρόκειται να αγοράσεις επειδή δεν συμφωνείς με την αιχμαλωσία άγριων πουλιών.

Για να μιλήσουμε σοβαρά, πώς θα γίνει αναπαραγωγή μόνο με ένα καναρίνι;
 
Κατά τη μετάφραση αυτής της παράθεσης κατάλαβα ότι θέλεις να μάθεις τι θα γίνει αν αγοράσεις από ένα φίλο ένα καναρίνι και μια καρδερίνα στην τιμή των 10 € για κάθε πουλί και τα βάλεις για αναπαραγωγή.

Μετά διαπίστωσα ότι κατάλαβα λάθος επειδή:

Επομένως, αυτό που μας λείπει από το ζευγάρι για το οποίο συζητάμε, είναι η καρδερίνα η οποία στην αρχή έκανε 10 € άγρια αλλά δεν πρόκειται να αγοράσεις επειδή δεν συμφωνείς με την αιχμαλωσία άγριων πουλιών.

Για να μιλήσουμε σοβαρά, πώς θα γίνει αναπαραγωγή μόνο με ένα καναρίνι;
αντε να βγάλεις άκρη Σταύρο... επίσης μην κάνετε σπάμ χωρίς λόγο μπερδεύεται περισσότερο τα πράγματα! αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι ανοίξτε άλλο θέμα
 
Back
Top