Αναπαραγωγή Τι θα γινει αν ενωσω παλι το ζευγαρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Όπως γνωρίζετε, έχω χωρισμένο το ζευγάρι μου. Η κοπελιά μου κλωσάει 6 αυγά της δεύτερης γέννας και ο κύριος της είναι από την άλλη πλευρά του χωρίσματος με 4 νεούδια. Τα μικρά μου αύριο γίνονται 28 ημερών και σκέφτομαι προτού τα μετακινήσω στο καινούργιο τους κλουβί όταν μάθουν να τρώνε σπόρια, να επιστρέψω το μπαμπά στη μαμά, και να τα ταΐζει από το χώρισμα. Έτσι για να σφίξουν τα λουριά και να κουνηθούν να μάθουν τα σποράκια σιγά σιγά.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν πάω τον μπαμπά με τη μαμά, υπάρχει περίπτωση να την αναστατώσει; Υπάρχει περίπτωση να την ενοχλεί ή να θεωρήσει η θηλύκια ότι θα ξαναζευγαρώσουν τώρα;

Να επισημάνω ότι το κοριτσάκι μου κλωσά ανελλιπώς και ίσα που βγαίνει να φάει. Γι΄αυτό ρωτάω, ανησυχώ μήπως προκύψει κάτι.
 
Όπως γνωρίζετε, έχω χωρισμένο το ζευγάρι μου. Η κοπελιά μου κλωσάει 6 αυγά της δεύτερης γέννας και ο κύριος της είναι από την άλλη πλευρά του χωρίσματος με 4 νεούδια. Τα μικρά μου αύριο γίνονται 28 ημερών και σκέφτομαι προτού τα μετακινήσω στο καινούργιο τους κλουβί όταν μάθουν να τρώνε σπόρια, να επιστρέψω το μπαμπά στη μαμά, και να τα ταΐζει από το χώρισμα. Έτσι για να σφίξουν τα λουριά και να κουνηθούν να μάθουν τα σποράκια σιγά σιγά.
Πολύ σωστή σκέψη..
Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν πάω τον μπαμπά με τη μαμά, υπάρχει περίπτωση να την αναστατώσει; Υπάρχει περίπτωση να την ενοχλεί ή να θεωρήσει η θηλύκια ότι θα ξαναζευγαρώσουν τώρα;
Κανείς δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει για κάτι τέτοιο... μόνο αν το δοκιμάσεις θα μάθουμε. Επιφυλακτικά και με προσοχή... χωρίς χέρια μέσα στο κλουβί... Ο μπαμπάς με τη μαμά και τα μικρά μόνα τους.
Το ζευγάρωμα σίγουρα όχι γιατί δεν εξαρτάται από τον πατέρα... αλλά από την επωάζουσα μητέρα.
Να επισημάνω ότι το κοριτσάκι μου κλωσά ανελλιπώς και ίσα που βγαίνει να φάει. Γι΄αυτό ρωτάω, ανησυχώ μήπως προκύψει κάτι.
Όλα θα πάνε καλά... λίγες παρεμβάσεις στο χώρο τους... και όλα θα πάνε κατ' ευχήν.
 
Ευχαριστω πολυ κ. Γιαννη, δηλαδή θα ήταν σωστό (ή βασικά δεν θα ήταν λάθος) να προσπαθήσω από σήμερα-αύριο να τα βάλω μαζί;

Καθαρίστηκαν καλα εχτές οπότε δεν έχει χεράκια μέσα, παρά μόνο για να τους βαλω αυγό κάθε πρωί.

Επισης να πω, οτι θα βαλω χερακι να πιασω τον αρσενικο να τον παω διπλα, γιατι αν κανω το λαθος να ανοιξω χωρισμα με 4 τερατακια, θα γινει μακελειο να πανε στη μαμα.
 
Ευχαριστω πολυ κ. Γιαννη, δηλαδή θα ήταν σωστό (ή βασικά δεν θα ήταν λάθος) να προσπαθήσω από σήμερα-αύριο να τα βάλω μαζί;

Καθαρίστηκαν καλα εχτές οπότε δεν έχει χεράκια μέσα, παρά μόνο για να τους βαλω αυγό κάθε πρωί.
Κανένα πρόβλημα και για τα δύο ερωτήματα... Βάλε μαζί σήμερα το ζευγάρι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κάνε το εγχείρημα και κόψε κίνηση... Αν και τα μικρά θα πρέπει ήδη να τρώνε μόνα τους. (Εσύ κι ο misalouris κάνετε τα μικρά μαμόθρεφτα)
 
Κάνε το εγχείρημα και κόψε κίνηση... Αν και τα μικρά θα πρέπει ήδη να τρώνε μόνα τους. (Εσύ κι ο misalouris κάνετε τα μικρά μαμόθρεφτα)
Εχω και το στραβο, που δεν τρωει μονο του σπορακια σιγουρα οποτε προτιμω να τα κανω λιγο μαμοθρεφτα, παρα να τα κλαιω :)
 
Όπως γνωρίζετε, έχω χωρισμένο το ζευγάρι μου. Η κοπελιά μου κλωσάει 6 αυγά της δεύτερης γέννας και ο κύριος της είναι από την άλλη πλευρά του χωρίσματος με 4 νεούδια. Τα μικρά μου αύριο γίνονται 28 ημερών και σκέφτομαι προτού τα μετακινήσω στο καινούργιο τους κλουβί όταν μάθουν να τρώνε σπόρια, να επιστρέψω το μπαμπά στη μαμά, και να τα ταΐζει από το χώρισμα. Έτσι για να σφίξουν τα λουριά και να κουνηθούν να μάθουν τα σποράκια σιγά σιγά.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν πάω τον μπαμπά με τη μαμά, υπάρχει περίπτωση να την αναστατώσει; Υπάρχει περίπτωση να την ενοχλεί ή να θεωρήσει η θηλύκια ότι θα ξαναζευγαρώσουν τώρα;

Να επισημάνω ότι το κοριτσάκι μου κλωσά ανελλιπώς και ίσα που βγαίνει να φάει. Γι΄αυτό ρωτάω, ανησυχώ μήπως προκύψει κάτι.

Αυτό εξαρτάται βασικά απο το εάν θέλεις ΤΡΙΤΗ γέννα.
Εάν πρόκειται να πάς για τρίτη, τότε το αρσενικό χρειάζεται να επιστρέψει πρίν εκκολαφθούν οι νεοσσοί της δεύτερης γέννας. Ετσι θα έχει επαφή με την ανατροφή τους, και στις 18 με 20 ημέρες που θα έχει η θηλυκιά βλέψεις για επόμενη γέννα, αυτός θα απομονωθεί με τα μικρά στο διπλανό μισό για να τα "βγάλει". Σε αντίθετη περίπτωση, το θηλυκό μπορεί μια χαρά και μόνο του να μεγαλώσει τα μικρά του
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το σκεφτομαι να μην αφησω για τριτη (αν και δυστυχως χρονικα οταν θα ειναι να γινει κατι τετοιο εγω θα λειπω επαρχια, οποτε πρεπει να δασκαλέψω την αδερφή μου) αλλα θελω να ειναι μαζι κυριως γιατι αν με το καλο βγουνε 6 μικρα, θα ειναι φοβερη ταλαιπωρια για ενα μονο πουλι πιστευω.
 
, αλλα θελω να ειναι μαζι κυριως γιατι αν με το καλο βγουνε 6 μικρα, θα ειναι φοβερη ταλαιπωρια για ενα μονο πουλι πιστευω.

Aυτό θα το ξέρεις πολύ πριν την εκκόλαψη, μόλις κάνεις ωοσκόπηση στις 5-6 ημέρες απο την αρχή της επώασης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πειτε με χαζη η οτι θελετε, αλλα δεν θα κανω ωοσκοπηση. Πρωτη φορα αλλαξα τα αυγα, ενα ενα τα βηματακια προς τη γνωση!
 
Πειτε με χαζη η οτι θελετε, αλλα δεν θα κανω ωοσκοπηση. Πρωτη φορα αλλαξα τα αυγα, ενα ενα τα βηματακια προς τη γνωση!
Αν υπάρχουν αυγά ΚΛΟΥΒΙΑ είναι κρίμα να υπάρχουν στην φωλιά και να δυσκολεύουν το ζέσταμα και το γύρισμα των υπολοίπων.
Πρόκειται για μια αστεία, απο άποψη δυσκολίας ενέργεια που θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.
 
Ε αν ειναι ετσι θα το δοκιμασω. Δευτερα θα ειναι 7 ημερων το οποτε θα παρω ενα απο τους μινι φακους απο περιπτερο και θα προσπαθησω. Παλι εχει διαβασμα για το τι σημαινει καθε εικονα αυγου... Σ αυτο το φορουμ διαβαζω περισσοτερο και απο τις εξεταστικες μου!

Ευχαριστω κυριε Μακη!
 
Back
Top